Seyahat Sağlık Sigortası Nedir

Seyahat sağlık sigortası, yolcu olarak sizin ya da bir yakınınızın beklenmedik acil bir sağlık durumunda yarıda kesilen veya iptal edilmesi gereken koşullarda uçuşunuzun iptalini güvenli bir şekilde karşılayacak bir sigorta çeşididir. Poliçeniz kapsamında yer alan teminatlar içinde iptalden veya ertelemeden oluşacak maddi giderlerinizi kapsamaktadır. Seyahatlerinizi büyük bir kısmını poliçe limitleri doğrultusunda karşılayarak maddi kaybınızın önüne geçecektir. Bu da seyahatiniz için güvenli ve kaygıdan uzak bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Uçuşlarınızda oluşacak poliçe teminatları içinde acil tıbbi yardımlarını 7/24 karşılayan seyahat sağlık sigortaları ayrıca ülkenize dönüş olanağı sağlayarak bütçenizi koruyacaktır.

Peki her seyahat için seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu mu? Gelin Bunun cevabına birlikte bakalım.

Yurt İçindeki Seyahatlerde Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Yurt içi için Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu

Yurt içinde yapacağınız seyahatlerde herhangi bir seyahat sağlık sigortası yapmanız zorunluluk taşımamaktadır.

Yurt Dışı Seyahatlerde Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Yurt dışına yapacağınız seyahatler için gideceğiniz ülke sizden vize istiyorsa o ülkelerin konsoloslukları sizden seyahat sağlık sigortası talep edeceklerdir. Dolayısıyla yurt dışına çıkabilmeniz için bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Eğer vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını ve Schengen ülkelerini ziyaret etmek istiyorsanız seyahat sağlık sigortası sizlerden talep edilen zorunlu belgelerden olacaktır.

Bununla birlikte sigorta şirketleri bazı ülkelere gidecekler için sigorta yapmaya sıcak bakmamaktadırlar. Afganistan, Sudan, Kırım, Suriye gibi siyasi anlamda risk taşıyan ülkeler için geçerlidir.

Kısa tarih aralıklı yurt dışı seyahatleriniz için ise maksimum 90 gün için geçerlidir. Ayrıca 65 yaş üstü için yaş primi uygulaması yapan seyahat sağlık sigortası şirketleri mevcuttur.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Değişkenlik Gösterir Mi?

Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının isteğe bağlı olduğu ülkeler de mevcuttur. Rusya, Amerika, Dubai gibi ülkelerde bu durum söz konusudur. Bu anlamda bazı fiyat değişiklikleri görülecektir. Teminatlı olarak yapılacak bu seyahat sağlık sigortaları Avrupa- Schengen ülkeleri için 30.000 euro teminatlı sigorta istenirken, Amerika için 50.000 euro teminatlı sigorta istenecektir. İçerdikleri teminatlara göre sigorta fiyatlarında değişkenlik söz konusu olabilir.

Schengen Ülkeleri İçin Seyahat Sağlık Sigortası

Schengen ülkeleri için seyahat sağlık sigortası

İster turistik amaçlı ister iş amaçlı olsun Schengen ülkeleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından seyahat sağlık sigortasını zorunluluk içinde istemektedir. Yurt dışında olduğunuz sürenin tümünü içine alacak bir sigorta, sizin yolculuğunuzun ve yurt dışında geçirdiğiniz zamanın güven içinde kalmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak Schengen ülkeleri için 30.000 Euro’ya kadar bir teminat içeren sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Vize alabilmeniz büyük ölçüde buna bağlıdır. Değişkenlik göstermekle birlikte en fazla 80 yaşındaki, en genç ise 6 aylık vatandaşları kapsamaktadır.

Öğrenciler için Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Erasmus veya başka anlaşmalarla yurt dışına eğitim için yapılacak yolculuklarda sizi güvence altına alan öğrenci seyahat sağlık sigortasıdır. Erasmus için, lisans veya yüksek lisans için, dil okulu eğitimi için sigorta şirketlerinin bu başlıklı bölümlerini inceleyebilirsiniz. Tabi tüm bunlar diğer seyahat sağlık sigortalarında olduğu gibi belirli teminatlar içeren poliçeler kapsamında olmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Alınır?

Seyahat Sağlık sigortası Nasıl Alınır

Sigorta şirketlerinin online olarak internet sitelerine girerek onlardan teklif alabilir ve sigortanızı satın alabilirsiniz. Bununla birlikte bu sitelerden seyahat sağlık sigorta bilgilerine ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketlerini çağrı merkezlerine ulaşarak bilgi alabilir seyahat sağlık sigortanızı yaptırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz