İnkaya Çınarı

Bursa’nın sadece merkezi değil, çevre ilçeleri ve köyleri de keşfetmeye değer. Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa’nın köklü geçmişine tanıklık eden ulu bir çınardan söz etmek istiyoruz. Uludağ eteklerine konuşlanan meşhur İnkaya Çınarı, çarpıcı hikayesiyle ve ihtişamıyla görenleri adeta büyülüyor.

Özellikle son zamanlarda artan ilgiyle beraber İnkaya Çınarı, ailece gelinebilecek duraklardan biri haline geldi. Bu bağlamda sadece İnkaya Çınarı’nın kendisi değil, çevresindeki kahvaltı salonları da ilgi görmeye başladı diyebiliriz. Gelin bu tarihi çınarın Osmanlı Devleti’nden günümüze uzanan yolculuğuna kısaca bir göz atalım.

Bursa İnkaya Çınarı Hakkında Bilgi

Ülkemizin en eski çınarlarından biri olan İnkaya Çınarı, tam 600 yıllık bir serüvene sahip. İnkaya ismi de bizzat bölgedeki köyün adını ifade ediyor. İnkaya köyü aynı zamanda imparatorluğun da ilk köylerinden biri olma özelliğine sahip. Osmanlı’nın en iyi dönemlerine de en kötü dönemlerine de tanıklık eden İnkaya Çınarı’nın yüksekliği 35 metredir. Çapı 3 metre olan ağaç, ülkemizin de en yaşlı ağaçlarından biri olarak kabul görür. Hatta İnkaya Çınarı’nın ünü sadece Türkiye ile kalmamış, ülke sınırlarını dahi aşmıştır.  Bu açıdan köye çok sayıda yabancı turistin de ilgi gösterdiğini söylemek gerekiyor.

Bursa İnkaya Çınarı

Toplamda 13 ana kolu bulunan ağacın 9 metrelik bir çevresi bulunuyor. Bursa’nın simge yerlerinden biri olmayı başaran bu özel çınar, özellikle bir ağacın gölgesinde nefes almaya hasret kalmış metropol insanları için çok kutsal bir yere sahip. Bu nedenle hafta sonu pek çok aile, zamanını burada geçirmekten büyük keyif alıyor. Kafelerin haricinde köylüler, kendi ürünlerini burada gelenlere sunma şansı yakalıyor.

İnkaya Çınarı Kahvaltı

Bölgede yer alan kahvaltı mekanları, İnkaya Çınarı’nın sosyal bir platform olmasında önemli bir rol oynuyor. Bölgede mangal yapılan mekanlar, çay bahçeleri ve hediyelik eşya tezgahları olsa da en büyük ilgi kahvaltı salonları üzerinde yoğunlaşıyor diyebiliriz. Leyleklerin sıklıkla yuva yaptığı ulu bir çınar ağacının altında sevdiklerinizle beraber kahvaltı keyfi yapmak kadar huzur verici bir şey olabilir mi? Bu arada İnkaya Çınarı’nın etrafında yer alan kahvaltı mekanları genel anlamda pek ucuz sayılmaz.

İnkaya Çınarı Nerede?

İnkaya Çınarı, Bursa ilinin Uludağ bölgesine oldukça yakın bir köyde bulunuyor. Uludağ gibi özel bir tatil merkezine yakın olması ziyaret açısından çok önemli bir avantaj.

Haritası ve Konumu

Çınar için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bursa şehrinde yer alan görülmesi gereken yerler için Bursa’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz