Valla Kanyonu

Valla kanyonu, hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz yazımızda kanyona ulaşım ile özellikleri, seyir terası, giriş ücreti, nerede ve burada yürüyüş planlayanlar için gerekli detaylara yer verdik.

Valla Kanyonu Hakkında Bilgiler

Valla Kanyonu dünyanın en derin 2. kanyonu olarak biliniyor.Kanyonun uzunluğu 12 kilometreyi bulmaktadır.Yüksekliği ise 1200 metreye kadar çıkıyor.

Valla kanyonu, dünyada geçişi en zor olan kanyonlar arasındadır.Bunun sebebi kanyonun içerisinde birçok şelale, girdap, mağara, debisi yüksek sular, ve doğal engeller bulunuyor olmasıdır. Kanyon ziyareti için en ideal zamanlar Temmuz ile Eylül ayları arasındadır. Bunun sebebi ise yağmurlu ve sisli havalarda kanyonda görüşün imkansızlaşıyor olmasıdır. Maceracı ruhlar için mükemmel bir alan olan bu kanyonda gerçekten büyük heyecanlar yaşamak mümkündür. Tırmanma, yürüyüş ve doğayı seviyor iseniz bu kanyona yapacağınız ziyaret sizler için unutulmaz bir anı olabilir.

Valla Kanyonu Kastamonu

Gerekli ekipman olmadan kanyona girmek yasaklanmıştır. Ekipmanların eksik olması veya ekipman olmaması ölüm gibi ciddi sonuçlar doğurabileceğinden dolayı kanyona ekipmansız giriş ve kanyonu ekipmansız giriş tamamen yasaktır. Aynı zamanda alan kılavuzu olmadan bölgeye giriş de yasaktır. Bunun sebebi bu büyük kanyonda herhangi bir risk olmadan rahatça hareket edebiliyor olmanızın gerekmesidir. Kanyonun içerisinde çeşitli renklerdeki sprey boyalar ile tehlike arz eden yerler, telefonların çektiği bölgeler, ideal kamp alanları, akıntının fazla olduğu alanlar belirlenmiştir. Bu sebep ile aldığınız alan haritasında bu kısımları da görebilir ve ona göre dikkatli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Yani anlayacağınız bu kanyon tam bir macera olabilir. Fakat eğer herhangi bir doğa aktivitesi tecrübeniz yok ise ilk sefer için bu kanyon çok da tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi diğer birçok kanyonun turistik açıdan ağırlıklı olmasıdır. Fakat burada tamamen doğa ananın kolları arasındasınız ve kendinize ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sebep ile tecrübeli olmanız kesinlikle tavsiyemizdir.

Kanyonu geçmek için gerekli izinleri almış olanız gerekmektedir. İzniniz yok ise kanyonu geçmeniz mümkün olmayacaktır. Acil durumlarda ise telefonun çektiği bölgelerden 112‘yi arayabilirsiniz. Telefon çekmiyor ise telefonda takılı olan sim kartı çıkartarak 112’ye ulaşmayı denemeniz gerekecektir.

Valla Kanyonu Manzarası

Kanyonda daha önce bilinen kaybolma ve ölme olayları olduğundan dolayı bu alanda uzman olmayan bireylerin bu bölgeyi geçmeyi denemeleri kesinlik il tavsiye edilmemektedir. Kaybolma olaylarının en bilineni ise 1994 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesinden dört adet öğrencinin kaybolması ve 14  gün sonra bulunmalarıdır. Bu olayın üzerine bölge duyulmaya başlanmıştır.

Valla Kanyonu Seyir Terası

Valla Kanyonu Seyir Terası

Kanyonda Muratbaşı seyir terası ve Kerte seyir terası olarak 2 adet teras yer alıyor.Kerte seyir terası 3 katlı olarak tasarlanmış ve oldukça yüksek bir noktadan ziyaretçilerine eşsiz manzarayı izleme imkanı sunuyor.Ulaşımı daha kolay olan Muratbaşı seyir terası ise yine görsel açıdan güzel bir deneyim sunarken aynı zamanda ulaşımının kolay olması sebebiyle çocuklu ailelerin diğer terasa göre daha çok tercih edebileceği yer diyebiliriz.

720 Metre yükseklikte inşaa edilen Kerte seyir terası, muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor.Ahşap bir yürüyüş yolunun ardından oldukça yüksek bir noktada yer alan seyir terasına ulaşıyorsunuz.Yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş gerekiyor.Terasa çıkmadan önce ormanın içerisinde yer alan harika bir yürüyüş yolundan geçiyorsunuz.

Yürüyüş yolu üzerinde ve seyir terasında WC bulunmuyor.Bu sebeple yola çıkmadan, giriş kısmında ihtiyacınızı önceden karşılamalısınız.Parkurun biraz uzun olması sebebiyle çocuklu aileler bu durumu dikkate almalılar.

Konaklama düşünenler Pınarbaşı ilçesini tercih edebilirler.

Yeme içme konusunda kanyonun başında yer alan kafede veya Pınarbaşı ilçesinde yer alan tesisleri tercih edebilirsiniz.

Valla Kanyonu Giriş Ücreti

Kanyona giriş ücreti 9 TL olup indirimli biletler ise 4,5 TL’dir.

Valla Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Valla kanyonu Kastamonu iline bağlı Pınarbaşı ilçesinin Muratbaşı köyünde yer almaktadır. Kanyonun Pınarbaşı ilçesine olan uzaklığı yaklaşık olarak 26 kilometredir. Valla mahallesine geldiğinizde jandarma ile irtibata geçerek kanyonu size göstermesini rica edebilirsiniz.

Geçmişte yaşanan sorunlar sebebi ile bölgedeki güvenlik güçleri ile irtibatta olmak her zaman ideal bir seçimdir. Kanyona gelirken özel aracınız ile gelebilirsiniz. Fakat son bir buçuk kilometreyi yürümeniz gerekecektir. Ya da az önce bahsettiğimiz gibi jandarmadan da destek alabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Kanyon için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde Valla Kanyonu gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. okurken bile heyecanlandım VAlla 🙂 çok merak ettim şimdi bu özelliklerinden bahsedilirken. bu anlatıldığı haliyle kalır bu muhteşem doğa harikası kanyon. öncelikle gidip görmeyi planladığım bir yer…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz