Voucher Ne Demek

Konaklama, turizm ve otelcilik gibi sektörlerde faaliyet yürüten herkesin gündelik olarak kullandığı kavramlar arasında yer alan voucher kavramı, pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa tur paketleri üzerinden hizmet veren şirketler tarafından kullanılan bir belgedir ve bir nevi hizmet dökümü olarak da adlandırılmaktadır. Ancak kavramın daha net bir şekilde açıklanması gerekebilir. Yazımızda sizlere Voucher ne demek, nedir, çeşitleri ve örnekleri gibi başlılar ile detaylı bilgiler veriyoruz.

Voucher Nedir?

Birey veya kurumların müşteri konumunda acentelerden turizm, seyahat ya da otel rezervasyonu hizmetleri alması noktasında rezervasyon yetkilileri voucher kavramını çok sık bir şekilde kullanır. Türkçe olarak net bir karşılık elde edilemese de bugün dilimizde rezervasyon belgesi veya kupon şeklinde de bir karşılık oluşturulmuştur. Özellikle paket turlar veya otel rezervasyonları için sıklıkla kullanılan bu terim, temel olarak da bir acentecilik terimidir. Konaklama sektöründe de bu anlamda acenteler ile bağlantılı şekilde çok sık kullanılır.

Voucher; seyahat acentesi ile bir turizm hizmet sözleşmesi yapıldığında, acentenin müşteriye sunmak için hazırladığı ve içeriğinde satın alınan tur, otel rezervasyonu, transfer, yiyecek hizmeti ve yolculuk gibi hizmetler açısından bilgileri bulunduran rezervasyon belgesidir. Misafir yani müşteri, bu rezervasyon belgesini acenteden alarak, servis sağlayıcısına teslim eder ve yapılan ödemeler karşılığında da hizmet bu belge sayesinde misafire(müşteriye) sunulur.

Rezervasyon için hazırlanan voucher dahilinde yani belge içeriğinde misafirin satın almış olduğu hizmetler hakkındaki tüm detaylar yer alır. Yani müşteri konaklama merkezi, transfer şirketi, hava yolu şirketi gibi bir işletmeye gittiğinde kimliği ve voucher belgesi sayesinde hiçbir ek açıklama ya da belge gerekmeden ödeme yaptığı hizmetleri direkt olarak almaya başlar. 

Voucher Çeşitleri Ve Örnekleri

Voucher Belgesi

Teknik çerçevede kullanım amacı acentenin müşteriye bir belge vermesi ve bu belgede müşterinin alacağı hizmete karşı ödeme yaptığının taahhüt edilmesidir. Ancak bir fatura gibi değil de ne tür bir hizmet karşılığında para alındığının detayını gösteren bir belgedir. Bu nedenle voucher çeşitleri acente üzerinden alınmış hizmetlere ve yapılan işleme göre farklılık gösterebilir.

Voucher belgesi, bir rezervasyon belgesi olarak en çok konaklama hizmeti verilmesi sırasında acenteler tarafından kullanılır. Bu nedenle belge çeşitleri içerisinde de özellikle hotel voucher, otel konaklaması için düzenlenmiş rezervasyon belgesidir. Örnek olarak müşteri bir seyahat acentesi üzerinden otel konaklaması rezervasyonu gerçekleştirdiğinde, bunun karşılığında tarih, ücret ve hizmet detaylarını bildiren bir belge teslim alarak, bu belgeyi hizmet alacağı işletmede rahatlıkla kullanabilir.

Farklı örneklere sahip olan bu belgede örneğin yurt dışına vize başvurusu yapılırken talep edilen rezervasyonun ispatı açısından da vize danışmanlık şirketleri tarafından size sağlanan örnek voucher belgeleri yer almaktadır. Yani örnek olarak Norveç seyahati için Norveç voucher belgesi temin edilerek, konsolosluğa başvuru sırasında teslim edilir. Acente üzerinden seyahat için alınan hizmetlerde de ödeme karşısında güvence oluşturan seyahat voucher belgesi teslim alınır. 

Yakın zamanda uçak ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız, Uçakta taşınması yasak olan eşyalar yazımıza da mutlaka göz atın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz