Hierapolis Antik Havuz

23 Yüzyıllık bir tarih içinde yüzmek ister misiniz? M.Ö. 2.Yüzyıldan kalan Hierapolis kentinde yer alan Hierapolis Antik Havuz, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan sit alanının içinde kalır. Pamukkale Travertenlerinin hemen yukarısında kalan bölüm, son derece kıymetli bir mirastır.

En az oluşum hikayesi kadar popüler olan havuz, termal sulardan beslendiği için yaz ve kış mevsiminde sıcaklığı her zaman 36 derecede korunmaktadır. Mısır Kraliçesi Kleopatra‘nın bile ününü duyarak girmeye geldiği havuz; doğal, şifa dağıtıcı ve son derece estetik bir görünüme sahip.Kraliçeden dolayı antik havuz, Kleopatra Havuzu ismi ilede anılıyor.. Bölgeye yapılacak ziyaretlerde Hierapolis Antik Kenti Ören Alanı tümüyle gezilerek güneş batımı saatlerinde de travertenlere geçiş yapılabilir.

Pamukkale Antik Havuz Hakkında Bilgi

Pamukkale Hierapolis Antik Havuz
Pamukkale Hierapolis Antik Havuz

Özellikle Roma İmparatorluğu döneminde bir sağlık merkezi olarak değerlendirilen alan etrafında kurulan 15’ten fazla hamam ziyaretçilerinin sağlığına kavuşmasını sağlardı. Antik Havuzun bugünkü görünümünü kazanmasındaki etken M.Ö. 7. Yüzyılda bölgede yaşanan büyük depremdir. Bölgede kurulu olan sütunların oluşan depremin etkisiyle ortaya çıkan havuzun içine yıkılması sonucu meydana gelen doğal güzellik bugün hala ilk günkü gibi korunarak ziyaretçilerini iyileştirmeye devam etmektedir.

Birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu bilinen havuz suyunun sıcaklığı, rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Havuz suyunun; kalp hastalıklarından damar hastalıklarına, tansiyondan romatizmaya kadar pek çok derede deva olduğu ve içildiğinde de mide spazmları üzerinde olumlu gelişme gösterdiği bilinmektedir. Roma Döneminden bugüne kadar bölgenin etrafından kurulan sağlık tesisleri şifa dağıtmaya devam etmektedir.

Hierapolis Antik Havuz Giriş Ücreti

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen bölge Müze ve Ören yeri girişlerinde uygulanan kurallara tabi tutulur. Her gün açık olan antik havuz giriş ücreti 35 TL olarak belirlenmiştir. 0-6 yaş arasındaki çocuklar için girişler ücretsiz olurken, 7-12 yaş çocukların bilet ücreti 12 TL olarak uygulanır.

Antik havuz, Hierapolis Antik Kenti Örenyeri içerisinde bulunuyor ve bu alana giriş ise 35 TL.Bu sebeple havuza girebilmeniz için aslında antik kent alanına da ödeme yapmanız gerekiyor ve toplamda 70 TL gibi bir ücret ödeniyor.Müze kart sahipleri Antik kent örenyerine ücretsiz giriş yapabiliyorlar ve sadece antik havuz için ödeme yapıyorsunuz.

Pamukkale Antik Kleopatra Havuzu
Pamukkale Antik Kleopatra Havuzu

Hierapolis Antik Havuzu Ziyaret Saatleri

Yaz ve Kış saati uygulamasının geçerli olduğu Hierapolis Antik Havuzuna; 15 Nisan/2 Ekim tarihleri arasında her gün 08.00-21.00 arasında ziyaret serbesttir. 3 Ekim/14 Nisan tarihleri arasında kış saati programına geçilecek olup giriş ve çıkış saatleri günün şartlarına uygun olarak düzenlenecektir.Kışın havuz kapanış saati 17:00 olarak belirtiliyor ancak şartlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Sadece dini bayramların 1.günü saat 13.00’te hizmete açılan alan yılın 365 günü kesintisiz olarak hizmet vermektedir.

Hierapolis Antik Havuz Nerede ve Nasıl Gidilir?

Antik havuz, Denizli ilinin Pamukkale ilçesi ve Pamukkale Travertenlerinin hemen yukarısında kalan havuz, Hierapolis Antik Kenti Ören Alanı içinde yer alır. Denizli merkezden sadece 18 km uzaklıkta olan alana D585 karayolu kullanılarak kolay bir şekilde ulaşılabilir. Pamukkale ve Hierapolis tabelalarını takip ederek siz de havuzu keşfe başlayabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Antik Havuz için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgeyi Gezmeyi Düşünenler İçin Öneriler

Bölgenin hemen yanın başında yer alan ve Pamukkale diyince aklımıza gelen Pamukkale Travertenleri yazımıza göz atabilirsiniz.Antik havuzunda içerisinde yer aldığı Pamukkale örenyeri olan içerisinde antik tiyatro, Apollon tapınağı gibi önemli yerlerin bulunduğu Hierapolis Antik Kenti yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şifalı suları ile ünlü olan bölgede yapacağınız gezilerinizde Karahayıt’da yer almalı.Burada bulunan termal suların sağlığınız için faydalarını ve detaylarınıda Karahayıt Kaplıcaları yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.