PAYLAŞ

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Hakkında Bilgi

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından tarihler (1556 – 1557) yılını gösterirken inşa edilmiş olan en görkemli ve değerli yerler arasında Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı yer alıyor. Hürrem Sultan 16. Yüzyılda Mimar Sinan’a hamamı yapması ricasını ileten Hürrem Sultan, Mimar Sinan’ın hazırlamış olduğu değerli hamamı çağımız da getiriyor. Ayasofya Hürrem Sultan hamamı, Zeuksippos Banyolarının hemen yanında inşa edilmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Tarihler 1910 yılını gösterene kadar aktif olan hamam, ardından bir süreliğine kapatılmıştır. Eski dönemler de Sultan Ahmet cezaevi mahkûmlarca dolu iken, mahkûmların bir kısmı Ayasofya Hürrem Sultan hamamı içerisinde tutulmuştur. Üstelik zaman zaman da Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı hem benzi deposu hem de kâğıt deposu olarak kullanılmaya başlanmış bulunmaktadır diyebiliriz.

1957 – 1958 yılları içerisinde ise hamam yeni bir onarım süreci içerisine girerek yenilenmiştir. Tarihler yaklaşık olarak 2008 yılını gösterdiğinde ise bir süreliğine Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı kamuya ait bir halı satış mağazası olarak kullanılmaya da başlanmıştır. 75 m uzunluğunda ki hamamın görsel güzelliği ve sağlam yapısı hala tüm etkisini gören ziyaretçiler de bırakmayı da en iyi şekilde başarıyor. Üstelik Hamamlar içerisinde de ilk defa aynı eksenler üzerinde erkek ve kadın bölümleri de yapılmıştır.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Resimleri

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Nerede ve Nasıl Gidilir

Sultan Ahmet Camisi ile Ayasofya Müzesi arasında ki bölümde bulunan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı İstanbul’un Fatih semtinde bulunmaktadır. Ayasofya meydanında yer alan Müzeye en hızlı ulaşım ise Eminönü’nden tramvay ile gitmektir.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Giriş Ücretleri

Hamamın giriş ücretleri 85 eurodan başlayarak yukarılara doğru çıkmaktadır. Ayrıca kadınlara özel olarak indirimler de yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kadınlara özel indirimlerin haricinde Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı bayram gibi özel günlerde de çeşitli kampanyaları da ziyaretçilerine en iyi şekilde sunmaktadır. ,

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Çalışma Saatleri

Yaz dönemleri içerisinde çalışma saatleri 07:00-24:00 saatleri arasında hizmet verirken kış dönemin de ise Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı çalışma saatleri 08.00 ve 22.00 zaman dilimleri içerisine kadardır.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Ulaşım Haritası

Sizlerde Haseki Hamamı yani Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here