Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı, Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır ve Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 80 kilometre olarak belirlenmiştir. Park 1956 yılında milli park ünvanını almıştır. Parkın Ankara’ya yakın oluşu bir avantaj olduğu kadar bir dezavantaj olarak da kabul edilmektedir.

Kızılcahamam gezileriniz için detaylı gezi rehberi olan Kızılcahamam yazımıza göz atabilirsiniz. Ankara gezilerinizde görülecek yerler için Ankara’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilgi

Soğuksu Milli Parkı

Parkın bulunduğu arazi volkanik bir yapıya sahiptir, bu sebep ile içerisinde sıcak ve soğuk su kaynakları yer almaktadır. Bu kaynaklar kaplıca turizminde büyük rol oynamakta ve parka çok sayıda müşteri çekmektedirler. Parkın yaklaşık olarak 800 hektarlık kısmı ormandan oluşmaktadır. Bu ormanlık alanın içerisinde Karaçam, Köknar ve Meşe ağaçları bulunmaktadır. Parkın 250 hektarlık alanı ise açık arazi şeklindedir.

Aynı zamanda park içerisinde soyu tükenmekte olan bazı kuş cinsleri koruma altına alınmıştır. Bunun yanı sıra parkın içerisinde bir de üretim çiftliği bulunmaktadır. Bu bölgede keklik, şahin, sülün ve bıldırcın gibi bazı hayvanlar yer almaktadır. Aynı zamanda parkın içerisindeki koruma alanında kara akbaba adındaki soyu tükenmekte olan yırtıcı kuşlarda yer almakta ve korunmaktadır.

Kuş ve kuş cinslerinin son derece yüksek ölçüde yer aldığı parkın içerisinde aynı zamanda yaban domuzu, çakal, boz ayı gibi hayvanlara da yer verilmiştir. Flora yönünden daha önceki zamanlarda çok zengin olan park, zaman içerisinde küresel ısınmadan az da olsa etkilenmiştir. Parkın içerisinde otel, gazino gibi alanlarda yer almaktadır. Orman Bakanlığından gerekli izinler alındıktan sonra parkın içerisinde kamp yapmak gibi bir şansınız da mevcuttur. Doğanın içinde birkaç harika gece geçirmek adına tercih edilebilecek neredeyse eşsiz bir alandır.

Ankara Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı Giriş Ücreti

Milli parka otomobil ile giriş ücreti olarak 33 TL ücret alınmaktadır. Yaya olarak giriş yapacaklar için şahıtan 11 TL, indirimli girişlerde 5,5 TL ücret alınıyor.

Soğuksu Milli Parkı Nerede?

Soğuksu Milli Parkı, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır ve Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 80 kilometredir.

Nasıl Gidilir?

Parka giden EGO otobüsleri adı altında bir takım otobüsler bulunmaktadır. Bu otobüslerin size yakın olan duraklardan geçip geçmediğini kontrol edebilir ve parka kolaylık ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda parka, aracınız ile Ankara-İstanbul yönünde ilerlediğiniz takdirde de kolaylık ile ulaşabilmektesiniz.

Haritası ve Konumu

Milli park için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Dün akşam üç arkadaş gittik Soğuksu Milli Parkına. Çadır kurma yasağı yüzünden de ormanın biraz iç taraflarına çadır kurduk. Geceleyin yemek yerken 5 kişilik bir kurt sürüsü etrafımızı sardı. Herhangi bir şey yapacaklarını sanmıyorum ama o kadar yakınımıza gelmeleri korkuttu. Giden hiçkimseden de böyle bir olay duymamıştım. Tekrar söylüyorum herhangi bir şey yapacaklarını sanmıyorum ama gideceklerin bilmesin de fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.