Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi 14 Kasım 2007 tarihinde açılmış ve halen kapıları misafirlerine açık bir müzedir. Müzenin hazırlanmasında oldukça büyük bir emek vardır zaten gezilirken bunun fark edilmesi mümkündür.

İş Bankası Müzesi Hakkında Bilgiler

83 yıllık geçmişte biriktirilen fotoğraflar, belgeseller, belgeler, hatıralar özenle toplanmış ve müzede sergilenebilecek hala getirilmiştir.

Müzenin bulunduğu bina 1890 yılında yapımına başlanan ve 1892’de kullanılmaya başlanan Postane binasıdır. Bina Postane olarak uzun süreli kullanılamadı çünkü o sıralarda Sirkeci’de ki büyük postanenin yapımı bitmişti ve oraya taşınmak zorunda kaldı. Daha sonra bina 1917’de kurulan Osmanlı İtibar-ı Milli Bankasında devredildi. Böylece 1927 yılında Türkiye İş Bankası bu banka ile birleşerek binanın İş Bankasına devredilmesi gerçekleşti. Bu bina 2004 yılına kadar Türkiye İş Bankasının bir şubesi olarak hizmet verdi ve 2004 yılında eskiden eklenen iki üst kat kaldırıldı. 2005 yılında ise müze olması için çalışmalar başlatıldı.

Türkiye İş Bankası Müzesi Resimleri

Eski mobilyalar, duvarlar, işlemeler orjinali korundu. Bankanın en alt katında bulunan kasalar sergilenmeye açılacak hale getirildi. Binanın giriş katı eski banka görünümü korunarak sergiye açıldı. Üst katları sergi alanları olarak tasarlandı. Geçmişte müzede Atatürk, Çanakkale Savaşı, Cumhuriyet’in ilk yılları, bankacılık tarihi ile ilgili sergiler düzenlenmiştir ve gelecekte de düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu müzeye karşılaşacağınız değişik tarzdaki koleksiyonlarda oldukça ilginizi çekebilir.

İş Bankası Müzesi Resimleri

İş Bankası Müzesi Giriş Ücreti

Türkiye İş Bankası Müzesine giriş ücretsizdir.

İş Bankası Müzesinde Müze Kart Geçerli mi?

Türkiye İş Bankası Müzesine giriş ücretsiz olduğu için Müzekart’a ihtiyaç olmamaktadır.

İş Bankası Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri, Ramazan ve Kurban Bayramının olduğu günler ve 1 Ocak haricinde haftanın her günü kapıları ziyaretçilerine açıktır. Müze sabah saat 10.00’da açılır ve akşam 18.00 saatinde kapanır.

İş Bankası Müzesi Nerede?

Türkiye İş Bankası Müzesi Eminönü’nde Bankacılar Caddesinde bulunmaktadır. Hem tramvay hem otobüsler ile oldukça rahat bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Yakınında gezilecek yerler arasında Sepetçiler Kasrı, İstanbul Demiryolu Müzesi, Yeni Cami, Mısır Çarşısı ve Eminönü yer alıyor. Şehrin diğer gezilecek yerlerine ise İstanbul’da gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sizlerde Sent gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz