Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi, Doğu Roma İmparatorluğu tarafından İstanbul’da yapılmış olan en büyük kilisedir. Kilisenin aynı yerde üç kere inşa edilmesi dikkat çekici bir özelliğidir.

Ayasofya Hakkında Bilgiler

İmparator Konstantios ilk kiliseyi 360 yılında yaptırmıştır. 404 yılında çıkan halk ayaklanması ile yakılmış ve sonucunda yıkılmıştır. Günümüz itibarı ile ilk kiliseye ait bir kalıntı görülmemektedir.İmparator II. Theodosios 415 yılında kiliseyi yeniden inşa ettirmiştir. İnşa edilen ikinci kilise, ahşap çatı ile kaplı anıtsal bir girişi bulunan eser olarak inşa edilmiştir. Tarihe Nika İsyanı olarak geçmiş olan halk ayaklanması neticesinde, kilise 532 yılında ikinci defa yıkıma uğramıştır.

Günümüzde bilinen Ayasofya ise, İmparator Justinianos tarafından 537 yılında yaptırılmış ve tören ile ibadete açılmıştır. İmparator Justinianos’un mabedin içerisinde, Hz. Süleyman’a atfen ‘’ Ey Süleyman seni geçtim’’ diye bağırdığı tarihçiler tarafından bildirilmektedir. Yaptırılan bu üçüncü kilisede; dış ve iç olmak üzere iki adet narteksi, bir apsisi ve üç adet nefi bulunmaktadır. İnşası esnasında, Aspendos, Baalbek, Ephesos ve Tarsus gibi antik şehir kalıntılarından sütunlar ve mermerler getirilmiştir. Ayrıca, Marmara adasından, Afyondan, Eğriboz adasından, Kuzey Afrika’dan getirilen mermerler de muhteşem mimaride kullanılmıştır. İmparatorluk kilisesi olmasından dolayı, Ayasofya Roma döneminde, imparatorların taç giyme törenlerinin yapıldığı bir yer olmuştur.

Ayasofya Müzesi İçi

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile Ayasofya camiye çevrilmiştir. Fetihten sonra yapı güçlendirilmiş, Mimar Sinan tarafından yapılan minareler yapı destekleyici özelli ile binanın koruma altına alınmasına katkı sağlamıştır. Osmanlı döneminde, Ayasofya’nın içerisine, minber, mihraplar, vaaz kürsüsü, müezzin mahfilleri ile maksureler yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman, Budin seferi dönüşünde yanında getirdiği bronz kandilleri Ayasofya Camine hediye etmiştir.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya, Bakanlar Kurulu kararı gereğince, müze haline getirilmiştir. Müze haline çevrilen Ayasofya, 1 Şubat 1935 tarihinde ziyaretlere açılmıştır.

Ayasofya Müzesi Dışı

Ayasofya Müzesi Girişi Ücreti

Bilet Türü Ücret
Giriş ücreti 60 TL

Diğer tüm tarihi miraslarda olduğu gibi Ayasofya Müzesinde de giriş ücretlidir.Aşağıda bahsedilen gruplar haricinde bulunan tüm ziyaretçilere giriş ücreti 60 TL olarak uygulanmaktadır.

 • 18 yaşın altında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile bu yaş gruplarına rehberlik eden öğretmenlere
 • Gazilere
 • 65 yaş üstünde olanlara
 • Er ve erbaşlara
 • Yabancı ve Türk vatandaşı engellilere
 • Yabancı ve yerli basın kimlik kartı sahiplerine
 • Seyahat acentelerinin sorumlu müdürleri ile sahiplerine
 • UNESCO, ICOMOS ve ICOM kartı sahiplerine
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı kokardına sahip olan profesyonel turist rehberlerine
 • Kültür ve Turizm Bakanlığında çalışan personeline ve anne, baba, eş ve çocuklarına
 • 12 yaş grubunun altında bulunan yabancı çocuklara giriş ücretsizdir.

Ayasofya Müzesi’nde Müzekart Geçerli Mi?

Ayasofya Müzesi ziyaretlerinde Müzekart geçerlidir.

Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri

Mevsim Açılış Kapanış
Kış Sezonu 30 Ekim – 15 Nisan 09:00 17:00
Yaz Sezonu 15 Nisan – 30 Ekim 09:00 19:00

Ayasofya Müzesi ziyaret saatleri yaz ve kış sezonu olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.Ayrıca Ayasofya Müzesi Ramazan ile Kurban bayramlarının birinci günlerinde ziyarete kapalı bulunmaktadır.

Ayasofya Müzesi Resimleri

Ayasofya Müzesi Video Görüntüleri

Ayasofya Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Ayasofya Müzesi İstanbul, Fatih, Sultanahmet’te Ayasofya meydanında yer almaktadır. Müzeye; Tramvay, tren, vapur, otobüs, taksi ve özel araçlar ile ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Müzeye, Ayasofya müzesine bağlı olan, Bağcılar Kabataş tramvay hattı aracılığı ile Sultanahmet ve Gülhane durakları kullanılarak ulaşılabilir.

Halkalı Sirkeci banliyö tren hattı aracılığı ile Sirkeci’ye, Sirkeci’den de tramvay hattı ile müzeye ulaşmak mümkündür.

Anadolu yakasından gelinecek ise, Kadıköy Eminönü ile Üsküdar Eminönü vapur seferleri kullanılarak tramvay hattına ulaşmak mümkündür.

Ayrıca İstanbul’un her yönünden Halk otobüsleri ya da Belediye otobüsleri aracılığı ile Eminönü’ne ve buradan da tramvay vasıtası ile müzeye ulaşmak mümkündür. Ziyarete gelecekler için dikkat edilmesi gereken bir husus da, Ayasofya müzesinde park yeri bulunmamasıdır.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adresi : Ayasofya Meydanı Sultanahmet Fatih / İstanbul – Türkiye

Tel: +90 (212) 522 17 50
Tel: +90 (212) 522 09 89
Faks +90 (212) 512 54 74

Bölgede Gezilecek Yerler

Sultanahmet gezileriniz için pek çok tarihi yapının yer aldığı Sultanahmet Meydanı ve Ayasofya’nın hemen karşısında yer alan ve görülmesi gereken yerler arasında olan Sultan Ahmet Camii yazımıza göz atabilirsiniz.İstanbul gezileriniz için hazırladığımız görülmesi gereken yerler listesi olan İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza da ayrıca göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.