PAYLAŞ
Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır ve Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 80 kilometre olarak belirlenmiştir. Park 1956 yılında milli park ünvanını almıştır. Parkın Ankara’ya yakın oluşu bir avantaj olduğu kadar bir dezavantaj olarak da kabul edilmektedir.

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilgi

Parkın bulunduğu arazi volkanik bir yapıya sahiptir, bu sebep ile içerisinde sıcak ve soğuk su kaynakları yer almaktadır. Bu kaynaklar kaplıca turizminde büyük rol oynamakta ve parka çok sayıda müşteri çekmektedirler. Parkın yaklaşık olarak 800 hektarlık kısmı ormandan oluşmaktadır. Bu ormanlık alanın içerisinde Karaçam, Köknar ve Meşe ağaçları bulunmaktadır. Parkın 250 hektarlık alanı ise açık arazi şeklindedir.

Aynı zamanda park içerisinde soyu tükenmekte olan bazı kuş cinsleri koruma altına alınmıştır. Bunun yanı sıra parkın içerisinde bir de üretim çiftliği bulunmaktadır. Bu bölgede keklik, şahin, sülün ve bıldırcın gibi bazı hayvanlar yer almaktadır. Aynı zamanda parkın içerisindeki koruma alanında kara akbaba adındaki soyu tükenmekte olan yırtıcı kuşlarda yer almakta ve korunmaktadır.

Göz At : Ankara Atatürk Orman Çiftliği

Kuş ve kuş cinslerinin son derece yüksek ölçüde yer aldığı parkın içerisinde aynı zamanda yaban domuzu, çakal, boz ayı gibi hayvanlara da yer verilmiştir. Flora yönünden daha önceki zamanlarda çok zengin olan park, zaman içerisinde küresel ısınmadan az da olsa etkilenmiştir. Parkın içerisinde otel, gazino gibi alanlarda yer almaktadır. Orman Bakanlığından gerekli izinler alındıktan sonra parkın içerisinde kamp yapmak gibi bir şansınız da mevcuttur. Doğanın içinde birkaç harika gece geçirmek adına tercih edilebilecek neredeyse eşsiz bir alandır.

Soğuksu Milli Parkı Resimleri

Soğuksu Milli Parkı Giriş Ücreti

Parka giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Girişler ücretsizdir.

Göz At : Ankara’da gezilecek yerler

Soğuksu Milli Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Soğuksu Milli Parkı, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır ve Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 80 kilometredir. Parka giden EGO otobüsleri adı altında bir takım otobüsler bulunmaktadır. Bu otobüslerin size yakın olan duraklardan geçip geçmediğini kontrol edebilir ve parka kolaylık ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda parka, aracınız ile Ankara-İstanbul yönünde ilerlediğiniz takdirde de kolaylık ile ulaşabilmektesiniz.

Soğuksu Milli Parkı Haritası

Sizlerde Soğuksu Milli Parkı gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here