Katar Nerede

Ortadoğu ülkelerine karşı oluşturulan genel yargıyı önemli ölçüde kırmayı başaran Katar, pek çok açıdan fark yaratmayı başaran bir bölge. Son dönemde ekonomik ve turistik yatırımlar, burayı tam anlamıyla bir cazibe noktası haline getirmiş durumda. Peki son dönemin popüler destinasyonlarından biri olan Katar tam olarak nerede? Ortadoğu’da tam anlamıyla hangi ülkelerle komşu? Katar’a nasıl ve ne şekilde gidilebilir? haritası ve konumu gibi soruların cevapları yazımızın devamında…

Katar Nerede?

Peki Katar tam olarak nerede? Katar, kıta anlamında Asya kıtası sınırları içinde yer alıyor. Arap Yarımadası’nın doğu bölümünde bulunan Katar, Basra Körfezi’ne de oldukça yakın bir konumda yer alıyor.  

Katar'ın Haritadaki Yeri
Katar’ın Haritadaki Yeri

Geçmiş yıllarda turizm açısından pek adı sanı duyulmayan ülkelerden biri olsa da son dönemlerde yıldızı parlamaya başlayan Katar’a ülkemizden işçi olarak gidenlerin sayısı da az değil. İki ülke arasında ekonomik açıdan ciddi bir etkileşim söz konusu. Türk firmaları Katar’da yatırımlarını gittikçe genişletmeye başlamış durumda. Geçiminin önemli bir bölümünü yer altı kaynaklarından sağlayan Katar’da Türk firmaları genellikle gıda ve inşaat sektöründe yatırım yapıyor.

Katar Haritası

Katar Haritası
Katar Haritası

Katar haritasına genel anlamıyla baktığımız zaman, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle sınır komşusu olduğunu görmekteyiz. Aynı zamanda ülkenin güneyinde de Suudi Arabistan’ı görmek mümkün. Ülkenin başkenti ve en önemli şehri olan Doha ise Katar’ın doğu bölümünde yer alıyor. Katar aslında bölgesiyle kıyaslandığında yüz ölçüm açısından pek de büyük bir yer sayılmaz. Buna rağmen denize kıyısının olması onu bir nebze daha değerli kılıyor. Zaten Katar’a gelen turistlerin en önemli motivasyonu da buranın denize kıyısının bulunması diyebiliriz. Haritada bir yarımada biçiminde kendine yer bulan Katar’ın önemli şehirleri genellikle kıyı bölümlerinde toplanmış durumda. 

Katar’a Nasıl Gidilir?

Yukarıda da değindiğimiz üzere ülkemiz ve Katar arasında ticari ilişkilerde ciddi bir yükseliş söz konusu. Bu nedenle de Katar uçak seferleri arttırılmış durumda. Türkiye’den Katar’a her gün kalkan en az bir uçak bulabilirsiniz. Özellikle de İstanbul ve başkent Ankara’dan istikrarlı bir şekilde Katar’a uçak kalkmaktadır. Kimi uçakların aktarmalı, kimilerinin ise doğrudan kalktığını ifade edebiliriz. Ülkemizden kalkan uçaklar genellikle başkent Doha’ya iniş yapmaktadır. Zaten başka bir şehre gidenlerin oranı oldukça düşük sayılır. Türkiye ile Katar arasında  4 saat 10 dakikalık bir uçuş mesafesi söz konusu. Yaz aylarında özellikle uçak biletlerine olan ilgi arttığı için ücretler bir nebze daha pahalı olabiliyor. 

Katar gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi için Katar’da gezilecek yerler yazımızda göz atabilirsiniz. Katar gezilerinizde vize ve başvuru süreci hakkında detaylar için Katar vize yazımızı inceleyebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz