Anıtkabir nerede ve ziyaret saatleri

Anıtkabir, eski adı Rasathane olan tepede şimdiki adıyla Anıttepe’de Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk için yapılan anıt mezardır.

Anıttepe (Rasathane)

Daha öncesinde gözlem istasyonu yer alması sebebiyle Rasathane ismi ile anılan tepe daha sonrasında Anıttepe adını almıştır.Tepede M.Ö 12. yüzyıllara ait Frig uygarlığının mezarları yer almaktaydı.Yapılan kazı çalışmaları sonrasında bu kalıntılar müzeye gönderilmiş ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi içerisinde sergilenmektedir.

Anıtkabir’in İnşası

Anıtkabir İnşaası
Anıtkabir İnşaası

1923 yılında bir konuşmasında Atatürk, ölümü sonrasında Çankaya’ya gömülmesi konusunda isteğinden bahsetmiş ve sonrasında şu sözleri söylemiştir;

Beni milletim nereye isterse oraya gömsün. Fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır

İnşaatı öncesi başlatılan bir yarışma ile juri tarafından üç proje seçildi ve bu projeler içerisinden birini seçme hakkı verilen Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’nın projesini seçti.Ardından projenin doğrudan uygulanamayacağına kanaat getiren hükümet projede yapılan değişiklikler sonrası uygulamaya hazır hale getirdiler.

9 Ekim 1944 tarihinde inşaatına başlanan Anıtkabir, dokuz yıl süren ve dört aşamalı olarak inşaası 1953 yılında tamamlanmıştır.

Anıtkabir’de cumhurbaşkanlarından Cemal gürsel ve İsmet İnönü’nün kabirleri de bulunmaktadır.

Anıtkabir İçi
Anıtkabir İçi

Anıtkabir’e gittiğiniz zaman gezi planınızda atlamamanız gereken yerlerden bazıları;

İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Barış, Müdafa-i Hukuk, 23 Nisan ve Zafer Kuleleri, Aslanlı Yol, Misak-ı Milli Müzesi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, merdivenler ve en sonda da tabi ki mozole.

Ankara gezilerinizde göz atmanız gereken bir başka yer olan Kurtuluş Savaşı Müzesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Anıtkabir İçi

Anıtkabir Ziyaret Saatleri

Açılış Kapanış
09:00 17:00

Tarih aralıklarına göre kapanış saati farklılık gösterebiliyor.Yıllık ziyaret saatleri şu şekilde;

  • 01 Kasım – 31 Ocak 09:00 16:00
  • 15 Mayıs – 31 Ekim 09:00 17:00
  • 01 Şubat – 14 Mayıs 09:00 16:30

Haftanın her günü ziyarete açık olan Anıtkabir, 10 Kasım gibi yılın belli günlerinde protokolü de ağırladığı için ziyaret saatlerinde ufak değişiklikler söz konusu olabiliyor. Ancak bu değişiklikler kısıtlamadan daha çok, ziyaret saatlerinin uzaması şeklinde oluyor.

Anıtkabir Giriş Ücreti

Anıtkabirin tamamı için, yani gerek müzeler gerekse de anıt mezarın yer aldığı mozole kısmı da dahil olmak üzere girişler ücretsiz.

Anıtkabir Resimleri

Anıtkabir Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Anıtkabir, Ankara ilinde ve Çankaya ilçesinde yer almaktadır.

Otogardan/AŞTİ’den Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Eğer Ankara’ya otobüsle gelmişseniz terminalden hiç çıkmadan, terminal içerisinde bulunan Ankaray’a binerek Tandoğan Durağı’nda inerlerse, 5-10 dakikalık bir yürüyüşün ardından giriş kapısına ulaşabilirler.

Ankara Tren Garı’ndan Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Ankara’ya trenle gelmişseniz Ankara’yı gezmeye başlamadan ilk adımı Anıtkabir’e atabilirsiniz, zira Anıt mezar, Ankara Tren Garı’na yürüme mesafesinde.

Garın alt katında bulunan Tandoğan Çarşısı’nı geçip GMK Bulvarı’na çıkın. Buradan Anıt Caddesi’ni takip ederek biraz yürüyecek olursanız anıt mezar karşınıza çıkacaktır.

Kızılay’dan Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Kızılay’dan ulaşmak için en kolay yol yine Ankaray’ı kullanmak olacaktır. Ankaray’dan Tandoğan Durağı’nda indiğinizde, Anıt mezar size yürüme mesafesinde kalacaktır.

Eğer Ankara’da bir gezi planlıyorsanız Ankara’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Anıtkabir Haritası

Sizlerde gezilerinizi, hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz