Mersin'de gezilecek yerler

Mersin güney sahil şeridimizin mütevazi tatil yerlerinden birisi gibi görünse de aslında tam anlamıyla bir medeniyet beşiği ve doğal güzellikler cenneti. Bir kısmına yer veremediğimiz bu değerlerin neler olduğunu okuyacak olursanız emin olun bize hak vereceksiniz. Bu yüzden eğer bir Mersin turu düşünüyorsanız kısa bir gezi düşünmeyin çünkü gezilecek ve görülecek çok fazla yerl bulunuyor.Tarihi yerlerin yanı sıra doğal güzellikleri ile de Mersin görümesi ve gezilemesi gereken bir şehir.

Mersin’de Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Seyahat planınız için oluşturduğumuz Mersin’de gezilecek yerler listemiz ile Mersin gezinizi planlayabilir ve gezilecek yerleri listenize ekleyebilirsiniz.

Refah Şehitleri Anıtı

Mersin Refah Şehitleri Anıtı

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir facia sonucunda batan Refah Gemisi’nde şehit edilen 167 askerimizin anısına yapılan bir anıttır. Bu yüzden belki de Mersin’de görülmesi gereken en değerli yerdir.

Mersin Müzesi

Mersin Müzesi

Oldukça eski bir medeniyet tarihine sahip olan Mersin ve çevresinden çıkarılan arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği müze, Mersin’in tarihi geçmişine ışık tutan ufak bir ayna gibi. Şehir merkezinde olması nedeniyle ilk uğranacak yerlerden birisi olabilir.

Cennet Cehennem Mağaraları

Mersin Cennet Cehennem Mağaraları

Doğal yolla oluşmuş en büyük çöküntülerin oluşturduğu iki farklı çukur ve çukurlardaki mağaralar. Çukurlardan birisine cehennem çukuru denmesinin nedeni; tabanına ekipman yardımı olmadan inilememesi. Cennet çukurunun olduğu çöküntüye bu ismin verilme nedeni ise çöküntüde tarihi bir kilisenin yer alması.

Devamını Okuyun

Astım Dilek Mağarası

Mersin Astım Dilek Mağarası

Cennet ve cehennem çukurlarından sonra hemen buraya gelebilirsiniz; zira çok uzakta değil. 150 metreye yakın uzunluğa sahip sarkıt ve dikitlerle bezenmiş olan kale, sizi rüya gibi bir yolculuğa çıkarabilir. Ayrıca astım hastaları için çok iyi geldiği söylentisi de var; hatta mağaraya bile adını verecek şekilde çok dillendirilmiş.

Aya Tekla Kilisesi

Mersin Aya Tekla Kilisesi

Hıristiyanlığın ilk kiliselerinden birisidir. Adını Hıristiyanlığı yayan ilk azize olan Aya Tekla’dan alır. Rivayetlere göre Aya Tekla Saint Paul’un öğrencisidir ve buradaki mağaralarda yaşamıştır ve bir çok doğa üstü olaya neden olmuştur.

Tarsus Müzesi

Tarsus Müzesi

Mersin ve civarı tarihi dokusu ile o kadar fazla zenginliğe sahiptir ki Tarsus’da da ayrıca bir müze açılması icap etmiştir. Müzede arkeolojik eserlerin yanı sıra etnografik eserler de yer almaktadır ve neredeyse 7000 tane eser bulunmaktadır.

Tarsus Şelalesi

Mersin Tarsus Şelalesi

Bu kadar gezmek sizi yorduysa, hem bir mesire yeri olan, hem de bir görsel şölen sunan Tarsus Şelalesi’nin bulunduğu mesire alanına giderek, biraz huzur bulup dinlenebilirsiniz. Şelalenin ilginç yanlarından birisi de Roma döneminde mezarlık olarak kullanılması. Sular çekildiği dönemlerde mezarlar ortaya çıktığı için ne yazık ki artık tahrif olmuşlardır.

Devamını Okuyun

Kayacı Vadisi

Mersin Kayacı Vadisi

Sizi Dünya’dan soyutlayacak, başka bir Dünya’da mistik bir geziye çıkmış gibi hissettirecek bir rüya; Kayacı Vadisi’nde bir gezi. Limonlu Çayı’na da ev sahipliği yapan vadide ayrıca yorulduğunuz ve acıktığınız zaman hizmet alabileceğiniz lokantalar da var.

Yerköprü Şelalesi

Mersin Yerköprü Şelalesi

Aslında sadece bir şelale değil, bulunduğu yer itibarı ile tam anlamıyla bir saklı cennet. Yolunuz Mersin dışına taşar ve Mut’a doğru gidecek olursanız soracağınız ilk yer burası olsun.

Kızkalesi

Mersin Kızkalesi

Kızkalesi Mersin’de gezilecek yerler listemizde.Kızkalesi‘nin tarihi adı Korykos’tur.Burada ilk yerleşimin 4. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor.Kızkalesi ayrıca Mersin’nin önemli tatil yerlerinden biridir.

Adam Kayalar

Mersin Adam Kayalar

Adam Kayalar, Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Şeytan Deresi Vadisin de bulunmaktadır.Milattan önce 1. ve milattan sonra 2. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülmektedir.O dönemde bölgenin kutsal olduğu düşünüldüğü için o demenim önemli isimlerinin kabartmaları yapıldığı tahmin ediliyor.Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turist bu bölgeyi ziyaret etmekte.

Eshâb-ı Kehf – Yedi Uyurlar

Yedi Uyurlar

Mersin’nin Tarsus ilçesinde yer almaktadır.Eski bir zamanda yaşanan olaylar ile hikayesini, yedi uyurların isimlerini ve mağara hakkında detayları Eshâb-ı Kehf –  Yedi Uyuyanlar yazımıda bulabilirsiniz.

Devamını Okuyun

Mersin’de Bulunan Antik Kentler

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi; Mersin o kadar fazla medeniyete ev sahipliği yapmış ki; Dünya’da bu kadar sık antik kentin olduğu başka bir yer bulmanız çok zor.Mersin’de gezilecek yerler listemizde kesinlikle gidip görmeniz gereken antik kentler ise şunlar;

Soli Antik Kenti

Mersin Soli Antik Kenti

Tarihi M.Ö. 700’lü yıllara kadar dayanır ve halen ayakta kalabilmiş kalıntılar vardır.

Anemurium Antik Kenti

Anemurium Antik Kenti

Anamur’a adını veren ve Rüzgarlı Burun anlamına gelen kente gittiğiniz zaman, neden bu ismi aldığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Kelenderis Antik Kenti

Mersin Kelenderis Antik Kenti

1987 yılında kazılmaya başlayan kent, bir çok eseri ile Mersin müzelerini süslemiştir. Tarihinin M.Ö. 1000 li yıllara kadar uzandığı düşünülmektedir.

Nagidos Antik Kenti

Koloni kentler arasında en eski örneklerden birisidir. Bugün çok fazla bir kalıntı bulunamamış olsa da kesinlikle gidip görülmelidir.

Olba Antik Kenti

Eski Yunan’da çok önemli bir ticaret şehri ve aynı zamanda dini merkezdir.

Uzuncaburç Kalıntıları

Oldukça canlı ve ilgi çekici yapıları ile dikkat çeken kalıntılar, henüz yeni ilgi görmeye başlasa da yakın zamanda yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden birisi olacak gibi.

Mersin Plajları

Mersin’de denize de girebilirsiniz; hem de çok güzel yerlerde. Eğer biraz serinlemek isterseniz rotanızı Kazanlı Plajı, Kocahasanlı Plajı, Ayaş Plajı, Tömük Plajı, Kargıpınarı Plajı, Susanoğlu Plajı, Atayurt Plajı ya da Kızkalesi Plajı’na doğru çevirebilirsiniz.

Mersin’de gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik.Mersin gezilecek yerler listemizde yer alması gereken daha birçok yer bulunuyor.Sizlerde Mersin’de görülmesi ve gidilmesini düşündüğünüz yerler varsa, yazımıza yorum yaparak bu yerleri bizlere paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Arslanköy yakınlarda Çağlarca Köyü bulunmakta, burada Sunturas (Santa Iras) Şelalesi de vardır. Bölgedeki soğuk sulardan dolayı güzel alabalık lokantaları vardır. Yaz sıcağında gidip şelaleyi görüp serinlemek güzel olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.