Denizli Gezilecek Yerler

Hem Ege gemde Akdeniz bölgesinde sınırları olan Denizli ili bir milyonun üzerinde bir nüfusa sahip. Yazımızda sizlere Denizli gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. En güzel yerlerini, tarihi yerleri, doğal güzellikleri ile şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler listemizde bulunuyor.

Tarihi ve dağla güzellikler açısından oldukça zengin bir ilimiz olan Denizli, horozuyla da meşhur bir şehir. Şimdi detaylıca şehrin merkezinde ve çevresinde gezilecek yerlere birlikte bakalım.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Denizli Gezilecek Yerler

Adeta şehrin simgesi haline gelen Pamukkale Travertenleri, yıl boyunca yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ziyaret ediliyor. Denizli merkezine 20 km uzaklıktaki bu pamuk görünümlü doğa harikası, Denizli’de gezilecek yerlerin başında geliyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Pamukkale Travertenleri, kalsiyum hidrokarbonat içeren termal suların oksijenle teması sonucunda bu oluşmuştur.

Travertenlere giriş ücreti 110 TL’dir. MüzeKart geçerlidir. Yaz döneminde sabah 06:30 ile 20:00 ve kış döneminde sabah 08:00 açılış ve 18:00 kapanış saati ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Travertenler hakkında detaylı ve güncel bilgiler Pamukkale Travertenleri yazımızda.

Kleopatra Havuzu – Antik Havu

Kleopatra Havuzu Denizli Gezilecek Yerler

Antik havuz diğer adıyla Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik kenti içerisinde yer alıyor. Hikayesi ile ünlü olan bu tarihi havuz, günümüzde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Sadece ziyaret için değil, ayrıca bu havuzda yüzebiliyorsunuz.

Pamukkale gibi burasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta.

Bir deprem sonrası oluşan bu havuz Kleopatra’nın burada yer alan şifalı sulara girdiği söyleniyor.

Roma İmparatorluğu zamanında burası bir sağlık merkezi olarak kullanılıyor. Günümüzde ki SPA gibi.

Mısır Kraliçesinin yüzdüğü bu sulara sizlerde gelebilir ve sıcak suların tadını dört mevsim çıkarabilirsiniz.

Havuza giriş ücreti 100 TL’dir. Ancak müze kartınız varsa yüzde 50 indirim yapılıyor. Ayrıca Pamukkale Ören Yerine giriş içinde 110 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Yani Müze kartını yoksa 220 TL, varsa 50 TL ödeyerek yüzebilirsiniz.

Antik Havuz hakkında tüm detaylar ve güncel bilgiler Kleopatra Antik Havuzu yazımızda.

Hierapolis Antik Kenti

Denizli Hierapolis Antik Kenti
Denizli Tarihi Yerler

Bergama kralı II. Eumenes tarafından inşaa edilen şehir Kutsal Kent olarak adlandırılıyor. Dini pek çok yapıya sahip antik kent Hristiyanlar için de oldukça önemli.

Hz. İsa’nın havarisi olan Aziz Philip, Romalılar tarafından burada öldürülmüş. Bu nedenle Hristiyanlar için önemli yerlerden birisi sayılıyor.

İçerisinde antik tiyatro, Apollon tapınağı, roma hamam gibi gezilecek önemli bölümler yer alıyor.

Antik kenti ziyaret etmek isteyenler 110 TL ücret ödeyerek Pamukkale Ören yerine giriş yapabiliyorlar. MüzeKart ile ücretsiz girebilirsiniz. Müzekart fiyatı 60 TL.

Antik Kent hakkında güncel bilgiler ve tüm detaylar Hierapolis Antik Kenti yazımızda.

Karahayıt Kaplıcaları – Kırmızı Su

Karahayıt Kaplıcaları Denizli Gezilecek Yerler

Karahayıt kaplıcaları hem bölgenin hemde ülkemizin önemli termal su kaynaklarına sahip yerlerden birisi. Burada iki farklı kaynak su bulunuyor. Kırmızı su olarak bilinen ve pek çok hastalığa iyi geldiği düşünülen su Pamukkale’nin aksine burada üzerinden aktığı taşları kırmızı bir renge dönüştürüyor.

Burada çok sayıda termal otel ve kaplıca bulunuyor. Bu bölgeye yapacağınız gezilerde, günübirlik kaplıca havuzlarına girebilirsiniz.

Karahayıt bölgesi ve kaplıcaları hakkında tüm detaylar Karahayıt Kaplıcaları yazımızda.

Yeşildere Şelalesi

Denizli Yeşildere Şelalesi

Denizli’de gezilecek yerler arasında yine mutlaka görmeniz gereken doğal yerlerden birisi Yeşildere Şelalesi. Burasının bir diğer adı olan Ağlayan Kaya Şelalesi olarakda anlılıyor.

Burada yer alan tesislerde yine burada yetişen alabalık ve kümes hayvanlarını yiyebilir, doğanın içerisinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Şelale ve burada yer alan tesis hakkında detaylar Yeşildere Şelalesi yazımızda.

Güney Şelalesi

Güney Şelalesi Denizli Gezilecek Yerler
Denizli Doğal Yerler

Şelale Denizli’nin Güney ilçesinde yer alıyor. İlçe merkezine yaklaşık 3,5-4 km uzaklıkta bulunuyor. Bölge daha çok piknik amacıyla gidenler için uygun.

Şelalenin görüntüsü oldukça güzel ancak şelaleye çıkmak biraz zorlu. Tuvalet ve mescid gibi imkanları bulunuyor. Kahvaltı ve yeme içme için tesisler var.

Yaz aylarında sulama sebebiyle çok su kullanımı oluyor. Bu sebeple şelale diğer mevsimlere göre daha güçsüz akıyor. Buraya bahar aylarında şelalenin hoş sesi ve doğanın içerisinde piknik yapmak için gidebilirsiniz. Ayrıca güzel bir manzaraya sahip.

Girişte otopark için 10 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Kaklık Mağarası

Denizli Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası içerisine girdiğinizde küçük bir pamukkale ile karşılaşıyorsunuz. Aynı Pamukkale Travertenlerinde olduğu gibi buradada mağara içerisinde trevertenler oluşmuş.

Pamukkaleye yaklaşık 30 dakikalık bir uzaklıkta bulunuyor. Ana yoldan 3-4 km içeride yer alan mağara Denizli’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Buraya gelirken yanınızda mutlaka terlik getirin. Mağaranın içi ve yürüme alanları yer yer su olduğu için ayakkabılarınız ıslanabilir.

Giriş ücreti 12 yaş altına ücretsiz. Yetişkinler için giriş ücreti 4 TL.

Mağara hakkında daha fazla bilgiye Kaklık Mağarası yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Keloğlan Mağarası

Denizli Keloğlan Mağarası

Keloğlan mağarası, Denizli ilinin Acıpayam ilçesinde yer alıyor. İçeye yaklaşık 19 km uzaklıkta bulunuyor. Mağarada oldukça güzel sarkıt ve dikitler göreceksiniz. Işıklandırma ile oldukça güzel manzaralar ortaya çıkmış.

Mağaranın dışında oldukça güzel bir manzaraya karşı çayınızı yudumlayabileceğiniz bir alan var. Burada bulunan mekanda tost ve benzeri yiyecekler ile içecekler satılıyor. Mağaraya giriş ücreti 8 TL Öğrencilerden ise 6 TL alınıyor.

Mağara hakkında tüm detaylar Keloğlan Mağarası yazımızda.

Laodikeia Antik Kenti

Denizli Laodikeia Antik Kenti
Laodikeia Antik Kenti Denizli Tarihi Yerler

Kazı ve restarasyon çalışmalarının devam ettiği Laodikeia Antik Kenti, Hiristiyanlık için yine önemli antik kentlerden birisi. Yedi kilise olarak bilinen ve Erken hiristiyanlık döneminin önemli ve büyük kiliselerinden birisi bu antik kentte yer almakta.

Antik kentin zamandında tıp, bankacılık ve giysi üretimi konularında önemli bir yeri bulunuyordu. Antik kent, Denizli ilinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan bir başka eser olarak karşımıza çıkıyor.

İçerisinde bulunan yapılar ise şu şekilde ; Büyük Tiyatro, Küçük Tiyatro, Satadyum ve Gimnazyum, Anıtsal Çeşme, Zeus Tapınağı ve Büyük Kilise.

Antik kent giriş ücreti 37 TL‘dir. Burada MüzeKart geçiyor ve kartınızla ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti Denizli Gezilecek Yerler

Tripolis Anti Kenti, Denizli ilinin Buldan ilçesine yer almaktadır. Antik kentte Lidyalılara ait kalıntılar bulunuştur. Lidya şehiri bilinen bu bölge, o dönemde ticaret ve tarımda önemli bir konumu olduğu düşünülüyor.

Antik kent içerisinde tiyatro, hamam ve kale ile surlar görebilirsiniz. Bu bölgenin ilk adının Apollonia olduğu biliniyor. Daha sonrasında Tripolis adını almış.

Denizli’de yer alan diğer antik kentlerden Hierapolis’e yaklaşık 19 km ve Laodikeia Antik Kentine ise 30 lkm uzaklıkta bulunuyor.

Burayı neden görmeliyim diye soracak olursanız tarihe ve tarihi yapılara ilginiz varsa şehrin diğer antik kalıntıları gibi bu bölgede mutlaka görülmeli.

Acıpayam Yazır Camii

Denizli Acıpayam Yazır Camii

Denizli tarihi yerler arasında görmeniz gereken bir başka yer ise Acıpayam Yazı camii. Denizli ilinin Acıpayam ilçesinde ve isminin bulunduğu Yazır mahallesinde yer alıyor. 13. Yüzyıl mimarisi bulunan cami 1801 yılında inşaa edilmiş.

Camide yer alan kitabeye bakıldığında, Hacı Ömer Efendi tarafından yaptırıldığı görülüyor. Tarihi camilere merakınız varsa, ağaç direklerden yapılmış ve oldukça güzel süslemelere sahip bu güzel camimizi mutlaka görmelisiniz.

Kaleiçi Çarşısı

Denizli Kaleiçi Çarşısı

Çok eski zamanlara dayanan tarihi ile eski bir çarşı olan Kaleiçi Çarşısı, belediyenin yapmış olduğu restorasyon çalışmaları ile yenilendi ve daha iyi bir hale geldi.

Yüzyıllardır burada ticaret ve işleyiş hiç durmamış. Tarihi çarşıda yine eski meslekleri görebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Eski meslek derken bakırcı, demirci ve yorgancıları bu çarşıda görebilirsiniz.

Denizli tarihi yerler arasında gezi listenize Kaleiçi Çarşısınıda mutlaka ekleyin.

Denizli Bağbaşı Teleferik

Denizli Bağbaşı Teleferik

Şehrin manzarasını izleyebileceğiniz en iyi yer Denizli Teleferik. 24 Kabin ve saatte 800 kişi taşıma kapasitesine sahip teleferik, 7 dakika süren bir seyahat sunuyor sizlere. Her 30 saniyede bir yeni teleferik geliyor. Hafta içi 10:00 ile 19:30 arasında hizmet veren teleferik hafta sonu saat 20:30’a kadar çalışıyor.

Ormanın içerisinde temiz havasıyla bir yayla gezisi yapabilirsiniz. Dilerseniz burada yer alan bungalov evlerde konaklayabilir veya kısa bir turun ardından teleferik ile geri dönebilirsiniz. Yukarısı biraz serin bu yüzden hazırlıklı olun.

Teleferik ücretleri ise yetişkin ve öğrenci için gidiş dönüş 10 TL. 0-5 Yaş için ücretsiz. Eğer yanınızda bisikletiniz ile çıkmak istiyorsanız öğlene kadar ücretsiz ancak sonrasında bir bilet ücreti alınıyor.

İnceğiz Kanyonu

İnceğiz Kanyonu Denizli Gezilecek Yerler

Kanyon harika manzarası ve zümrüt yeşili suları ile Denizli’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Yaklaşık 7 km uzunluğa sahip kanyonda isteyenler tekne turu yapabilirler.

Seyir tepesi 300 metre yükseklikte harika bir manzara sunuyor. Yaz aylarında su seviyesinde azalma oluyor. Sabah erken saatlerde giderseniz fotoğraf çekimi için suyun en güzel yeşil rengini yakalayabilirsiniz.

Seyir terası Kale ilçesinde yer alıyor. Girişler ücretsiz. Kale tarafının yolu daha düzgün ancak tekne turu yapacakların Bozdoğan tarafından gelmeleri gerekiyor.

Folklorik Bez Bebek Evi Müzesi (Balcı Evi Konağı)

Denizli Folklorik Bez Bebek Evi Müzesi (Balcı Evi Konağı)

Şehrin tarihi yapısında hizmet veren Folklorik Bez Bebek Müzesi, Balcı Evinin restore edilmesi ile hizmet vermeye başladı. Çok sayıda ve farklı türde bez bebeği müzede görebilirsiniz. Denizli’de çocuklarla gezilecek yerler arasında ziyaret edebileceğiniz yerlerden birisi.

Honaz Dağı Milli Parkı

Denizli Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı, Ege’nin en yüksek noktasıdır. Milli park olan bu bölge zengin bitki ve yaban hayvan çeşitliğine sahiptir. Denizli’de piknik yapılacak yerler arasında en iyi alternatiflerden birisidir. Burada yapılabilecek aktiviteler baktığımızda doğa yürüyüşü, çadır ve karavan kampı, dağcılık ve piknik olarak sayabiliriz.

Parkın giriş ücretleride kişi başı 4,5 TL. Araç ile girişlerde 14 TL alınıyor. Piknik yapmak için tüm imkanların yer aldığı milli parkta, tuvalet, büfe ve mescit gibi imkanlar var.

Horoz Heykeli

Denizli Horoz Heykeli

Horoz, Denizli şehrinin sembolu olmuştur. Şehrin girişinde yer alan kavşakta bulunan Horoz heykeli ile fotoğraf çektirerek Denizli’de yapılacaklar listesine bir çizik atabilirsiniz. Heykelin cam olmasıda onu daha özel kılıyor.

Denizli gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Sizlerde Denizli’de görülmesini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz