Hürrem Sultan Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından tarihler (1556 – 1557) yılını gösterirken inşa edilmiş olan en görkemli ve değerli yerler arasında Hürrem Sultan Hamamı yer alıyor. Hürrem Sultan 16. Yüzyılda Mimar Sinan’a hamamı yapması ricasını ileten Hürrem Sultan, Mimar Sinan’ın hazırlamış olduğu değerli hamamı çağımız da getiriyor.Hamam, Zeuksippos Banyolarının hemen yanında inşa edilmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Hürrem Sultan Hamamı Hakkında Bilgiler

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı
Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Tarihler 1910 yılını gösterene kadar aktif olan hamam, ardından bir süreliğine kapatılmıştır. Eski dönemler de Sultan Ahmet cezaevi mahkûmlarca dolu iken, mahkûmların bir kısmı hamam içerisinde tutulmuştur. Üstelik zaman zaman da hamam hem benzi deposu hem de kâğıt deposu olarak kullanılmaya başlanmış bulunmaktadır diyebiliriz.

1957 – 1958 yılları içerisinde ise hamam yeni bir onarım süreci içerisine girerek yenilenmiştir. Tarihler yaklaşık olarak 2008 yılını gösterdiğinde ise bir süreliğine Hamam kamuya ait bir halı satış mağazası olarak kullanılmaya da başlanmıştır. 75 m uzunluğunda ki hamamın görsel güzelliği ve sağlam yapısı hala tüm etkisini gören ziyaretçiler de bırakmayı da en iyi şekilde başarıyor. Üstelik Hamamlar içerisinde de ilk defa aynı eksenler üzerinde erkek ve kadın bölümleri de yapılmıştır.

Hürrem Sultan Hamamı Giriş Ücretleri

Hamamın giriş ücreti paketleri 55 eurodan başlayarak yukarılara doğru çıkmaktadır.Çeşitli paketler ile farklı hizmetlerin yer alırken bu paketlere göre farklı fiyatlar mevcut.Detaylı ve güncel bilgiler ile rezervasyon yapmak için (0212) 517 35 35 nolu numarayı arayabilirsiniz yada internet sitesi olan ayasofyahamami.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Yaz dönemleri içerisinde çalışma saatleri 07:00-24:00 saatleri arasında hizmet verirken kış dönemin çalışma saatleri 08.00 ve 22.00 zaman dilimleri içerisine kadardır.

Resimleri

Hürrem Sultan Hamamı Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul ili ve Fatih ilçesinde yer almaktadır.Sultan Ahmet Camii ile Ayasofya Camii arasında ki bölümde bulunuyor. Ayasofya meydanında yer alan hamama en hızlı ulaşım ise Eminönü’nden tramvay ile gitmektir.

Haritası ve Konumu

Hamam için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Yakın bölgede yer alan ve yine şehrin tarihi hamamlarından olan Çemberlitaş Hamamı ve Çağaloğlu Hamamı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde Haseki Hamamı gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Bizim kendi kültürümüz tarihimiz olan hürremsultan hamamına biz türkler millet olarak gidemiyoruz dolar euro karşılığı ve sadece tristlerin hizmetine tahsis edeilmş bir hamam . O zaman adını lüküs hamam diye değiştirsinler bizim de aklımız kalmasın hamamda .

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz