Nazarköy İzmir

İslamiyet’te ve diğer tüm inanışlarda yer alan nazara karşı Anadolu’da çok eski zamanlardan bu yana nazar boncuğunun önemli bir anlamı vardır. Bu aksesuarın günümüzdeki en önemli kaynağı da İzmir’e bağlı Nazarköy’dür. Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı bir köy olarak eski zamanlardaki Kurudere köyü ismini yakın tarihte yaşadığı gelişmeler sonrasında Nazarköy olarak değiştirmiştir. 

İzmir gezilerinizde görülmesi gereken yerler için İzmir’de Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz. Konaklama için ise İzmir bungalov evleri yazımızı mutlaka inceleyin.

Coğrafi olarak ilçede Nif Dağı ile Mahmut Dağı arasında yer alan bu Nazarköy, bugün yemyeşil bir cennet olarak da nitelendirilebilir. Köyün muhtarının turizm atağı ile köyde esnaf sanatkar kooperatifi kurulurken, köyde satış stantları oluşturulmuş ve köyün anlamı ile alakalı şekilde Nazarköy Boncuk Festivali düzenlenmeye başlanmış. Günümüzde köyde halen bu yapı devam ederken, daha gelişmiş bir hale gelen atölyeler ve tezgahlar ile bugün nazar boncuğu konusunda sadece Türkiye değil dünyada turistlerin ilgisini çeken bir köy olarak Nazarköy her zaman ziyaret edilebilir.

Nazarköy Nazar Boncuğu
Nazar Boncuğu

Günübirlik geziler, doğa yürüyüşleri, piknik, kahvaltı veya kamp gibi birçok farklı etkinlik için Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine çok yakın bir konumda bulunuyor. 20 yılı aşkın bir süredir köyde halk kendi atölyelerinde nazar boncuğu üretimi gerçekleştirirken, bugün Türkiye’nin nazar boncuğu üretim merkezi olarak köyde yaşam devam ediyor. Bu durumda yerli ve yabancı turistler köyü uğrak bir yer haline getirirken, köyün çarşısında ve piknik yerlerinde vakit geçirmek ayrı bir keyifli hemen yanındaki Nazarköy Kanyonu noktasına yürüyüş yapmak ayrı bir keyifli oluyor.

Nazarköy Kamp
Kamp – @nazarkoydererestoran
Nazarköy Boncuk Festivali
Boncuk Festivali
Nazarköy Kadına Şiddet Yok
Kadına Şiddet Yok Heykeli

Video Görüntüleri

Nazarköy Kahvaltı Ve Fiyatları

Nazarköy kendine has yapısıyla gayet sıcak bir Anadolu köyünü görme imkanı tanırken, özellikle İzmirliler hafta sonlarında dahi köye keyifli açık hava kahvaltıları yapmak için uğruyor. Yerli ve yabancı turistlerin köy merkezinde ve merkezin hemen kıyısında dere kenarında kahvaltı için değerlendirebileceği birçok farklı mekan yer alıyor. Örnek olarak

Nazarköy Kahvaltı Mekanları

Nazarköy Kahvaltı Maviköy
Mavi Köy Kahvaltı

Nazarköy Dere Restoran (instagram hesabı @nazarkoydererestoran), Mavi Köy Kahvaltı (instagram hesabı @cafe.mavikoy.kahvalt), Vatan Restaurant veya Çınaraltı Restaurant gibi birçok işletmede bu keyifli kahvaltıları yapma fırsatı bulunuyor.

Nazarköy Kahvaltı Dere restoran
Dere Restoran

Nazarköy kahvaltı yerleri özellikle serpme kahvaltı lezzetinde hemen çınar ağaçlarının gölgesinde ve dere başında keyifli sofralar sunuyor. Bu sofralarda da özellikle Anadolu’nun klasiklerinden biri olan el açma otlu gözlemelere ulaşmak mümkün olurken, bazen çınar ağaçlarının oyuklarında kurulmuş teraslarda bazen suyun kenarındaki sedirlerde kahvaltı yapma keyfi yaşanabiliyor. Kahvaltı sofralarında ise İzmir’in tulum peyniri, diğer peynir çeşitleri, reçeller, bal, kaymak, çerezler, tereyağı, kekik sosu, domates, söğüş sebzeler/meyveler, mevsimlik otlar, ekmek, pişi, kızartmalar, sahanda yumurta gibi birçok çeşit bulunuyor.

Kahvaltı Fiyatları

Kemalpaşa Nazarköy özellikle hafta sonlarında kahvaltı için çok sık tercih edilirken, bu noktada bulunan birçok mekanın kahvaltıda sunduğu ideal fiyatlar da aile ile veya arkadaşlarla yapılacak bir kahvaltıda büyük avantaj sağlıyor. Bölgede bazı işletmeler kahvaltı açısından olumsuz yorumlar alsa da birçok işletme kişi başı 90 TL gibi rakamlar ile kahvaltı sunuyor. Bazı işletmeler ise gerçekten 5 yıldız hak eden huzur verici mekanlarında ilgili ve güler yüzlü hizmet sağlayabiliyor. Ortalama olarak bölgede kişi başı 80-100 TL gibi fiyatlar ile serpme kahvaltı alınabiliyor.

Nazarköy Kanyonu

Nazarköy Kanyonu

Nazarköy’de keyifli bir güne başlamak için öncelikle kahvaltı etmeyi tercih ediyorsanız, sonrasında Nazarköy çarşısında gezmeye başlayabilirsiniz. Çünkü çarşı içerisinde sağlı sollu bir şekilde dizilmiş nazar boncuğu satış tezgahları ve atölyelerini gördükten sonra çarşıda bulunan Nazar Ağacı ve Hitit Kabartması Rölyef Heykelini de görebilirsiniz. Köy evleri ve dar sokaklardan ilerleyerek ulaştığınız çarşıda yine yola devam ederek vadiye doğru ulaştığınızda da doğa yürüyüşü parkuruna giriş yapabilirsiniz.

Nazarköy doğa yürüyüşü parkuru öncesinde gördüğünüz birçok farklı tezgahta nazar boncuğu hatıralık alışverişleri yapabilir, sonrasında yaklaşık 5 kilometre süren parkurda 1 Eylül-30 Nisan arasında izin verildiği şekilde hem yürüyüş hem kanyon yürüyüşü hem de piknik aktiviteleri yapabilirsiniz. Yürüyüş parkuru keyifli manzarayla bir vadiye ulaştıktan sonra patikaların ardından eski ismiyle Kurudere Kanyonu ve yeni ismiyle Nazarköy Kanyonu görülecektir.

Nazarköy kanyonu aslında kayalıklar arasındaki patika bir yoldan oluşmakla birlikte birkaç yüz metrelik bir yürüyüş ile keyifli bir parkur sağlıyor. Bazı dönemlerde çevre ve orman müdürlüğü parkura girişi yasaklasa da serbest dönemlerde kanyon bölgesi değişen mevsimlerde derenin dolu olmasıyla yüzmek için dahi kullanılabiliyor. Kanyon ve yürüyüş parkurunda hiçbir noktada yiyecek-içecek alışverişi yapamayacağınız için yanınızda su, atıştırmalıklar ve ilk yardım ürünleri bulundurabilirsiniz. Mevsime uygun rahat giyinerek, rahat ayakkabılar ile keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Nazarköy Nerede

Nazarköy, İzmir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kemalpaşa ilçesine de takriben 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İlçeye ulaşım sağlayan herkes kolaylıkla ilçeden kalkan araçlar ile köye ulaşma imkanı elde ederken, İzmir’e uçakla ulaşan kişiler de Adnan Menderes Havalimanı’ndan 54 kilometrelik bir uzaklık ile Nazarköy’e ulaşabilir.

Yol Tarifi

İzmir merkezinden Nazarköy’e ulaşabilmek için aracınızla İzmir-Ankara yolunu takip ederek Kemalpaşa sapağından Torbalı yönüne ilerleyebilirsiniz. Alternatif olarak İzmir-İstanbul çevre yolu üzerinden yine Torbalı yol ayrımında yaklaşık birkaç kilometrelik bir mesafede Nazarköy’e ulaşmanız mümkün olacaktır. Kemalpaşa’dan Vişneli Köyüne kalkan 768 numaralı otobüsler de köye ulaşım sağlanması için seçilebilir. 

Haritası ve Konumu

Bazı görselleride temin ettiğimiz ve bölgede yer alan derneğin intagram hesabınada şuradan ulaşabilirsiniz.

Gezi önerisi olarak İzmir’in bir başka güzel köyü olan Şirince Köyü yazımızada mutlaka göz atın.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz