Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi, hem tarihi dokusu hemde doğal güzellikleri ile şehrin görülmesi gereken yerleri arasında.Şelalede yer alan piknik alanları ile burada kahvaltı yapmak ve şelale hakkında detaylı bilgilere yer veriyoruz.

Mersin gezinizde görülmesi gereken yerler listesi için Mersin’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Tarsus Şelalesi Hakkında Bilgiler

Mersin Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi, Berdan nehrinin sularının yaklaşık olarak 5 metrelik bir uçurumdan aşağıya dökülmesi ile meydana gelmiştir. Şelalenin olduğu bölge Roma döneminde mezarlık olarak kullanılmaktaymış. Bölgeye ulaştığınızda da şelalenin aktığı bölümdeki tahrip olmuş taşlar dikkatinizi çekecektir. Bu taşlar eski dönemlerde oyulmuş ve mezar olarak kullanılmıştır fakat zaman içerisinde şelalenin akıntısı ile tahrip olmuşlardır.

Şelalenin çevresinde oteller, piknik alanları ve restoranlar bulunmaktadır. Bu sayede huzurlu şelale sesini dinleyerek keyifli bir yemek yiyebilir ve dilerseniz hem tarih hemde doğa kokan bu alanda konaklayabilirsiniz. Bölge günümüzde mesire alanı niteliğini taşımaktadır.

Şelale, özellik ile de yaz aylarında son derece fazla turist çekmektedir. Bazı söylentilere göre yıkılan mezarlar çevreye dağılmış ve daha sonra defineciler tarafından sömürülmüştür. Bu sebep ile etrafta çok sayıda kayalık ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Fakat belirtiğimiz üzere bu mezarlar son derece yıpranmış ve tahrip olmuş durumdadırlar. Antik çağlardan kalan esintiler ve şelalenin muhteşem görüntüsü çok fazla turistin ziyaretine sebep olmaktadır.

Tarsus Şelalesi Kahvaltı

Şelalenin etrafında birçok mesire yeri ve restoran bulunmaktadır. Piknik alanları da son derece ilgi görmektedir. Şelaleye yaptığınız ziyaretlerde bu harika manzaraya karşı hoş bir kahvaltı yapabilir ve keyifli bir güne başlayabilirsiniz. Sıkma meyve suları, gözleme ve köy kahvaltısı ile güne başlamak kulağa sizce de harika gelmiyor mu? Bölgede bulunan çeşitli restoranlarda bu kahvaltıları yapabilir ve farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

Tarsus Şelalesi Piknik Alanları

Tarsus Şelalesi Piknik

Yemek için şelale etrafındaki restoranları tercih etmeyenler aynı zamanda piknik alanlarında da kendi yemeklerini yiyebilir hatta dilerler ise mangallarını yakıp doğanın sefasını sürebilirler.

Tarsus Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Şelale, Mersin Tarsus’da bulunmaktadır. Adı da bulunduğu bölge ile aynıdır. Şelalenin Tarsus merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 2 kilometredir. Mersinden çeşitli toplu taşımalara binerek Tarsus bölgesinde kolaylık ile ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında şelaleye ulaşım için de toplu taşıma kullanmanız mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra kendi aracınız ile de şelaleye ulaşabilirsiniz. Ankara-Mersin-Adana istikametini takip ederek bölgeye kendi aracınız ile de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Şelale için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz