Estergon Kalesi Ankara

2005 tarihinden halkın hizmetine açılan Estergon Kalesi, Ankara şehrinin Keçiören ilçesinde yer almaktadır. İçerisinde Türk kültür tarihi, yemekleri, eserleri ve birçok eşyaları bulunan Etnografya müzesi de yer almaktadır. Ankara şehrinde gezmek isteyenlerin listesine mutlaka eklemesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Ankara Estergon Kalesi Hakkında Bilgiler

Ankara Estergon Kalesi İçi

Türk kültürü ve tarihinin yaşatılması için özellikle yapılan Estergon Kalesi, adını Macaristan’da Tuna nehrinin kıyısında bulunan Estergon Kalesi’nden almıştır. Selçuk Devleti zamanlarında inşaatına başlanan kale yaklaşık olarak 1250 tarihlerinde tamamlanmıştır. Kaliteli işçilik ve sekizgen gövdesinden de anlayacağınız üzere Selçuklu tarihindeki sultanların mimarisinden esinlenerek yaptırıldığını tarihlerden görebilirsiniz.

Macaristan Estergon Kalesine gitmeye vaktiniz yoksa mutlaka Ankara’da gezilmesi gereken yerler listesinde bu kaleyi eklemelisiniz. Birçok Türk kültür ve tarihine ait eserleri ve eşyaları Etnografya Müzesinde görebilir, dinlenmek ve farklı lezzetler aramak için eski Türk kültürlerine ait restoranlarda yemek yiyebilir ve dinlenebilirsiniz. Bunun yanı sıra muhteşem manzarasında çayınızı yudumlayarak manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Görkemli kaleyi her gün sabah 10:00 ile 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Estergon Kalesi Bölümleri

Giriş Bölümü: Estergon Kalesi içerisinde katlar halinde bölümlere ayrıldığını görebilirsiniz. Giriş yapacağınız kat içerisinde öncelik olarak küçük havuz göreceksiniz. Ayrıca Estergon Kalesi hakkında ücretsiz kitaplar ve danışmanlar bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra hediyelik eşya dükkânları gibi alışveriş yerleri bulunmaktadır. Bu sayede geziniz için hatıra eşyaları da alabilirsiniz.

Estergon Türk Kültür Merkezi
Estergon Türk Kültür Merkezi

Birinci Kat Bölümü: Birinci katında ise Etnografya Müzesi ve içerisinde bulunan çeşitli Türk kültür tarihlerine ait eşyaları görebilirsiniz. Bu kültürün içerisinde eski Türklerin av hayatlarını, halı dokuma işlemelerini, kına gecelerini, sünnet düğünleri gibi birçok tematik sahneler ve Türk tarihine ve kültürüne özel gelenek, görenek ve yaşam şartlarını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra ayrıca eski Türklerin mutfaklarda kullandıkları araçlar, halı işlemeleri, el sanatları, askeri kıyafetler ve silahlar gibi birçok eseri görebilirsiniz. Bu kat, Estergon Kalesinin en çok ziyaret alan katlarından bir tanesidir.

İkinci Kat Bölümü: Bu bölümde restoran, kafeler ve büyük akvaryumlar yer almaktadır. Dinlenmek, tarihi kale içerisinde yemek yeme, manzarasında çay içmek ve akvaryum içerisindeki canlıları izleyebilir, besleyebilirsiniz. Ayrıca burada düğün ve nişan rezervasyonları yapabilir ve kutlayabilirsiniz. Burada yer alan restoranlar eski Türklerin yemek kültürlerini de sizlere sunmaktadır. Özbek, Kırgız, Türkmen, Semerkant gibi Türk kültürüne sahip yemek yiyebileceğiniz mekânlar bulunmaktadır. Mutlaka tatmanız gereken lezzetler bu sofralarda sizlere özel sunulmaktadır.

Estergon Kalesi Keçiören

Teras Bölümü: Ankara’yı çok yüksekten olmasa da görebileceğiniz, Estergon Kalesi’nde en güzel manzaralardan bir tanesine şahitlik edebilirsiniz. Teras üzerinde isterseniz çayınızı yudumlayabileceğiniz kafeler sayesinde Keçiören manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. İsterseniz de sadece etrafı izleyerek harika Estergon hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz. Çok büyük bir şey beklenmese de gezilmesi ve görülmesi gereken eski Türklerin tarihi, eserleri ve yemeklerini mutlaka görmelisiniz.

Estergon Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kaleyi ziyaret etmeyi düşünenler için ziyaret saatleri 10:00 ile 22:00 arasındadır.Kale için giriş ücreti bulunmuyor.

Estergon Kalesi Nerede

Kale, Ankara ilinde ve Keçiören ilçesinde yer almaktadır.Ulaşım olarak toplu taşıma ile gelecek ziyaretçiler Kızılay meydanından kalkan araçlar ile Keçiören Müftülüğü önünde inip 650 metrelik kısa bir yürüyüşün ardından Kaleye varabilirler.Kızılay ile arası yaklaşık 9 Km’dir.

İletişim Bilgileri

Telefon : 0312 358 73 75-358 73 74 Adres : Güçlükaya Mahallesi Fatih Caddesi Bülbüller Sokağı

Haritası ve Konumu

Kale için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ankara gezileriniz için görülmesi gereken yerler listesi olan Ankara’da gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz