Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları, Denizli ilinde yer almakta ve meşhur kırmızı su ile ziyaretçilerine şifa dağıtıyor.Yazımızda kaplıcalarda yer alan suların özelliklerini, faydalarını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini detaylı bir şekilde yer verdik. Ayrıca konaklama yapabileceğiniz otellere ve pansiyonlarıda listeledik.

Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları Denizli

Çağımızın insanı, günümüzde gelişen teknolojinin etkisiyle sağlık alanının da oldukça gelişmesine rağmen geleneksel ve doğal tedavi yöntemlerinden vazgeçemiyor. Modern sağlık sisteminin yetişemediği yerlerde “alternatif tıp” adıyla da bilinen geleneksel yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden bilinen ve en etkili olanları şüphesiz kaplıcalardır

Kaplıcalar ülkemizde en şifalı ve en bol olarak Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bu bakımdan ülkemiz, dünya genelinde 7. sırada Avrupa ülkeleri arasında ise 1. sırada yer almaktadır.

Türkiye ekonomisine sunduğu katkıların yanı sıra hastalıklara iyi gelmesiyle de oldukça tercih edilen bu doğal şifa kaynağı elbette her hastalık ve herkese iyi gelmemektedir. Bütün kaplıcaların kendine özgü özelikleri bulunduğundan hepsi çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Karahayıt Kaplıcaları bu doğal kaynaklardan birisi olup ülkemizin en önemli doğal kaynaklarındandır. 

Karahayıt kaplıcaları, Pamukkale ilçesinin Karahayıt mahallesinde bulunmaktadır. Karahayıt kaplıcalarının en önemli özelliği Ege Üniversitesi tarafından suyunun incelenmesi ve termal suyunun zengin mineral içerdiğinin raporlanmasıdır.

Kırmızı Su her yılın ayrı mevsimlerinde kaynağından kendine özgü kırmızı rengiyle beraber 60 ºC ısıda çıkmaktadır. Sıcaklık değerleri sürekli aynı kalan termal suyun yanında bir de termal çamur çıkarmaktadır.

Kırmızı Su, içerisinde çok zengin mineraller barındırmaktadır bu bakımdan da eşi benzeri olmayan bir şifa kaynağıdır. Bu sıcak suyun içinde bulunan maden oksitlerinden kaynaklı olarak yeşil, beyaz ve kırmızı renkli traverten tabakaları oluşmuş durumdadır Kırmızı Su’da karbondioksit oranı da oldukça az bulunmaktadır. 

Karahayıt aynı Pamukkale Travertenleri gibi travertenlere sahiptir. Ancak burada pamuk gibi beyaz bir görünüm beklemeyin. Kırmızı suyun etkisiyle burada kırmızı travertenleri göreceksiniz. Tabi Pamukkale gibi eşsiz bir görüntü yok, ancak yinede farklı bir manzara sizleri bekliyor.

Ülkemizde yer alan kaplıca ve termal otellerle ilgili olarak En iyi termal oteller yazımıza mutlaka göz atın.

Denizli’de görülecek yerler ile ilgili detaylı listemiz olan Denizli gezilecek yerler yazımızı şimdi inceleyin.

Kırmızı Su

Karahayıt Kırmızı Su

Buraya yapacağınız gezide kırmızı bir suyun aktığını görmeyeceksiniz. Su bildiğiniz şeffaf. Ancak suyun özellikleri ile aktığı taşlar kırmızı bir renk alıyor. Bu renkler sadece kırmızı değil. Taşlarda kırmızı, yeşil ve beyaz renkler oluşuyor. Bunun sebebide termal suyun içeriği.

Karahayıt’ta iki farklı su kaynağı bulunuyor. Beyaz su kaynağı 38 derece civarında ve çıkan diğer kaynak suyu ise 60 dereceyi buluyor. Bu iki su aynı zamanda aynı ortamda kullanılabiliyor. İki suyun aynı anda kullanılması kan dolaşımını hızlandırıyor. Beyaz suyun içme özelliği bulunuyor. Sindirim sistemine faydalı olduğu biliniyor.

İki suyun aynı yerde kullanılması pek görülen bir olay değil. Bu özelliği ile de Karahayıt farklı bir konuma sahip.

Karahayıt Kaplıcaları Video

Karahayıt Kaplıcaları Faydaları

Dünya genelinde ziyaretçi ağırlayan Karahayıt Kaplıcaları adeta bir şifa kaynağıdır. Kırmızı suyun en önemli özelliği hipotonik ve hipotermal maden sularını içerisinde bulundurmasıdır.

Kalsiyum miktarı ve kalitesiyle Karahayıt Kırmızı Suyun bir çok faydası bulunmaktadır. Kırmızı Suyu ister vücudunuza sürerek isterseniz de su niyetine içerek yararlanabilmektesiniz.

Vücut yıkanma yerleri için ayrı bir ortam bulunurken içmek isteyen vatandaşlar içinde ayrı olarak özel su veren bir tesis bulunmaktadır. Bu sayede hastalıkları tedavi edilen hastalar ve hijyen ortamı artmaktadır.

İnsanlarda olan dolaşım sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir ve bu bilgi yapılan araştırmalar sonucunda da kanıtlanmış durumdadır. Tansiyon, diyabet, beyin, safra kesesi, kalp, astım ve karaciğer rahatsızlıklarına faydası genel olarak bilinmektedir. 

Karahayıt

Karahayıt Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Karahayıt kaplıcalarının faydaları oldukça fazla. İyi geldiği hastalıklar, rahatsızlıklar, uygulama yöntemine göre değilmekte. Sıcak havuzlara girerek veya içe suyu olarak tüketildiğinde farklı hastalık ve rahatsızlığa iyi geldiği söyleniyor. Ayrıca yine termal kımızı sulardan elde edilen çamurlarında oldukça fazla faydası var. Faydalarına birlikte bakalım;

Sıcak Havuzlara Girildiğinde Vücuda Faydaları

 • Siyatik
 • Kireçlenme
 • Romatizma hastalıkları
 • Dolaşım sistemi rahatsızlıkları
 • Ruhu rahatlatma
 • Ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırma
 • Stres, uykusuzluk, kadın hastalıkları
 • Boyun-bel fıtığı, derideki hücrelerin yenilenmesi
 • Tırnak-saç güçlenmesi, el-kol kırıkları sonrasında
 • Artroz hastalığında, adale rahatsızlığında
 • Gut hastalığı

tedavisinde Karahayıt Kaplıcaları Kırmızı Su oldukça iyi gelmektedir.

İçme Suyu Olarak Kullanıldığın Faydaları

 • Yemek ve mide borusu hastalıklarının tedavisinde
 • Kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında
 • Gastrointestinal sisteminin çalışma bozukluklarında ve kemik erimesinin önlenmesi tedavilerinde kullanılmaktadır.

Kırmızı Sudan elde edilen çamurda oldukça faydalıdır. Genellikle kadın ve çocuk ziyaretçilerin tercih ettiği çamur banyosu istenilen bölgeye sürülmektedir.

Çamur banyosunun özellikleri arasında gözenekleri açması, cildi yumuşatması, çatlakların önlenmesinde, selüloit toparlamada, sivilce ve aknelerin kaybolmasında ve siğilleri yok edici etkisi olduğu bilinmektedir. 

Karahayıt Travertenleri

Neler Yapılır?

Kırmızı suyun aktığı travertenleri çıplak ayaklarınız ile aynı Pamukkale’de olduğu gibi burada da kırmızı travertenlerin üzerinde yürüyüş yaparak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İlla bir otelde konaklamanız gerekmiyor. Aile havuzları kiralayabilir yada günlük olarak termal havuzlara girip dönebilirsiniz.

Kasaba’da yeme içme olarak ta lezzetli gözlemeleri tercih edebilirsiniz.

Ne Alınır?

Kırmızı travertenlerin olduğu alanda hediyelik eşya satan esnaf yer alıyor. Denizli ilinin horozu meşhurdur.

Burada yer alan tezgahlarda horoz ve buna benzer hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Sadece horozlar değil aynı zamanda Pamukkale ve Karahayıt’ın kımızı travertenlerinin küçük modellerini alabilirsiniz.

Denizli ve Pamukkale gezilerinize mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında olan Pamukkale travertenleri yazımıza da göz atmalısın. Ayrıca Pamukkale gezilecek yerler yazımızıda mutlaka inceleyin.

Buraya kadar gelmişken Denizli’yi gezmemek olmaz. Bu nedenle bu şehre yapacağınız bir gezi öncesinde, Denizli’de ne yenir yazımızı okumalı ve ayrıca konaklama içinde Denizli’de nerede kalınır yazımıza da mutlaka göz atmalısınız.

Karahayıt Kaplıca Otelleri

Hierapark Thermal & Spa Hotel Deluxe

Karahayıt Hierapark Thermal Otel

Otelde açık ve kapalı yüzme havuzları, spa merkezi, fitness salonu gibi birçok imkan bulunuyor. Ayrıca otelin restoranında yöresel lezzetlerin yanı sıra uluslararası mutfak seçenekleri de sunuluyor.

Hierapark Thermal & Spa Hotel Deluxe, çocuklar için de pek çok aktivite sunuyor. 5 yaş ve üzeri çocuklar için mini club, oyun odası, çocuk havuzu, aquapark ve animasyon programları gibi birçok seçenek mevcut. Ayrıca aileler için özel aile odaları ve suitler de bulunuyor. Doğal mineralli sıcak su kaynaklarına sahip olan otelde, termal havuzlar ve Türk hamamı gibi sağlık ve spa hizmetleri de sunuluyor. Ailecek tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği Hierapark Thermal & Spa Hotel Deluxe, hem dinlenmek hem de eğlenmek isteyenler için ideal bir seçenek.

Otelin gecelik fiyatı 1650₺ ile 1850₺ aralığında.
Otelin Instagram sayfası için tıklayın.
Otelin Konumu için tıklayın.

Spa Hotel Colossae Thermal

Karahayıt Colossae Termal Otel

Denizli’nin Karahayıt bölgesinde yer alan Spa Hotel Colossae Thermal, termal tatil sevenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Otelin geniş bir alanda konumlandığı görülüyor.İki ayrı kaynaktan gelen sular farklı havuzlara sunulmuş. Otel tam ve yarım pansiyon konseptinde çalışıyor. Yani sabah kahvaltı ve akşam yemeği servisi var. Otelde açık ve kapalı yüzme havuzları, termal suları ile birlikte misafirlerin hizmetinde sunuluyor. Modern tasarıma sahip odalar, konforlu yataklar ve güzel manzaralar sunuyor. Otelde her yaşa hitap eden aktiviteler ve özel olarak hazırlanmış çocuk kulübü bulunuyor. Spa Hotel Colossae Thermal, termal suları ve diğer aktiviteleriyle her yaşa hitap edenler ve aileler için mükemmel bir tercih. Çocuklar için ayrı bir havuzu yok. Canlı müzik, spor salonu, SPA alanı ve çocuk oyun alanları gibi imkanlara sahip.

Otelin gecelik fiyatı 2250₺ ile 2850₺ aralığında.
Otelin Instagram sayfası için tıklayın.
Otelin Konumu için tıklayın.

Lycus River Thermal Hotel

Karahayıt Otelleri Lycus River

Lycus River Thermal Hotel, doğal sıcak su kaynakları üzerine kurulu olan bir termal oteldir. Otelin 4 adet açık ve kapalı termal havuzu mevcut olup, sıcak suyun keyfini çıkarabilirsiniz. Odaları geniş ve konforlu olan Lycus River Thermal Hotel, doğayla iç içe konumda yer alır. Hem çiftler hem de aileler tarafından tercih edilebilir. Spor salonu, tenis kortu, voleybol sahası ve spa merkezi gibi imkanlara sahip. Otelde çocuk havuzu da mevcut olup, çocuklarınızın keyifli vakit geçirmesi sağlanır. Diğer otellere göre avantajları arasında sessiz ve sakin bir konumda olması, hijyenik ortamları, spa olanakları ve uygun fiyatları sayabiliriz.

Otelin gecelik fiyatı 2000₺ ile 2500₺ aralığında.
Otelin Instagram sayfası için tıklayın.
Otelin Konumu için tıklayın.

Adempira Termal & Spa Hotel

Karahayıt Adempira Termal

Adempira Termal & Spa Hotel, termal suları, modern tasarımlı odaları ve sunduğu imkanlar ile konuklarına keyifli bir tatil deneyimi sunuyor. Tesis bünyesinde açık ve kapalı yüzme havuzları, jakuziler ve sıcak termal havuzlar bulunuyor. Türk hamamı, tuz odası kapalı çocuk havuzu ve bayanlara özel havuzu bulunuyor. Otel yarım pansiyon, sabah kahvaltı ve akşam yemeğini ücrete dahil sunuyor. Çocuklar için ayrı bir havuz da mevcut. Genel olarak, huzurlu bir tatil arayan çiftler ve aileler için ideal bir seçimdir. Otelin sunduğu hizmetler arasında spa, masaj, güzellik bakımları ve fitness merkezi de yer alıyor.

Otelin gecelik fiyatı 2200₺ ile 2700₺ aralığında.
Otelin Instagram sayfası için tıklayın.
Otelin Konumu için tıklayın.

Bölgede tercih edebileceğiniz diğer otel ve pansiyonlar ise Çıbıkoğlu Apart, Hacıely Pansiyon, Doğa Termal Otel, Pam Thermal Hotel, Pamukkale Ece Otel, Karahallı Termal Pansiyon ve Vural Termal Apart Otel

Karahayıt Kaplıcaları Nerede?

Karahayıt Kaplıcaları Denizli ilimizdedir. Pamukkale ilçesinde yer alan bir mahalledir. Bölgeye ulaşımda havayolu tercih edenler Denizli çardak havalimanını kullanabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Karahayıt kasabasına Pamukkale ilçesinden kalkan dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kasaba, Pamukkale ilçesine 7 km ve Denizli şehir merkezine ise 25 km uzaklıktadır.

Haritası ve Konumu

Sizlerde Karahayıt Kaplıcaları gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. Bir kez 5gun gittim yillarca gecmeyen tirnak mantarim ve kolumdaki agri yok oldu tabi geldikten bir zaman sonra şimdide mmerak ediyorum urolojik rahatsizliklara iyi gelirmi diye kasim gibi gitmeyi dusunuyorum saygılar

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.