Patara Plajı

Patara Plajı ismini nereden aldığını ve tarihi hakkında kısa bir bilgi ile başlıyoruz. Patara bir Likya kentidir. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip olan altı kentinden biri ve belkide en önemlisidir.

Patara Plajı Hakkında Bilgiler

Likya birliği toplantılarının çoğunlukla Patara’da yapıldığı yazılmıştır. Likya dilinde patara olan kentin M.Ö. 5. yüzyılda var olduğu ve İskender’in kuşattığı kentlerin arasında yer aldığı da bilinir. Bir inanışa göre ise Patara’yı su perisi Lykia ile beraber tanrı Apollon’un oğlu paturus kurmuştur. Patara Romalıların döneminde de çok önemli bir kent olmuştur. Patara limanı, hububat depoları, ve sevkiyat açısından önem taşımıştır. Bizanslıların döneminde de gelişimini sürdüren kent, hiristiyanlarca da önemli sayılmıştır.

Patara plajı Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında kalan ve şimdiki adı ile Gelemiş köyü olan antik Patara kentinin plajıdır. Nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan caretta caretta adı verilen deniz kaplumbağalarının en önemli yumurtlama alanlarından birisi olarak, doğal hayatı koruma vakfı tarafınca hazırlanan proje ile korunmaktadır. Bozulmamış yapısı ile doğa sevenlerin ilgisini çeken patara, bütün dünya çocuklarının Noel baba adı ile tanıdığı Aziz Nikolaus’un doğum yeridir. Antik dönemlerden kalan eserler ile ilgi odağı olan Patara’nın 22 km’lik en dar bölümü, 285, en geniş bölümü ise 1500 metre olan plajı Türkiye’nin en uzun kumsalı olarak nitelendirilmektedir.

Likya Yolu yürüyüş rehberimize de göz atabilirsiniz.

Çölü andıran kumları ve tertemiz denizi, çam ormanları ile ünlü yöre bünyesinde daha pek çok sürprizi saklıyor. Ancak antik kentin büyük bir bölümü rüzgarlar ile bir yerden bir yere taşınan kumlar altında saklıdır. Kum taşınmasını önlemek amacıyla geliştirilmiş bir proje dahilinde iklime uygun olarak dikilen akasya ve bitki türleri bölgeye ayrı bir güzellik katıyor.

Patara Plajı Resimleri

Patara Plajı Kumu ve Denizi Nasıl?

Alabildiğine geniş, uzun ve vahşi kumsallarda rüzgar, denizde ise dalgalar hiç eksik olmuyor. Akdeniz’in sayılı temiz denizlerinden olan Patara’da sahile vuran dalgalar vücudunuzda adeta jakuzi etkisi yaratırken, kulaç atmaya çabalamaktan da sizleri yorgun düşürüyor. Patara’nın kum yapısı ise oldukça ilginçtir. Binlerce yıl öncesinde temiz denizlerin göstergesi olan bir çeşit mikroorganizma ürünü olan kumlar üzerinde kum kürü yapanlar ağrı ve sızılarından kurtuluyorlar.

Patara Plajı Giriş Ücreti

Patara Plajı Giriş Ücreti 7,5 TL‘dir.Bu ücrete şezlong ve şemsiye, duş dahil değildir.Şezlong ve Şemsiye 10 TL duş ise 2,5 TL‘dir. Antik kent giriş ücreti ise 25 TL’dir.

Antalya’nın diğer güzel plajlarını merak edenler Antalya plajları yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Patara Plajı Nerede?

Pattara plajı, Antalya ilinin Kaş ilçesinde bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Eğer Patara’ya hava yolu ile gitmek isterseniz, Dalaman hava limanını tercih edebilirsiniz. Buradan kiralayacağınız bir araç ile Fethiye – Finike yolunu takip ederek Patara’ya ulaşmanız mümkündür. Fethiye’den Kalkan’a doğru giderken, Gelemiş yoluna saptığınız zaman, önünüze çıkan 5 km’lik bir yol sizi Patara harabelerine ulaştıracaktır. Eğer Gelemiş yoluna kadar otobüs ile gelirseniz burada inerek, Fethiye veya Kaş’tan geçen Patara minibüslerine binebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Plaj için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Patara Plajı Dünya çapında şöhreti olan Plajlarımızın başında yer alır.En önemli Özelliği,Kaş ve Kalkan bölgesinde tüm Plajlar iri çakıl iken burası ince sıva kum’u olup,sonsuzluk gibidir.Patara’dan taa Letoon’a kadar uzanır.Çok uzun ve geniş bir plajdır.Tamamıyla ince kum olup sit alanı olduğu için otel’lerden kendini koruyabilmiştir.İçinde küçük cafe’ler var.Doyumsuzdur.Dünya’nın en iyi 32 Plajı içinde,Patara-İztuzu-Çıralı var ve Patara ilk sıradadır.Kumsal Sarıgerme veya Kuşadası Davutların bile çok daha büyüğüdür.Samandağı Çevlik Plajını andırır.Patara Antik kentinin içinden geçilir.Sahil boyu Letoon ve köylerdende giriş olmalı.Letoon’da aynı plaj devam etsede daralıyor.Antik kentin tepelerinde ise aynı ince sıva kumunda kum tepeleri eşsiz bir his veriyor.Kalkan çıkışı,Kınık’tan önce az gidince Patara kavşağında 3 km yazar.Çok sayıda pansiyon var.Müzekart ile hergün giriş yapılabilir.Görmeden ölünmemesi gereken efsanelerimizdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz