Şirince Köyü

Şirince Köyü, günümüzde turistler tarafından son derece fazla tercih edilen İzmir‘de bulunan son derece hoş bir tatil beldesi haline gelmiştir. Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp biraz doğal yaşamı deneyimlemek isteyenler için köy son derece ideal bir yer. Köyün gün geçtikçe turistler tarafından daha fazla tercih ediliyor olması artık bölgeyi bir turizm bölgesine çevirdi. Hali ile köy eski sakinliğini kaybetti.

İzmir gezileriniz için gezilecek yerler listesi olan İzmir’de gezilecek yerler ile yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Köyün asıl adı Kırkınca olarak bilinmektedir. Köy, bu ismi bir efsaneden almıştır. Efsaneye göre; kırk kişi efsanevi bir çağda dağlara vurmuşlardır. Bu isim daha sonra Kirkice, Kirkince ve Çirkince isimlerini almıştır. Cumhuriyet döneminde ise Kazım Dirik bir talimat vermiş ve bu köyün adını Şirince olarak değiştirmiştir. Köy, aslında bir Rum kasabasıdır. Asıl gelir kaynağı ilk başlarda incir üretimi ile sağlanmıştır.

Şirince Köyü Evleri

Köyün içerisinde artık harap bir halde olan iki adet Rum kilisesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra köyün en ilginç özelliklerinden bir tanesi hiç bir evin diğer evin manzarasını kapatmamasıdır. Bu özellik günümüzde neredeyse hiç bir yerde görülmemektedir. Ayrıca köy, şarapları ile son derece popülerdir.

Günümüzde şirince şarapları birçok farklı belde ve şehirde de satılmaktadır. Aynı zamanda köy 2012 senesinde Maya’lıların inançlarından dolayı da gündeme gelmiştir. Maya takvimine göre 2012 senesinde kopması beklenen kıyamet sırasında Şirince Köyü güvenli bölge olarak belirlenmiştir. Bu rivayete son derece fazla inanılmış ve 21 Aralık 2012 günü 150 polis ile jandarma ve yaklaşık olarak 270 basın mensubu bölgeye gelmişlerdir. Bu olaydan sonra turistik açıdan köye daha fazla ziyaretçi beklenirken tam tersi olmuş ve ziyaretçi sayısı azalmıştır.

Köy sakinleri önceleri incir yetiştiriciliğinden gelir elde ederken bir dönem bir tütün yetiştiricisi bu gelirleri durdurmuştur. Fakat günümüzde turistlerin de artması ile beraber üzüm yetiştiriciliği ve bağlar tekrar ayaklanmıştır. Köy, yukarıda da belirttiğimiz üzere şarapları ile ünlenmiştir. Köye gittiğiniz zaman bir şarap almadan dönmeyin deriz. Köyün gerek sokakları gerek ise harika bir mimariye sahip olan evleri sizi buraya aşık edebilir. Aynı zamanda köyün ufak bir rum pazarı da bulunuyor ve burada çeşitli reçeller ile şaraplar satılıyor. Eğer yolunuz Şirince’ye düşer ise bu pazarı da gezmenizi şiddet ile tavsiye ederiz.

Köy ne denli turist çekse de halen kendine has olan dokusunu korumaktadır. Bunun yanı sıra halk keçi peyniri ve dantel gibi birçok el işi ürünü ve besini de üretmekte ve satmaktadırlar. Aynı zamanda köyü en çok ziyaret eden bireyler ise İzmir’de üniversite okuyan gençler oluyor. Gençler hafta sonu kaçamakları için burayı seçebiliyorlar.

İzmir Şirince Köyü

Şirince Köyü Konaklama

Şirince köyünde gerek pansiyon gerekse otellerde konaklama imkanınız olacaktır. Şirince köyüne vardığınız zaman oldukça uzun bir süre tatilinizi o bölgede devam ettirmek isteyeceksiniz. Aynı zamanda çeşitli pansiyonlarda kalarak köyün tadına daha güzel bir şekilde varabilirsiniz. Bu sebep ile daha uygun fiyatlı bölgeleri araştırmak sizler için daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Köyün mimarisi ile pansiyonlar uyum içindeler. Fakat burada tatil yapmaya karar verdiğiniz zaman ki özellik ile de yaz aylarında önceden rezervasyon yapmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde pansiyonlarda yer bulmanız son derece zor olacaktır. Bölge özellik ile yaz aylarında tercih edildiğinden dolayı pansiyonlar bu mevsimde çok daha kalabalık olmaktadırlar.

Şirince’de Pansiyon ve Otel Tavsiyeleri

Konaklama yapabileceğiniz en iyi puan ve yorumlara sahip Şirince pansiyon ve otelleri;

  • Sihirbazın Evi
  • Efes Konakları
  • Nişanyan Otel
  • Şirince Taş Konak

Şirince Köyünde Ne Yenir?

Şirince, aynı zamanda İzmir’in incisi olarak da bilinmektedir. Pek çok farklı turistik alana ev sahipliği yapan İzmir için bu köy farklı bir havaya ve yere sahip. Bu bölgeye geldiğiniz zaman mutlaka üzüm ve incirini tatmanız gerekir.Ayrıca bölgede meşhurları arasında şarap en önde gelmektedir. Aynı zamanda çöp kebap ve gözlemeyi de deneyebilirsiniz. Çeşitli kafe ve restoranlarda farklı lezzetler de tatmanız mümkün olacaktır.

Şirince Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Şirince köyü, İzmir ilimizde yer alır. Köye dilerseniz kendi özel aracınız ile tüm şehirlerden ulaşım saplayabilirsiniz. Aynı zamanda İzmir bir liman kenti olduğundan dolayı deniz yolu ile de İzmir’e ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli otobüs seferleri ile de İzmir’e ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında İzmir üzerinden çeşitli toplu taşıma araçları ile köye ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz İzmir Menderes Hava Limanı’na gelebilir ve buradan bir özel araç kiralayabilirsiniz. Bu araç ile köye ulaşabilir ve aynı zamanda İzmir bölgesinde yapacağınız tatil sırasında Şirince haricinde farklı bölgeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Şirince Köyü Ulaşım Haritası

Sizlerde Şirince Köyü ziyaretlerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz