Side gezilecek yerler

Akdeniz’in turizm başkenti olarak gösterilen Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırları içinde kalan Side, tarihi dokusu ile öne çıkıyor. Sadece tarihi dokusu ile değil havası, ünlü plajlarıyla da öne çıkan Side, yerli turist kadar yabancı turistin de yoğun ilgi gösterdiği noktalar arasında.

Anadolu’daki birçok kıyı şehrinde de olduğu gibi Side’de de Roma ve Bizans döneminden kalma onlarca tarihi yapıya rastlamak mümkün. Adeta bir açık hava müzesi olan Side, yapılan kazılardan elde edilen veriler ışığında İ.Ö 7. yy’da kurulduğu tespit edilmekte. Side’de tüm ihtişamıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmış tarihi dokuya sahip yapıları ve altın sarısı incecik kumlara sahip ünlü plajları keşfetmeden sakın buradan ayrılmayın.

Özellikle yaz tatillerinde sıklıkla tercih edilen Side’de gelen tüm misafirlere hitap eden konaklama tesisleri hizmet vermekte. Bu tesis türleri arasında tatilcilerin ilk tercihi Side her şey dahil oteller olmakta. Gerek deniz kenarında gerekse tarihi yapıların yanı başında hizmet veren 5 yıldızlı Side otelleri yaz sezonu boyunca tam doluluk oranında hizmet vermekte. Bu sebeple Side otelleri içinden hangi tesiste konaklamayı düşünürseniz düşünün mutlaka erken rezervasyon yaptırın.

Side’de Gezilecek Yerler

Side hem bir tatil yeri hemde Tarihi yerleri ve müzeleri ile de kültürel bir yer.Side’de gezilecek yerler ise şöyle;

Side Antik Tiyatrosu

Side Amfi Tiyatrosu

Side’nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yapıların en başında, merkezin hemen girişinde tüm heybetiyle gelenleri karşılayan Side Amfi Tiyatrosu gelmekte. Side Amfi Tiyatrosu, günümüzde hak ettiği ilgiyi görememekte. Avrupa’daki birçok antik tiyatrodan çok daha iyi durumda olmasına rağmen daha küçük ve bakımsız tiyatrolar turistik açıdan bu tiyatroya nazaran daha çok öne çıkarılmakta. Araştırmacıların inceleme yaptığı tiyatronun yapım tekniği açısından Roma mimarisine, yarım daire olmasından dolayı Bizans mimarisine yakın bir yapı sergilemesi bu tarihi dokunun tam olarak hangi dönemde inşa edildiğini ortaya koyamamalarına sebep olmuş.

Apollon – Athena Tapınağı

Apollon - Athena Tapınağı

Side’nin mutlaka görülmesi gereken dünyaca ünlü tarihi yapılarından bir diğeri de Apollon – Athena Tapınağı. M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle Apollon Tapınağı, Roma Barışı olarak bilinen dönemde inşa edilen iki tapınaktan biri. Tapınak adını; ışık, güzellik, sanat ve Side kentinin baş tanrılarından biri olan Apollon’dan alır.

Side Müzesi

Side Müzesi de bölgede görülmesi ve gezilmesi gereken diğer önemli bir yapı. Tarihi bir binanın restore edilmesiyle hayat bulan müze binası, antik tiyatronun hemen karşında yer alır. 3 ayrı sergi salonu bulunan müzedeki eserler ağırlıklı olarak Frig ve Lidya dönemlerine ait eserlere ev sahipliği yapmakta.

Side Plajları

Side Plajları

Tarihi dokunu yanında Side’nin keyfini bir deniz kenarında çıkarın. Özellikle de kumluk plajları sevenler için ideal olan Side’nin, hem merkezinde hem de birkaç dakikalık mesafesinde ünlü plajları var. Bir derecelendirme olan Mavi Bayrak, Side’nin toplam 9 adet plajında mevcut. Side’nin Mavi Bayrak ödüllü plajlarından bazıları ise Treyen göl plajları, Sorgun Plajı, Kum köydeki plajlar, Side plajı diye bilinen büyük plajları. Side, Akdeniz Bölgesi’nde olduğundan dolayı su sıcaklığı Mayıs ayı itibariyle artmaya başlamakta.

Temmuz ve Ağustos aylarında ise su sıcaklığı oldukça yükselmekte. Su sporları açısından da Side’nin oldukça elverişli imkanlara sahip olduğunu belirtelim. Dalış okulları, yelkenli okulları ve diğer su sporları düzenleyen tesisleri yaz boyunca büyük ilgi görmekte.

Side Nerede

Antalya ilinde yer alan Side, Manavgat ilçesinin bir mahallesidir.

Side Haritası

Antalya gezileriniz ve seyahatleriniz için hazırladığımız Antalya’da gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizlerde Side gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerler paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz