Katar

Ortadoğu’nun en hızlı modernleşen ülkelerinden biri olan Katar, özgürlüğüne henüz 1971 yılında kavuştu. Basra Körfezi içinde bulunan ülkede ciddi bir yabancı nüfus söz konusu. Sermaye kaynaklarını son dönemde turizm için harcayan Katar’a büyük bir ilgi söz konusu.

Katar Hakkında Bilgiler

Yer altı kaynaklarını akıllı yatırımlara dönüştürerek, çağdaş bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Arap Yarımadası’nda komşu olduğu ülkelere kıyasla demokratikleşme süreçlerini daha hızlı atlatan Katar, oldukça güven veriyor. Başkent Doha’nın denize kıyısının bulunması turizm faaliyetlerinin çoğunlukla burada toplanmasına neden olmuş durumda. İnşa edilen modern gökdelenler ve oteller, ülkenin çehresini ekonomik açıdan ciddi anlamda değiştirdi. Katar’ın resmi tatil günleri Cuma ve Cumartesi.

Ülke için şu sıralar özel bir heyecandan söz edebiliriz. Katar 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hak kazanmış durumda.Bu organizasyon için müthiş hazırlıklar yapan Katar, deyim yerindeyse turnuva için servetini döküyor. Ülkede çok sayıda yeni stadyum ve otel inşa ediliyor. Bu durum, yabancı işçi ihtiyacını da doğurduğu için ülkemizden çok sayıda insan Katar’a iş başvurusunda bulunuyor. 30 günü geçmemek kaydıyla Katar’da turist olarak gezmeniz mümkün. Aynı zamanda aktarmalı uçuşlar için 96 saatlik transit vize ayrıcalığı da söz konusu. Vize için detayları Katar Vize yazımızda bulabilirsiniz.

Bu ülkede pek çok Türk firması, çeşitli sektörlerde faaliyetlerini sürdürüyor. Aşırı sıcaklardan etkilenmemek adına özellikle Eylül ve Ekim aylarında Katar’a gitmek, oldukça ideal görünüyor. Yaz aylarında sıcaklıklar rahatlıkla 50 derecenin üzerine çıkabilmektedir. Ülkemizden Katar’a uçakla yaklaşık olarak 4 saat 10 dakika içinde ulaşmak mümkün. İstanbul ve Ankara’dan günlük olarak Katar’a uçak bulabilirsiniz.

Katar Başkenti

Katar’ın başkenti, ülkenin doğu bölümünde yer alan Doha’dır. Doha aynı zamanda iş dünyasının da merkezi durumundadır. Ülke nüfusunun önemli bir bölümü başkent Doha’da toplanmıştır. Zaten ülkemizden kalkan Katar uçakları da genellikle Doha şehrine inmektedir.

Katar Nüfusu Ne Kadar?

Son yapılan nüfus sayımına göre Katar’ın nüfusu 2 milyon 600 bin civarındadır. Zaten yüz ölçüm açısından da çok büyük bir yer olmadığı için nüfus yoğunluğu açısından büyük dengesizliklerden söz edemeyiz. Ülke nüfusunun önemli bir bölümünü yerel halk oluştursa da son dönemde yabancıların ağırlık kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. Yaz aylarında söz konusu nüfus ciddi bir artış gösteriyor.

Katar Para Birimi

Katar’da kullanılan resmi para birimi Katar Riyali. Buna rağmen yabancıların varlığından ötürü Dolar kullanımı da yaygın.

Katar Yönetim Şekli

Ülkede 7 farklı yönetim birimi vardır. Bölgede toplamda 7 farklı belediyeden söz edebiliriz. Öte yandan Katar’da, monarşik emirlik sistemi hakimdir.

Katar Şehirleri ve Bölgeleri

Katar’ın en önemli şehrinin başkent Doha olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ülkenin diğer önemli şehirleri arasında Al Khor, Al Wakrah ve Dukhan’ı sıralayabiliriz.

Katar Yüzölçümü

Katar’ın toplam yüzölçümü 11.571 kilometrekare biçimindedir. Haritaya baktığınızda ülkenin çok da büyük yer kaplamadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Fakat buna rağmen ülke, konum açısından oldukça şanslı bir yerde bulunuyor.

Katar Dili

Katar’da resmi dil, tahmin edileceği üzere Arapça. Ülkede yaşayan yabancıların etkisiyle İngilizcenin de oldukça yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum, yerel halkın da İngilizce öğrenme şansını yaratmış durumda.

Katar Gezi Rehberi

Katar hakkında tüm detaylara yer verdiğimiz, Katar gezilecek yerler, vize, nerede ve ulaşım bilgileri ile tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Katar Nerede

Katar Nerede? Haritası, Komşuları ve Coğrafi Konumu

Ortadoğu ülkelerine karşı oluşturulan genel yargıyı önemli ölçüde kırmayı başaran Katar, pek çok açıdan fark yaratmayı başaran bir bölge. Son dönemde ekonomik ve turistik...
Katar Vize İstiyor mu?

Katar Vize: Katar Vize İstiyor Mu? Vize Gerekli Mi?

Katar, pek çok turist ve iş adamı tarafından ziyaret ediliyor. Katar vizesi ve muaf olan ülkeler ile vize var mı? vize için gerekli evraklar...
Katar'da Gezilecek Yerler

Katar’da Gezilecek Yerler

Klasik Ortadoğu ülkelerinden farklı olarak dünyaya açılma ve modernleşme politikası uygulayan Katar, gelinen noktada ülkede yaşayan yabancı nüfus, modern şehirler ve yapılar ile bu...