PAYLAŞ

Meryem Ana Evi Hakkında Bilgi

Hıristiyanlar için oldukça önemli değerleri barındıran Efes Antik Kenti ayrıca apayrı bir tarihi eseri de içinde barındırır. İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik kentinin üst kapısından geçildikten Hz. Meryem’in altın görünümlü heykeli karşılıyor sizi. Kısa bir yolculuktan sonra karşınıza çıkan tarihi yapı bir Bizans Kilisesi olmasının yanı sıra Meryem ana evi olarak bilinir. Bu evde zamanında Hz. İsa’nın annesi Hz. Meryem’in yaşadığı ve burada öldüğüne inanılmaktadır. Müslümanlardaki hac ziyareti kadar kutsal kabul edilerek Hıristiyanlar da burayı ziyaret etmeyi dini bir vazife olarak kabul ederler.

Hz. Meryem’in burada yalnız olmadığı hayatının son yıllarını St. Jean diğer ismiyle Aziz Yuhanna ile birlikte geçirdiğine inanılmaktadır. Net olarak bir kanıt olmasa da Hz. Meryem’in burada öldüğünün düşünülmesi dışında Kudüs’de öldüğü ile ilgili de söylentiler bulunmaktadır. Ancak ona yaverlik eden Aziz Yuhanna’nın mezarının da Efes de bulunması Meryem Ana Evi’nin gerçek olduğunu desteklemektedir. Yeşillikler ile donatılmış bu şahane yapıya çıkış esnasında hediyelik eşya bakabileceğiniz dükkanlar, şifalı olduğuna inanılan suyundan içebileceğiniz bir çeşme ve bir mola verebileceğiniz cafeler bulunmaktadır. Burada bulunmanın, suyundan içmenin ayrı bir şifa olduğuna inanılması nedeni ile dilek duvarı bulunmaktadır. Sizde dileklerinizi bu duvara karşı dileyebilirsiniz.

Meryem Ana Evi Resimleri

Meryem Ana Evi Nerede ve Nasıl Gidilir

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Kentinin hemen üstünde yer alan Meryem Ana Evi’nin tam Efes’uzaklığı 6 km kadardır. Efes Antik Kentine oradan da Meryem Ana Evi’ne ulaşmak için birkaç yöntem izleyebilirsiniz.

Kendi aracınız ile ulaşımı sağlayacak iseniz, öncelikle şehirlerarası yola çıkarak Aydın yönüne doğru gitmeniz gerekecektir. Selçuk ilçesine geçmeniz gerekecektir. İzmir merkezden yola çıktıysanız bir saat kadar sürecektir bu yolculuk. Selçuk ilçesine geldiğinizde 5 dakikalık yolunuz kaldı demektir. Bu 5 dakikalık yol ise Selçuk’dan Kuşadası yoluna döndüğünüzde kat ettiğiniz mesafedir.

Otobüs ile Meryem Ana Evi’ne ulaşmak isterseniz İzmir’den Selçuk otogarına oradan da Meryem Ana Evi’ne kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz.
Son olarak bir rehber ve tur eşliğinde gezmek isterseniz İzmir de Alsancak’dan kalkan turlara katılabilirsiniz. Bu turlarda Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi ve Şirince köyüne geziler düzenlenmektedir.

Meryem Ana Evi  Ziyaret Saatleri

Meryem Ana Evi yılın tüm zamanları hizmet verdiği gibi tüm günlerde de ziyarete açıktır.
Meryem Ana Evi Ziyaret Saatleri (Kış) : 08:00 – 17:00
Meryem Ana Evi Ziyaret Saatleri (Yaz): 08:00 – 18:00

Meryem Ana Evi Giriş ücreti

Çoğu tarihi yapıda olduğu gibi Meryem Ana Evi’nde de giriş ücreti yerli ve yabancı turiste göre farklılık gösteriyor. 2015 yılında Selçuk Belediyesinin belirlediği fiyatlar uygulanıyor.

Meryem Ana Evi Park alanına genel giriş ücreti (Yerli Turist) : 5 TL
Meryem Ana Evi Park alanına genel giriş Ücreti (Yabancı Turist) : 20 TL

Meryem Ana Evi Ulaşım Haritası

Sizlerde Meryem Ana Evi  ziyaretlerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here