Akropolis Müzesi

Paris’te bulunan Louvre Müzesinde ve diğer Avrupa ülkelerindeki müzelerde de Akropolis ’ten götürülmüş eserler bulunur. XIX. yüzyılın sonlarında Akropolis onarılmıştır. 1878 yılında bir Akropolis müzesi kurulmuş ve birçok kıymetli tarihi eser buraya konmuştur.

Akropolis Müzesi Hakkında Bilgiler

Akropolis’ten çıkarılan tüm tarihi eserlerin 2007 senesine kadar sergilendiği Akropolis Müzesi, 2007 senesinden sonra içindeki bütün eserleri daha modern mimarisi olan yeni Akropolis Müzesine devretmiştir. Akropolis antik şehrinin girişinde bulunan bu büyük müze, aynı adı gibi modern bir mimariyi yansıtır. Müzenin bütün katlarında şeffaf zemin ile döşenmiş ve bu sayede ziyaretçilerin alt kattaki tarihi eserleri görme olanağı vardır. Müzede bulunan tarihi eserlerin hepsi, toplam olarak üç katta sergilenir. Birinci katta sergilenen eserler Akropolis’in yamacından çıkarılan tarihi eserlerdir.

Akropolis Müzesi Resimleri

Ziyaretçilerin Akropolis’e tırmanıyormuş gibi hissedeceği düz ve uzun yamaçlı koridorlar bulunur ve bu koridorlar tırmanıldığında Erectheion ile Nike tapınağından çıkartılan heykel ve değerli eşyalar sergilenmektedir. En üst kata çıkıldığında ise, bu eşsiz güzellikteki müzenin en etkileyici kısmına gelinir. Yalnızca PARTHENON için ayrılan bu katta resimlerden kalanlar ve heykeller sergilenir. Ayrıca Parthenon tarihini konusunu işleyen, videolu bir gösterim yeri mevcuttur. Bunun dışında koridor gezildiğinde, sanki Parthenon ’un etrafında geziyormuş hissine kapılmamak elde değil. . Boydan boya cam ile kaplanmış olan pencerelerden inanılmaz Akropolis görüntülerini rahatlıkla alabilirsiniz.

Müzenin 2. Ve 3. Katlarının arasında muhteşem yunan mutfağının yer aldığı bir restoran ve müze mağazası bulunur. Müze içinde kesinlikle fotoğraf çekilmesi yasak, eserlere zarar vermemeye özen gösteriliyor. Akropolis’in antik mimarisi ile bağdaşmadığını düşünenler itiraz etseler de sadece müze binası bile başlı başına görülmeye değer bir yapıdır.

Kazı çalışmaları yeraltında devam eder. Bu sahadaki çalışmaları misafirlerin yer seviyesinde olan cam zemin üzerinden izleme imkânları vardır. Kazı çalışmaları tamamen sona erdiğinde alan ziyaretçilere açılacak.

Akropolis Müzesi Antik Kalıntılar

Akropolis Müzesi kısa zaman önce Yunanistan’da özel olarak bastırılan 10€ değerinde olan madeni paraya motif olarak kullanılmıştı. Akropolis en parlak zamanını Roma devrinde yaşamıştır, daha sonra birçok istilalara maruz kalmıştır. Bizanslılar V. yüzyılda paha biçilmeyen birçok heykeli İstanbul’a taşıdılar, 1458 yılında Akropolis Türkler tarafından zapt edilmiştir.

Akropolis Müzesi İçi

Akropolis Müzesi Giriş Ücreti

Tam : € 5
İndirimli : € 3

Akropolis Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze yaz aylarında Salı ile Cuma günleri arasında sabah 8’den akşam 8’e kadar, son giriş ise saat 19: 45 dadır.Cuma günü ise akşam 10’a kadar ziyarete açıktır.Müze Pazartesi günleri 08:00 ile 16:00 arasında açıktır.

Kış aylarında ise hafta içi 09:00 ile 17:00 arasında açıktır.Cuma günü 09:00 ile 22:00 arası açık.Hafta sonları ise 09:00 ile 20:00 arasında açıktır.

Akropolis Müzesi Heykeller

Akropolis Müzesi Nerede

Yeni Akropolis müzesi Akropolis tepe sinin güneydoğusundadır. Eski çağlarda kutsal kaya olarak adlandırılan yolun üzerindedir.

Müze İletişim Bilgileri

Adres : 15 Dionysiou Areopagitou Street, PC 11742,  Atina (Attiki Eyaleti) / Yunanistan
Telefon : 210 9000900
Email : info@theacropolismuseum.gr

Akropolis Müzesi Haritası

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz