Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf Mağarası)

Ashab-ı Kehf Yedi Uyuyanlar, çok farklı kültür ve dinlerde yer alan bu hikaye tek bir Allah’a tapan 7 gencin inançlarından vazgeçmemek adına yaşadıkları toplumu terk etmelerini konu alır. Yazımızda sizlerede mağara ve yedi uyurlar hakkında detaylı bilgiler ile isimleri, mağarası, nerede ve ulaşım bilgilerine detaylıca yer verdik.

Mersin gezilerinizde görülmesi gereken yerler için Mersin’de gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz atın.

Ashab-ı Kehf Yedi Uyurlar Hakkında Bilgiler

Ashab-ı Kehf Yedi Uyurlar Hakkında Bilgiler

Gençler tek bir Allah’a inanmaktadırlar, fakat dönemlerinde ki hükümdar putlara tapmaktadır. Hükümdar gençlerin inancını duyduktan sonra, gençleri yanına çağırır ve inançlarından vazgeçmelerini söyler. Gençler bunu kabul etmez ve hükümdara rağmen inançlarından vazgeçmezler. Bunun üzerine hükümdarın onlara zarar vereceğini anlayan gençler, yaşadıkları toplumu terk etmeye karar verirler.

Gençler yaşam alanlarından ayrılır ve mağaralara doğru ilerlemeye başlarlar. Bu sırada karşılarına bir çoban ve köpeği çıkar. Bu çoban gençlere saklanabilecekleri güvenli bir mağara gösterir ve kendisi de onlar ile beraber bu mağarada kalmaya karar verir. Bir süre sonra hükümdar gençlerin yerini öğrenir ve mağaraya gelirler. Gençlerin bu mağaradan çıkamamaları için mağara girişi örerler. Bunun üzerine gençler derin bir uykuya dalarlar. Gençlerin inançlarından ne olursa olsun vazgeçmeyişleri, dinlere göre bu şekilde ödüllendirilir.

Yıllar geçtikten sonra gençler derin uykularından uyanır ve onlara ne olduğunu anlamaya çalışırlar. Gençlerden bir tanesi şehre yemek almaya gitmek ister. Genç şehre vardığında her yerin ne denli değiştiğini görür ve hayret içerisinde kalır. Alışveriş yapmak istediği bir satıcı, gencin verdiği eski parayı görünce durumdan şüphelenir ve genci yeni hükümdarın huzuruna götürür. Genç, hükümdara tüm hikayeyi anlatır. Şanslıdır ki yeni hükümdar, gençler ile aynı inanca sahiptir ve bundan dolayı genci serbest bırakmaya karar vermiştir.

Bu olayın ardından şehre inen genç, arkadaşlarının yanına geri döner. Daha sonrası ise sadece bir bilinmezliktir. Bazı hikayelerde gençlerin tekrar uykuya daldıkları, bazı hikayelerde ise gençlerin kayıp olup yaşamlarını yitirdiklerini söylerler. Gençlerin dinlerinden hikayede bahsedilmez. Burada ki ortak nokta gençlerin tek bir yaratana inanmaları ve ne olursa olsun inançlarından vazgeçmemeleri olduğundan dolayı, her dinde bu hikaye bilinir ve farklı varyasyonlar ile anlatılır.

Yedi Uyurlar Ashab-ı Kehf Mağarası

Mağaraların hikayesi birçok farklı dinde, farklı biçimlerde yer almaktadır. İslam dininde Ashab-ı Kehf’in hikayesine Kur-An’da ki Kehf suresinde yer verilmiş ve tüm hikayeden bahsedilmiştir. Hikayenin farklı dinlerde anlatılmasının yanı sıra, farklı varyasyonlardan dolayı hikayenin karakterleri, mağaranın yer aldığı bölge gibi detaylarda değişiklik gösterebilmektedirler.

Yedi Uyurlar İsimleri

Yedi uyuyanlar hikayesi 6 arkadaştan ve bir adet çobandan bahsetmektedir. Hikayede yer alan bireylerin isimleri, farklı anlatımlarda değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bu isimlerden en çok bilindik olanları; Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ve köpeklerinin adı ise; Kıtmir diye geçmektedir. Aynı zamanda hikayenin dinimizde anlatılan versiyonunda, hikayenin Afşin şehrinde geçtiğinden de bahsedilmektedir.

Yedi Uyurlar Nerede?

Yedi uyurlar mağarası, Mersin ilinin Tarsus ilçesinde yer almaktadır. Bölge Tarsus’a yaklaşık olarak 12 km uzaklıkta yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

İlçede, mağaralara ulaşabileceğiniz iki yol bulunmaktadır. İlçenin kara yolu üzerinde çoban heykeli yer alan bir kavşak mevcuttur. Bu heykelden kuzeye doğru gidildiğinde mağaralara ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda, mağarayı ziyaret etmek isteyen fakat farklı şehirlerde yaşayan bireyler gerek hava yolu gerek ise kara yolu ile şehre ulaşım sağlayabilir ve şehir merkezinden mağaralara yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde ulaşabilirler. Aynı zamanda Adana’da yer alan hava alanından da bölgeye ulaşmak yaklaşık olarak 45 dakika sürecektir.

Bunların haricinde mağaralar, turistlere akşam namazından sonra kapanmaktadır. Aynı zamanda gün içerisinde gidenler, mağaranın etrafında ki hediyelik eşya satıcılarının da ürünlerini inceleyebilir, alışveriş yapabilirler. Bölgeye tur şirketleri ile gitmekte mümkündür.

Haritası ve Konumu

Ashab-ı Kehf Mağarası için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde Ashab-ı Kehf Yedi Uyuyanlar gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz