Keloğlan Mağarası

Keloğlan mağarası, 1990 senesine kadar sadece çobanlar tarafından bilinen ve kimsenin dikkatini çekmemiş iken 1990 senesinden sonra turizm açısından değerli olduğu anlaşılmış ve turistik bir alan haline gelmiştir. Aslında çok bilinmeyen ve fazla insanın ziyaret etmediği bu mağara günümüze kadar tüm doğallığını korumuştur. Yazımızda mağara hakkında detaylı bilgiler ile giriş ücreti, ziyaret saatleri, nerede ve ulaşım bilgileri yer alıyor.

Keloğlan Mağarası Giriş Ücreti

Keloğlan Mağrası giriş ücreti 25 TL‘dir. Öğrenciler için giriş ücreti ise 15 TL.

Keloğlan Mağarası Hakkında Bilgiler

Keloğlan Mağarası Denizli

Mağaranın çok turist çekmemesi ve doğallığını günümüze kadar korumuş olması oldukça önemlidir. Mağaranın içerisine girdiğinizde direkt olarak nemli ve sıcak havayı fark etmeniz mümkündür. Mağaranın içerisindeki yürüyüş yolları ise yaklaşık olarak 145 metre uzunluğundadır. Mağaraya ilk girdiğinizde kaşınıza oldukça geniş bir galeri çıkacaktır. Bu galeri boyunca yürüdüğünüzde ise yıllardır yağmur damlaları sayesinde oluşan sarkıtları görürsünüz. Mağara gezinizin ardından bölgeye yakın olan alabalık tesislerini gezmeniz mümkündür. Doğal hali ile tüm turistlere kapısını açan mağara gerçekten büyüleyicidir. İçerisindeki sarkıt ve çatlaklar son derece fazla ilgi çekmektedir.

Mağaranın içerisine bol miktarda doğal odacıklar bulunmaktadır. Mağaranın içerisinde çok yüksek miktarda kireç olduğundan dolayı burası astım hastalarına da iyi gelmektedir. Bu sebep ile mağara zaman zaman tedavi için de kullanılmaktadır. Oldukça büyük bir keyif ile gezeceğiniz mağarada yılların sonunda oluşan damla taşlar, sarkıtlar ve dikitler çok fazla dikkatinizi çekecektir. İşin ilginç kısmı ise bu muhteşem mağaranın 1990 senesine kadar keşif edilmemiş olmasıdır.

Keloğlan Mağarası İçi

Bunların haricinde mağaranın girişinin son derece görkemli olduğunu da söyleyebiliriz. Mağaraya ait yüksek ve geniş girişe bir yarasa kolonisi yerleştirilmiş. Bu sebep ile mağaraya girerken yarasaları rahatız etmeden girmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Ama bu görüntü aslında çok da ihtişamlı görünüyor.

Mağaranın içerisine girdiğiniz zaman yürüyeceğiniz tüm alanların aydınlatılmış ve kameralar ile izleniyor olduğunu göreceksiniz. İçeride yaşanma olasılığı olan herhangi bir düşme, yaralanma veya sakatlanmaya karşı mağaranın etrafında sağlık görevlileri bekletiliyor ve bahsettiğimiz gibi tüm alanlar kamera ile izleniyor. Bu sebep ile mağaranın güvenliğinin gerçekten çok iyi olduğunu belirtebiliriz.

Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan çeşitli hayvanlara ait iskelet ve kemikler ise yine bu mağaranın içerisinde sergileniyor. İçerideki gezintiniz boyunca tüm bu hayvanların iskelet ve kemiklerini de görüyor olacaksınız.

Mağarayı ziyarete gelenler için mağaranın hemen dışında yer alan manzaralı mekanda aperatif yiyecekler içe içecekler alabilirsiniz. Mağara gezisi sonrası yorgunluğunuzu buradaki manzaralı mekanda çay içerek atabilirsiniz.

Keloğlan Mağarası Manzarası

Ziyaretçi Saatleri

Mağara, haftanın her günü ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Açılış saatleri için kesin bir saat belirlenmemiştir. Fakat genellik ile sabah saat 09:00‘da ziyarete açılan mağara akşam üzeri 17:00-18:00 civarı kapılarını ziyaretçilerine kapatıyor.

Denizli’de görülecek bir başka mağara olan Kaklık Mağarası yazımızıda mutlaka inceleyin. Ayrıca şehrin görülmesi gereken en güzel yerlerine Denizli gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Keloğlan Mağarası Nerede?

Mağara, Denizli ilinde yer almaktadır.Acıpayam ilçesine bağlı olan Dodurgalar kasabası mağaraya ev sahipliği yapmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Denizli-Antalya kara yoluna yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.Şayet toplu taşıma ile gitmek isterseniz Denizli otobüs terminalinden kalkan dolmuşlara binebilir ve Dodurga kasabasına son derece yakın olan mağaraya ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile bölgeye ulaşım sağlamak istiyorsanız Denizli-Antalya kara yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır.

Haritası ve Konumu

Mağara için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizlerle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz