PAYLAŞ

Eski Meclis Binası Hakkında Bilgi

Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi binası inşasına 1915 yılında başlamıştır. İttihat ve terakki cemiyeti kulüp binası olarak hayata geçirilen binanın kağıt üzerindeki mimar sahibi Selim Bey oluyor. Binanın inşasına ise kolordu’nun askeri mimarı Hasip Bey eşlik ediyor. Türk mimarisinde iki katlı binanın en belirgin özelliği olarak duvarlarında Ankara taşı yani andezit kullanılmış olması ise dikkat çekiyor.

Milli bir heyecanın mutluluğun karşılığı olarak milletin katkısıyla hayata geçirilen bina 23 Nisan 1920 de alınan toplanma kararı neticesinde hala tamamlanmamıştı. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi adını 23 Nisan 1920 ve 15 Ekim 1924 tarihleri arasında alan bina, daha sonra Cumhuriyet Halk fırkası genel merkezi hukuk mektebi işlevini sürdürmüştür. Bina daha sonrasında 1952 yılı tarihinde ise Maarif Vekaletine devredilmiştir. Bina 1957 yılında müze çalışmalarına tabi tutulmuş 23 Nisan 1961 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi müzesi adıyla halka açık bir ziyarete tabi tutulmuştur. 1981 yılında ise Kültür Ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler Ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafınca restorasyon ve onarım çalışmaları sonucunda 23 Nisan 1981 tarihinde Kurtuluş Savaşı müzesi adıyla yeniden ziyarete açılmıştır.

Tarihi binanın açılması ise büyük bir mutluluk ve halinde heyecan eşliğinde gerçekleşmiştir. Gerekli törenler sonucunda meclis 115 temsilcisi ile ilk toplantısını yapmıştır. Meclisin ilk açılış konuşmasını meclis Başkanlığı’na seçilen isim olan ve en yaşlı üye olarak adı geçen Sinop mensubu Şerif bey gerçekleştirmiştir. Tarihi bina içerisinde koridor, ziyaret divanı, bakanlar kurulu odası, komisyon odası, dinlenme odası, şehriye encümeni odası, idare odası, meclis toplantı salonu, mescit, reis odası ve alt kat bulunmaktadır

Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri

Kurtuluş Savaşı Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kurtuluş Savaşı Müzesi ulus meydanında Cumhuriyet heykeli karşısında köşede bulunmaktadır. Meclis içerisinde flaşlı fotoğraf çekmek yasaktır ayrıca meclis oturumunun yapıldığı bölümler de ilk meclis vekillerinin kürsüde Atatürk olmak kaydıyla hepsinin balmumundan heykeller, bulunmaktadır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Ziyaret Saatleri

Kurtuluş Savaşı Müzesinin ziyaret kabul ettiği saatleri ise; kış mevsiminde sabah 09:00 ve öğlen 12:00 arası, öğlen 13:00 ve akşam saat 17:00 arası oluyor. Bununla birlikte yaz mevsiminde uygulanan ziyaret saatleri ise sabah 09:00 ile öğlen 12:30 arası, öğlen 13:30 ve akşam 17:00 arası oluyor. Eski meclis binası ziyaret etmek isteyenler pazartesi hariç her gün koşullanmış saatler eşliğinde isteklerini gerçekleştirebilirler.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Giriş Ücreti

Kurtuluş Savaşı Müzesine giriş ücretsizdir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Ulaşım Haritası

Ayrıca Ankara gezileriniz için hazırladığımız Ankara’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyerek gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde Kurtuluş Savaşı Müzesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here