Cennet Cehennem Mağarası

Cennet Cehennem Mağarası, iki adet çukur veya çöküntü diyebileceğimiz bu mağaralar son derece derin ve ilginç bir görünüme sahiptirler. Bölge antik çağlardan günümüze kadar ününü korumuştur. Yazımızda obruklar hakkında detaylı bilgiler ile giriş ücreti, nerede ve ulaşım bilgilerine detaylıca yer verdik.

Mağaralar mitolojik anlamlar taşımaktadır. Mağaralar, Cennet Cehennem Çöküntüleri olarak da bilinmektedir. Bölge, zaman içerisinde yer altı sularının kireç tabakasını eritmesi sonucu meydana gelmiştir. Bölgeyi ziyaret edenler üzerlerinde geçmişe ait bir his ile o bölgeden ayrılmakta ve sanki adeta o dönemlerin içerisinde bölgeyi gezdiklerini söylemektedirler.

Mersin gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi için Mersin’de gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atın.

Mersin Cennet Cehennem Mağaraları

Cehennem Mağarası, Cennet mağarasına yaklaşık olarak 75 metre uzaklıktadır. Cehennem Mağarası olarak anılmasının sebebi ise mitolojide Zeus’un ateş püskürten ejderhayı burada yenmesidir.

Cennet Mağarasının ise ağız kısmında bir kilise bulunmaktadır. Bu kilisenin çok eski çağlardan kaldığı görüntüsünden de belli olmaktadır. Kilise Meryem Ana’ya hitaben dine düşkün bir adam tarafından yapılmıştır. Kilisenin Meryem Ana‘ya hitaben yazıldığı aynı zamanda kilisenin girişinde de yazılı bir şekilde belirtilmiştir.

Mağaranın içerisinde yaklaşık olarak 452 basamak bulunmaktadır ve 300 basamak aşılınca kiliseye ulaşılmaktadır. Mağaranın içerisindeki nem oranı son derece fazladır. Bu sebep ile yaşlılar ve kalp hastaları özellik ile uyarılmaktadır.

Mağaranın tüm basamakları inildiğinde yer altının sesi net bir şekilde duyulmaktadır. Aynı zamanda basınca da dikkat edilmelidir. Mağaraların biraz uzağında ise çeşitli restoranlar bulunmaktadır. Bu sebep ile gezintinizden sonra güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Bu restoranların çoğu salaş tarzdadırlar.

Cennet Cehennem Obruğu
Cennet Cehennem Obruğu

Cennet Cehennem Mağarası Giriş Ücreti 2024

Mağaralar için giriş ücreti 290₺ olarak belirlenmiştir. Bu bilet ile ayrıca Astım Mağarasını ziyaret edebiliyorsunuz. Mağara, haftanın her günü ziyarete açıktır. MüzeKart geçerlidir. 60₺ Ödeyerek MüzeKart alabilir ve çok daha uygun fiyata giriş yapabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Mağaralar ziyaret saatleri Yaz Dönemi 1 Nisan – 1 Ekim Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 19:00. Kış Dönemi 1 Ekim – 1 Nisan Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 16:45 olarak belirlenmiştir.

Gişe Yaz ve kış kapanış saatleri ise şu şekilde; Yaz Dönemi: 18:30 Kış Dönemi: 16:15

Cennet Cehennem Mağarası İçi
Mağaranın İçi

Cennet Cehennem Mağarası Nerede?

Cennet ve Cehennem mağaraları, Mersin ilinde ve Silifke ilçesinde bulunmaktadırlar. Mersine 85 km uzaklıkta bulunuyor. Silifke ilçesine ise 23 km uzaklıtadır.

Nasıl Gidilir?

Silifke-Mersin kara yolunu takip ederken yolda gördüğünüz kuzeye dönen sapağa saparak mağaralara ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu sapak 20. kilometrede karşınıza çıkacaktır.

Haritası ve Konumu

Mağaralar için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Cennet Cehennem Mağarası Hangi Şehirdedir?

Mersin şehrinde ve Silifke ilçesinde yer alır.

Mağaraya kaç basamak ile iniliyor

452 Basamak bulunuyor.

Nasıl Oluşmuştur?

Yeraltı akarsularının oluşturduğu mağaralarının tavanının çökmesi sonucu oluşmuştur.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. mersine diğer illerden gelen akraba ve arkadaşlarımızı gezdirmek için aklımıza gelen ilk yer burası idi fakat son günlerde artan giriş ücreti bizim belimizi bükmeye başladı hiç bir hizmet olmayan bir çukurun içine kendi imkan ve gücünle inip çıkıyorsun mağaranın içinde çamur balçıktan rezil oluyorsun her yer sabun gibi kayıyor tutacağın bir korkuluk demiri bile yok sakatlanma riski yüksek ama kişi başı 15 tl 6 kişi gittik 90 tl hizmet ne yok
    aydıncık aynalı mağaraya gittim mağaranın her köşesine kadar son derece sağlam korkuluklu yürüyüş merdivenleri yapmışlar iniş ve çıkışta yormuyor görevliler güleryüzlü ışıklı görsellik süper veee 4,5 tl giriş ücreti feda olsun bu mekana emek verenlere
    bundan sonraki favorim aydıncık aynalı mağara cennet cehennem göçüklerini hafızamdan siliyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz