Amsterdam gezilecek yerler

Şehirciliğin, Avrupa’nın, farklı kültürlerin ne demek olduğunu anlayabilmek adına Amsterdam aslında kısa bir özet gibi ve kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında. Amsterdam görülmesi gereken yerler ise bizim kısa özetimize göre şu şekilde;

Amsterdam’da Gezilecek Yerler Listesi

Amsterdam’da görülmesi gereken yerler listemiz şu şekilde;

Dam Meydanı

Amsterdam Dam Meydanı

Amsterdam gezilecek yerler listemizin ilk sırası Dam Meydanına ait.Amsterdam’ın kalbi demek yanlış olmaz. Napolyon’un şehri işgal edip aldığı dönemde bile şehrin yönetimini bu meydanda devralmış olması, uzun yıllardan bu yana şehrin merkezi olduğunuz kanıtlar niteliktedir. Farklı kültürlerden binlerce insan, Kraliyet Sarayı, ilginç binaları ve heykelleri ile ilk görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Rijksmuseum Devlet Müzesi

Amsterdam Rijkmuseum Devlet Müzesi

Ulusal sanat ve tarih müzesi. 200 yıldan fazla bir geçmişse sahip olan müze, 8000’den fazla eseri ile mutlaka Amsterdam’da asla es geçilmemesi gereken duraklardan birisi.

Amsterdam Kanalları

Amsterdam Kanalları

Amsterdam için Kuzeyin Venediği denmesinin nedeni, şehri sarıp çevreleyen su kanalları. Şehri gezmeye başlamadan önce şehri tanımak için bu kanallarda düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Eğer bu turlara gece katılacak olursanız da hayatınızın en romantik yolculuklarından birisine çıkmış olabilirsiniz.

Begijnhof

Amsterdam Begijnhof

Sakinlik için eskiden rahibelerin tercih ettiği, şimdilerde ise bekar kadınların yaşadığı bir orta avlu. “Bir avluda neyi görmem gerekir?” diye düşünüyorsanız, bir kere burayı görmeniz, bu sorunuza cevap olabilmek için yeterli.

Van Gogh Müzesi

Amsterdam Van Gogh Müzesi

Hollandalı ünlü ressam Van Gogh’un en zengin koleksiyonunun yer aldığı müzede, ayrıca bir çok farklı sanat eseri de bulunmakta. Müzeyi ayrıcalıklı kılan diğer bir husus ise oldukça ilgi çekici olan iki farklı binası.

Red Light District

Amsterdam Red Light District

Hollanda’nın meşhur kırmızı ışıklı sokağı. Yasal olarak fuhuşa izin verilen sokakta, güvenlik had safhada ve artık turistler dahi çocuklarıyla birlikte burayı gezmekteler. Evlerin vitrininde kendilerine müşteri arayan kadınların içinde bulunduğu duruma şahit olmak çok ağır bir yük olarak omuzlarınıza binebilecekken, bir de bunlara çocuklarınızı şahit etmek ister misiniz bilinmez tabi.

Vondelpark

Amsterdam VondelparkAmsterdam’ın en büyük parkı. Uzun süren gezinizde kalabalıktan kaçıp biraz yeşile karışmak isterseniz mükemmel bir sığınak. Bir bataklığın evrim geçirip bu denli güzel hale gelebilmesi ise ülkemizdeki beton yığınlarını düşününce parkın ilginç yanlarından birisi olarak aklınızda kalacaktır.

Madame Tussauds Müzesi

Amsterdam Madame Tussauds Müzesi

Amsterdam gezilecek yerler listemizde bir başka yer Madame Tussauds Müzesi.Ünlü balmumu müzelerin Amsterdam’daki halkası. Ancak müze benzerlerinden farklı olarak özel efektler ve bazı detaylarla bir nevi eğlence parkıdır.

Anne Frank Evi

Amsterdam Anne Frank Evi

Kanal kıyısında yer alan bu evin hikayesi oldukça ilginç. 2. Dünya Savaşı boyunca evin bir bölmesinde 2 yıl boyunca Naziler’den saklanmış olan Anne Frank, geriye yaşadıklarını anlatan bir de günlük bıraktı. Bugün ise ev müze haline getirilmiş ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Coffeshops

Amsterdam Coffeshops

70’li yıllarda Hollanda hükümetinin uyuşturucu maddeleri, hafif ve ağır olmak üzere sınıflandırmasıyla hafif olanlar yasal hale gelmiştir. Bunun için de bazı kafelerde bu uyuşturucuların içilmesine izin verilmiştir. Başka yerde şahit olamayacağınız için gidip bir kere de olsa oradaki ortamı görmek ilginç olabilir.

Yel Değirmenleri

Amsterdam Yel Değirmenleri

Hollanda’nın simgesi haline gelmiş olan yel değirmenlerinden Amsterdam’da sadece 8 tane kalmış durumda ancak sadece ikisi ziyarete açık. Ancak yakın zamanda, genelde ülkemizde olduğu gibi bu değirmenler de inşaat rantına kurban gidebilir.

Amsterdam Müzesi

Amsterdam Müzesi

Amsterdam tarihine ait binlerce eserin bir araya getirilmiş olduğu bir müzedir. Özellikle Amsterdam Turu’nun sonunda gezip görmeden Amsterdam’dan ayrılmamakta yarar vardır.

Çiçek Pazarı

Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam’da gezilecek yerler listemiz de son olarak çiçek pazarıda bulunuyor.Amsterdam dönüşünde eli boş dönmemek adına meşhur lalelerden ve çiçeklerden alınabilir. Bunun için Hollanda’nın da en büyük çiçek kaynağı olan pazarlardan birisine, Amsterdam Çiçek Pazarı’na uğrayabilirsiniz. Pazar ayrıca Dünya’nın tek yüzen çiçek pazarı olması ile de ünlüdür.

Amsterdam gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik.Sizlerde Amsterdam’da gezilecek yerler hakkında öneri veya bir paylaşımınız bulunuyorsa, yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.