Gezelim Görelim

Gezme, görme, yeni yerler keşfetme açısından Türkiye tam bir cennet. İster uçak bileti alıp uçak yolculuğu yaparak isterseniz kendi aracınızla birbirinden mükemmel yerleri birkaç saat içinde görebilirsiniz. Doğal güzellik isterseniz doğal güzellik, alışveriş yapmak isteseniz alışveriş, kültür sanat etkinliği isteriz tiyatro, sinema, konser gibi birçok etkinliğe kolaylıkla katılabilirsiniz. Çocuklu ailelerin bile kaç yaşında olursa olsun çocuklarıyla beraber birbirinden ilgi çekici yerlere gitmeleri mümkün. 

Türkiye’nin birbirinden görkemli büyük şehirlerinin çoğunda havalimanı bulunmaktadır. Önceden uçak bileti alarak ailenizle birlikte çok keyifli geziler düzenleyebilirsiniz. Ankara İzmir uçak bileti alarak şehirler arasında kolaylıkla yolculuk yapabilirsiniz. Aynı şekilde bahar aylarında farklı bir şeyler yapmak için Adana İzmir uçak bileti alarak keyifli bir İzmir turu yapabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir dışında Adana, Bursa gibi şehirlerde isterseniz tek başınıza isterseniz aileniz veya arkadaşlarınızla çok keyifli, unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. 

Özellikle bahar aylarıyla birlikte havaların ısınmaya başlaması birçok kişiyi yeni planlar yapma konusunda heveslendirir. Kimi deniz kenarına gitmek isterken kimi ise yeni yerler keşfetmek ister. Kışın soğuk havalar yüzünden yazın ise sıcak havalar yüzünden genellikle ev ve ev yakınları dışında seyahat edilmek istenilmez. Ancak İlkbahar ve Sonbahar ayları gezmek tozmak için en ideal zamanlardır. Nisan yağmurlarını da geride bıraktığımıza göre artık hareket vakti geldi demektir.

Uçak ile Gezmek

Peki, Nereye Gidiyoruz?

Türkiye’de yaşayıp da İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi şehirleri görmediyseniz ilk olarak oralardan başlamanız gerektiğini düşünüyoruz. Hele ki İzmir’e gitmediyseniz şimdi tam zamanı. İzmir’e ilk kez gidenlerin tabii ki ilk olarak şehrin merkezini görmelerini tavsiye ederiz. Meşhur Kordon, Alsancak, Konak, Gündoğdu Meydanı, Fuar Alanı, Alsancak, Karşıyaka, Bayraklı, Göztepe ve daha bir sürü yer… Her biri birbirinden özel İzmir semtlerini geze geze bitiremeyeceksiniz. 

İzmir

Atatürk ve Cumhuriyetimiz için özel bir yere sahip olan İzmir, tarih boyunca kitaplara konu olan onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın en çetin mücadelelerinden birinin gerçekleştiği İzmir, tarih boyunca birçok savaşa ve barışa sahne olmuştur. 

Gezelim Görelim İzmir
İzmir

İzmir denince akla bir sürü şey geliyor. Ancak İzmir tarihi deyince akla Efes Antik Kenti, Teos Antik Kenti, Bayraklı’daki Smirni Antik Yerleşim bölgesi, dönemin en önemli eğitim merkezi olan Helenistik Bergama Krallığının başkenti olan Bergama’daki tarihi yerler ve daha fazlası gezilmeye ve görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Sadece Türkiye’de değil dünya çapında arkeoloji eğitimlerine ev sahipliği yapan İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kentinde hali hazırda kazılar devam etmekte ve oradan çıkanlar tarihin karanlık sayfalarındaki birçok ayrıntıyı aydınlatmaya devam ediyor. Kısaca tarih meraklısıysanız İzmir mutlaka görmeniz gereken duraklardan biridir.

Ankara

Ülkemizin başkenti Ankara deyince muhtemelen aklınıza ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir gelmektedir. Her yıl başta özel günler olmak üzere neredeyse her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 23 Nisan, 10 Kasım, 29 Ekim, 19 Mayıs ve 30 Ağustos gibi özel günlerinde ziyaretçi akınına uğrayan Anıtkabir’e özellikle bu günlerden birinde gitmek isterseniz mutlaka uçak bileti ya da otobüs biletinizi önceden almalısınız. 

Gezelim Görelim Ankara
Ankara

Ankara da İzmir gibi tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapan şehirlerden biridir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sembolü bir dönem Hitit güneşi kursu olmuştur. Tarih boyunca Ankara topraklarından geçmiş olan medeniyetlerden geriye kalanlar Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu topraklarının özgün eserlerine ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, yine tarihi bir yer olan Ankara Kalesi’ne çok yakındır. Müzeyi gezdikten sonra Ankara Kalesi’nin tepesine çıkıp başkenti kuşbakışı izleyebilir, orada konumlanan kafe ve restoranlarda yemeğinizi yerken bol bol hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Ankara’nın cazibe noktaları Kızılayı, Atatürk’ün açtığı ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Kuğulu ve Gençlik Parkını gezebilirsiniz. 

Adana

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Adana da mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Her türlü eğlenceyi bulabileceğiniz birbirinden lezzetli kebapları ve tatlıları yiyebileceğiniz Adana’da aynı zamanda tarihi ve doğal yerleri gezebilirsiniz. Türkiye’nin en kalabalık yedinci şehri olan Adana’da her bütçeye uygun yeme, içme, konaklama alternatifleri bulabilirsiniz. Tarım, ticaret ve kültür merkezi olan Adana, bereketli topraklar Çukurova’ya ev sahipliği yapmaktadır.

Gezelim Görelim Adana
Adana

Adana’da yapılan arkeolojik kazılarda çıkan buluntular Paleolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin deltasında verimli sulak arazide kurulu Adana’nın tarihi, coğrafi konumu nedeni ile MÖ 6000 yıllarına dek uzanmaktadır. Adana, Antik Kilikya Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden birisidir. Hititlerden Osmanlıya, gelmiş geçmiş birçok medeniyetin beşiğidir. Yaygın görüşe göre Adana, adını Yunan mitolojisine göre gök tanrısı Uranus’un oğlu Adanus’tan almıştır. Ancak bu görüşü destekleyecek tarihsel kanıtlar yoktur. Bir efsaneye dayanmaktadır. 

Adana’da tarihi taş köprüde yürüyüş yapabilir, Portakal Çiçeği Karnavalı zamanını yakalayabilirseniz rengarenk ortamın keyfini çıkarabilirsiniz. Adana aynı zamanda Türkiye’nin en köklü sinema etkinliklerinden biri olan Altın Koza Film Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul

Güzel İstanbul, Yedi Tepeli İstanbul, Medeniyetleri Beşiği İstanbul ve daha bir sürü lakabı olan İstanbul; dünyanın en gözde metropollerinden biridir. 16 milyonu aşkın nüfusunun her gün koşturmaca içinde olduğu İstanbul, aynı zamanda mükemmel güzelliğiyle kendine hayran bırakmaktadır. Özellikle denizi seviyorsanız İstanbul sahil şeridinin her adımına hayran kalacağınıza eminiz. 

Gezelim Görelim İstanbul
İstanbul

Balat’tan başlayıp Eminönü, Karaköy, Beşiktaş, Ortaköy, Bebek, Emirgan, Sarıyer hatta Kilyos’a kadar uzanan sahil şeridi her yıl milyonlarca turisti kendisine çekmeyi başarır. Gece hayatı için yine aynı lokasyonları tercih edebileceğiniz gibi Taksim, Bakırköy, Yeşilköy, Florya gibi yerleri de tercih edebilirsiniz. Her geçen gün büyüdükçe büyüyen İstanbul’da güzel vakit geçirmek için Beylikdüzü, Ataşehir, Bahçeşehir gibi İstanbul’un yükselen yeni semtlerini de tercih edebilirsiniz. Toplu ulaşım ile neredeyse her yere gidebileceğiniz İstanbul’da yine de gezmek için kendi aracınızı ya da kendi aracınız yoksa araba kiralamayı tercih edebilirsiniz. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz