Termal taşıdığı sözlük anlamıyla, sıcak kaplıca sularından yararlanılan kuruluş olarak bilinmektedir. Taşıdığı bu anlamdan yola çıkarak, kaplıca sularının sunduğu birçok faydadan yaranılabilmek için kurulan tesisler yer almaktadır ve halk arasında yaşanılan rahatsızlıklara şifa kaynağı olarak bilinir anlamını çıkarabiliriz.

Şifa kaynağı olarak bilinen bu suların termal su adını almasındaki nedense, yer altı su kaynaklarında yer alan radyoaktif maddeler ve bünyesinde barındırdığı tuzlarla çeşitli minareleri bir arada barındırması nedeniyle bu sular özel olarak kabul edilerek termal su adıyla nitelendirilmişlerdir.
Termal sular kullanıldıkları alan olarak da insanların yaşantılarında karşılaştıkları birçok sağlık sorunlarına çare olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Öyle ki bu öğeden faydalanabilmek için birçok tesis oluşturulmuş ve turizmin göz bebeği haline gelmiştir. Kurulan bu tesislerde kişilerin rahatsızlıklarına göre değerlendirilmeler yapılarak tedavi olacak yönde yönlendirilmişlerdir.

Uygulanan işlem genellikle havuzlarda kullanılan sular eğitimli kişilerle gerçekleştirilmektedir. Kullanım alanı olarak çamur banyosu, masaj, içme kürleri, gaz banyosu, psikoterapi ve solunum yolu ile kür ve diyet olarak değerlendirilmektedir. Termal sular birçok hastalığa şifa olurken birçok rahatsızlığında geçmesinde büyük bir destektir.Termal sular hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır, hangi hastalıklara iyi gelir ve dikkat edilmesi gerekenlere bakalım.

Termal suların faydaları

termal havuz

Günümüzde sıkça rastlanan rahatsızlıklardan biri olan eklem kireçlenmeleri, bel ve boyun ağrıları, siyatik rahatsızlıklar, kırık sonrası oluşan hareket zorluluğuna oldukça faydalıdır.

Ayrıca iltihaplı romatizma hastalıklarına, gut hastalığına, yumuşak doku romatizma rahatsızlıklarından oluşan fibromiyalji, tendinit, bursit gibi rahatsızlıklarda oldukça etkilidir.

Bütün bu rahatsızlıkları oluşturulan banyo kürleriyle tedaviye yönelik uygulama yapılmaktadır. Bu yöntemle suyun kaldırma gücü baz alınarak oluşturduğu basınç sayesinde rahatsızlıklara yardımcı olmaktadır.

Karbondioksit gazının oluşturduğu olumlu sonuçlarla adalelere daha fazla kan gitme olanağını sağlayarak şifa olmaktadır. Kemik erimesine çok iyi geldiği bilinen termik sular ayrıca diz, kalça protezlerinde yaşanılan eklem sorunlarına çözüm getirmektedir.

hamam

Birçok insan tarafından tercih edilmesinin büyük nedenlerinden biri olan akne, egzama, sedef hastalıkları gibi birçok cilt sorunlarına şifa kaynağı olmaktadır. Yapılan buhar solum kürleriyle ise, yüksek tansiyon sorunlarına çözüm bulurken beraberinde bronşit, astıma bağlı olan nefes darlıklarına şifa olması sağlanılmaktadır. Bunun yanında içme kürleriyle de böbrek taşı, safrakesesi taşı, hazımsızlık, ülser, gastrit, reflü, anemi, kısırlık gibi hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olmaktadır.

Ülkemizde hizmet veren termal oteller ile ilgili olan Türkiye’deki en iyi termal oteller yazımızı inceleyebilirsiniz.

Termal suların kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Termal sularda şifa bulmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar, hastalığın kesin teşhisi sağlamalıdır. Ağır kansızlık rahatsızları söz konusuyla, kanamaya bağlı ağrıların şüphesi varsa, epilepsi gibi nöbet rahatsızlıkları yaşanıyorsa, aşırı bir kilo söz konusuysa, yaygın varisler ve iltihaplı durumlarda, sıcağa karşı duyarlılığınız ve damar tıkanıklığına neden olan rahatsızlıklar yaşıyorsanız, akıl rahatsızlıklarınız, ağır psikolojik sorunlarınız nüksediyorsa ve ağır kalp rahatsızlıkları söz konusuysa bu rahatsızlıklar dikkate alınmalı ve uygun görülmediği anlarda termal sudan uzak durulması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz