Kıbrıs'ta ne yenir nerede yenir

Kıbrıs’ın harika lezzetleri ve bu harika lezzetleri nerede tatmanız gerektiğini bu yazımızda sizlere sunuyoruz.Daha önceki Kıbrıs gezilecek yerler ve Kıbrıs’ta ne yapılır yazılarımızdan sonra seyahat severler için Kıbrıs’ın yemeklerini ve bu yemekleri sunan Kıbrıs restoranlarını sizlere tanıtıyoruz.Kıbrıs’ta ne yenir ve nerede yenir rehberi.

Kıbrıs’ta Ne Yenir

İşte Kıbrıs yeme içme rehberi ;

Kıbrıs Köftesi

Kıbrıs Köftesi

Kıbrıs’ın meşhur köftesi için tüm Kıbrıslılar’ın gösterdiği ilk adres Sabır Lokantası. İsmi ile müsemma lokantaya gittiğiniz zaman sabrı elden bırakmamakta fayda var. Zira tek müşteri siz bile olsanız yarım saate kadar köfte beklemeniz gerekebilir.

Peksimet

Kıbrıs’ın hellimden sonra belki de Dünya’ya açılması gereken ilk lezzeti. Çeşit çeşit peksimetler için ilk uğranacak yer Ortaköy Fırını olabilir.

Şeftali Kebabı

Şeftali Kebabı

Koyun ve keçi kıymasının terbiye edilmesiyle hazırlanan köfte, iç yağına sarılır ve kömürde yavaş yavaş pişirilir; adına da şeftali kebabı denir. Kıbrıs’ta yenilmeden kesinlikle dönülmemelidir. Şeftali kebabında işin ustası ise Kıbrıslılar’a göre Niazi’s Restorandır.

Hellim Peyniri

Kıbrıs Hellim Peyniri

Kıbrıs’a özgü peyniri hemen hemen bütün kahvaltılarda bulmak mümkün. Ancak yolunuz Lefke’ye düşerse orada Zekiye Hanım’la birlikte peynir yapımına dahi katılabilir ve hakiki hellim peynirinden satın alabilirsiniz. Hellimin aslı keçi sütünden yapılsa da, inek sütü ile de yapılıyor ve inek sütü ile yapılanlar 1 ay kadar saklanabilirken, keçi sütü ile yapılanları 1 yıla kadar saklamak mümkün.

Molehiya

Kıbrıs Molehiya Kybele Restoran

Geleneksel Kıbrıs Mutfağı’nın en sevilen yemeklerinden. En güzel Molehiya’yı tatmak içinse tercih Kybele Restoran olabilir. Ancak enfes manzarası ve lezzetinin yanında fiyatların da bir miktar tuzlu olduğunuz akılda tutmak gerek.

Kolakas

Kıbrıs Kolakas

Kıbrıs’a özgü kış yemeklerinden birisi, ancak yaz aylarında da tatmak mümkün. Kıbrıs’a özgü kolakas sebzesi ve kuzu eti ile hazırlanan yemeği hemen hemen her restoranda bulmak mümkün.

Ceviz Macunu

Kıbrıs Ceviz Macunu

Kıbrıs’ta en eski misafir ağırlama usullerinden birisi de misafire ceviz macunu ikram etmektir. Misafir olarak gitmeseniz de bu lezzetten mahrum kalmak olmaz.

Kıbrıs seyahat severler için önemli olabilecek diğer yazılarımız;

Kıbrıs seyahatlerinizde konaklama ve otel tavsiyeleri için hazırladığımız En iyi Kıbrıs otelleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kıbrıs gezilerinizde sizlere rehber olacak ve yeni yerler keşfetmenizi sağlayacak Kıbrıs gezilecek yerler listesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kıbrıs’ta yapılacaklar hakkında olan Kıbrıs’ta ne yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz