Venedik günübirlik ziyaret ücreti

Venedik Belediyesi, yoğun turistik dönemlerde günübirlik ziyaretçilerden 5 euro giriş ücreti alınmasını öngören yeni bir planı onayladı. 2024 baharından itibaren uygulanacak bu yeni düzenleme, 14 yaş altı çocuklar, kent sakinleri ve Venedik’te çalışanlar gibi bazı gruplar için geçerli olmayacak.

Uygulamanın Detayları ve Hedefleri

Venedik’e sabah gelip akşam dönen turistlerden alınacak olan bu katkı payı, turizmin yoğun olduğu 29 gün boyunca geçerli olacak. Venedik veya Mestre’de konaklayan ziyaretçiler ise bu ücretten muaf tutulacak. Venedik Belediyesi, 16 Ocak’ta devreye giren çevrim içi rezervasyon portalı üzerinden şu ana kadar 151 bin 157 rezervasyon aldı ve yaklaşık 15 bin kişi bu ücreti ödemiş durumda.

Rezervasyon ve Ücret Ödeme Süreci

Turistler, belirlenen 29 gün içinde Venedik’i ziyaret edeceklerse, “Contributo di Accesso a Venezia” (Venedik’e Giriş Ücreti) adıyla oluşturulan internet sitesinden rezervasyon yaparak bu ücreti ödeyebilecekler.

Geçmişteki Uygulamalar ve Vergi Düzeni

Venedik yönetimi daha önce de benzer uygulamaları gündeme getirmiş ancak pandemi ve itirazlar nedeniyle bu planları ertelemişti. Halen İtalya’nın birçok kentinde olduğu gibi, Venedik’teki turistik tesislerde konaklayan ziyaretçiler belediyeye günlük vergi ödüyor.

Yeni uygulama ile Venedik, günübirlik ziyaretçilerden elde edeceği gelirle turistik yoğunluğun olumsuz etkilerini azaltmayı ve şehir altyapısına katkı sağlamayı hedefliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz