PAYLAŞ
Valla Kanyonu

Valla kanyonu, dünyada geçişi en zor olan kanyonlar arasındadır. Bunun sebebi kanyonun içerisinde birçok şelale, girdap, mağara, debisi yüksek sular, ve doğal engeller bulunuyor olmasıdır. Kanyon ziyareti için en ideal zamanlar Temmuz ile Eylül ayları arasındadır. Bunun sebebi ise yağmurlu ve sisli havalarda kanyonda görüşün imkansızlaşıyor olmasıdır. Maceracı ruhlar için mükemmel bir alan olan bu kanyonda gerçekten büyük heyecanlar yaşamak mümkündür. Tırmanma, yürüyüş ve doğayı seviyor iseniz bu kanyona yapacağınız ziyaret sizler için unutulmaz bir anı olabilir.

Gerekli ekipman olmadan kanyona girmek yasal olarak yasaklanmıştır. Ekipmanların eksik olması veya ekipman olmaması ölüm gibi ciddi sonuçlar doğurabileceğinden dolayı kanyona ekipmansız giriş ve kanyonu ekipmansız giriş tamamen yasaktır. Aynı zamanda alan kılavuzu olmadan bölgeye giriş de yasaktır. Bunun sebebi bu büyük kanyonda herhangi bir risk olmadan rahatça hareket edebiliyor olmanızın gerekmesidir. Kanyonun içerisinde çeşitli renklerdeki sprey boyalar ile tehlike arz eden yerler, telefonların çektiği bölgeler, ideal kamp alanları, akıntının fazla olduğu alanlar belirlenmiştir. Bu sebep ile aldığınız alan haritasında bu kısımları da görebilir ve ona göre dikkatli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Yani anlayacağınız bu kanyon tam bir macera olabilir. Fakat eğer herhangi bir doğa aktivitesi tecrübeniz yok ise ilk sefer için bu kanyon çok da tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi diğer birçok kanyonun turistik açıdan ağırlıklı olmasıdır. Fakat burada tamamen doğa ananın kolları arasındasınız ve kendinize ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sebep ile tecrübeli olmanız kesinlikle tavsiyemizdir.

Kanyonu geçmek için gerekli izinleri almış olanız gerekmektedir. İzniniz yok ise kanyonu geçmeniz mümkün olmayacaktır. Acil durumlarda ise telefonun çektiği bölgelerden 112’yi arayabilirsiniz. Telefon çekmiyor ise telefonda takılı olan sim kartı çıkartarak 112’ye ulaşmayı denemeniz gerekecektir.

Göz At : Ilıca Şelalesi

Kanyonda daha önce bilinen kaybolma ve ölme olayları olduğundan dolayı bu alanda uzman olmayan bireylerin bu bölgeyi geçmeyi denemeleri kesinlik il tavsiye edilmemektedir. Kaybolma olaylarının en bilineni ise 1994 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesinden dört adet öğrencinin kaybolması ve 14  gün sonra bulunmalarıdır. Bu olayın üzerine bölge duyulmaya başlanmıştır.

Valla Kanyonu Resimleri

Valla Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Valla kanyonu Kastamonu iline bağlı Pınarbaşı ilçesinin Muratbaşı köyünde yer almaktadır. Kanyonun Pınarbaşı ilçesine olan uzaklığı yaklaşık olarak 26 kilometredir. Valla mahallesine geldiğinizde jandarma ile irtibata geçerek kanyonu size göstermesini rica edebilirsiniz.

Geçmişte yaşanan sorunlar sebebi ile bölgedeki güvenlik güçleri ile irtibatta olmak her zaman ideal bir seçimdir. Kanyona gelirken özel aracınız ile gelebilirsiniz. Fakat son bir buçuk kilometreyi yürümeniz gerekecektir. Ya da az önce bahsettiğimiz gibi jandarmadan da destek alabilirsiniz.

Valla Kanyonu Haritası

Sizlerde Valla Kanyonu gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here