Selanik Askeri Rüştiyesi

Selanik gezilerinizde Atatürk’ün hayatında yer alan mekanları tanıtıyoruz.Selanik Askeri Rüştiyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaokul eğitimini gördüğü önemli bir okuldur. Burada eğitim hayatının en önemli günlerini geçiren Atatürk, normalde isminde olmayan Kemal adını burada almıştır. Kemal adını ona veren kişi matematik öğretmenidir. Bunun nedeni sınıfta Mustafa adında başka öğrencilerinde bulunmasıdır.

Öğrencilerin kolaylıkla ayırt edilmesi için Kemal ismini alan Atatürk hayatı boyunca bu ismi kullanmaya devam etmiştir. Atatürk, gittiği her okulda olduğu gibi bu okulda da son derece başarılı olmuştur. En başarılı olduğu ders matematikti. Bu nedenle matematik hocası tarafından çok sevilmekteydi. Disiplinli ve kaliteli okullardan biri olan Selanik Askeri Rüştiyesinin kuruluşu çok eski yıllara dayanmaktadır. Köklü okullardan biri olan bu rüştiye, Atatürk’ün ilerideki eğitim hayatını fazlası ile etkilemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik Askeri Rüştiyesine Kayıt Oluşu

Mustafa Kemal Atatürk, Selanik Askeri Rüştiyesine direk olarak kayıt olmamıştır. Daha öncesinde Selanik Mülkiye Rüştiyesinde eğitim görmüştür. Fakat bu okulda sadece 3 yıl kalmış ve daha sonra Selanik Askeri Rüştiyesine kayıt olmuştur.Bunun sebebi hocalarından memnun olmamasıdır. Ailesine sormadan karar alan Atatürk, Selanik Askeri Rüştiyesinin sınavlarına girmiş ve okulu kazanmıştır. Daha sonra ailesinin de izni ile bu okula geçiş yapmıştır.Burada çok daha başarılı ve verimli bir eğitim hayatı geçirdiği bilinmektedir.

Atatürk Selanik Askeri Rüştiyesi’ne Ne Zaman Gitti

Atatürk Selanik Askeri Rüştiyesi 1893-1895 ( Selanik) yıllarında gitmiştir. Daha önce gittiği Selanik Mülkiye Rüştiyesine göre bu okulda başarılı bir eğitim dönemi geçirmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Gittiği Diğer Okullar

Mustafa Kemal Atatürk eğitim hayatı boyunca birçok okula gitmiştir. Bunlardan ilki mahalle mektebidir. Bunun sebebi annesinin mahalle mektebine gitmesini istemesidir. Fakat burada çok uzun bir süre kalamamıştır. Kısa süre sonra babasının gitmesini istediği Şemsi Efendi İlkokuluna kaydı alınmıştır. İlkokul eğitiminin tamamını burada geçiren Mustafa Kemal Atatürk, burada son derece başarılı ve yetenekli bir öğrenci olduğunu kanıtlamıştır. Daha sonra Selanik Mülkiye Rüştiyesine geçiş yapmış fakat orada fazla kalamamıştır. Bunun sebebi hocalarından kaynaklanmaktadır. Oradan da ayrılan Mustafa Kemal Atatürk, Selanik Askeri Rüştiyesine kayıt olmuştur. Askerlikle ilgili tüm temelleri burada atılan Atatürk, Kemal ismini burada almıştır.

Selanik Askeri Rüştiyesinde de ortaokul eğitimini tamamlamış ve Manastır Askeri İdadisine geçiş yapmıştır. Burada lise eğitimi için bulunan Atatürk, ilk kez evinden ve kendi şehrinden ayrılmıştır. Bu okulda oldukça sert ve disiplinli bir eğitim verilmekteydi. Bu okulda da son derece başarılı olan Mustafa Kemal Atatürk, özellikle tarih ve matematik derslerinde oldukça başarılıydı. Lise eğitiminde sonra Harp okuluna ve Harp Akademisinde eğitimine devam etmiş ve askeriye konusunda her türlü detayı öğrenmiştir.

Selanik gezileriniz için Atatürk’ün hayatında yer alan yerleri sizlere tanıtmak istedik.Ancak Selanik Askeri Rüştiyesi için bir görsel bulamadık.Kayıtlarda Selanik Askeri Rüştiyesi şimdiki adı hakkında da bir bilgi bulunmuyor.TSK tarafından oluşturulan sayfada Atatürk’ün Selanik’te ki eğitimi hakkında bilgiler yer alıyor.Yazının başında yer alan resimde görülen karne ise Selanik Askeri Rüştiyesin de eğitim gördüğü yıllarada Atatürk’e ait.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz