VFS Üzerinden Norveç Vize Başvuru İşlemleri

VFS Global, Türkiye’de yapılan Norveç vize başvuruları için Norveç dış temsilciliği tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum olarak hizmet vermektedir. Schengen bölgesine üye bazı ülkelerin Türkiye’de yer alan dış temsilcilikleri, Schengen vize başvurularını kabul etmemektedir ve vize başvuruları için vize başvuru merkezlerini yetkilendirmektedir.

Norveç için yapılan vize başvurularında; başvuru sahibinden pasaport, vize başvuru evrakları ve biyometri bilgilerini VFS Global vize başvuru merkezi toplamaktadır ve değerlendirmesi için Norveç Ankara Büyükelçiliği’ne iletmektedir. Norveç vize başvurularında VFS Global’in herhangi bir değerlendirme ve karar verme yetkisi bulunmamaktadır.

Norveç Vize Başvurularında Resmi Başvuru Merkezi Hangisidir?

Norveç vize başvurularında resmi başvuru merkezi VFS Global’dir. iData veya Kosmos veya AS vize gibi aracı kurumlardan Norveç vize başvurusu yapılamaz. 

Yetkili acenteler üzerinden ise başvuru yapmaya şahsen gidilmesine gerek kalmadan başvuru yapılabilir. Bilgi için https://vizem.net/norvec/vize/ sayfasından hizmet alınabilir.

VFS Global’e Hangi Norveç Vize Türleri İçin Başvuru Yapılabilir?

Tüm Norveç vize başvuruları, vize türü fark etmeksizin VFS Global tarafından alınmaktadır.

VFS Global Üzerinden Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

VFS Global üzerinden Norveç vize başvurusu yapmak için ilk olarak başvurulması gereken doğru vize türünün seçilmesi gerekmektedir. Norveç vize türlerine göre gerekli olan başvuru evrakları farklılık göstermektedir. Başvurulması planlanan vizeye göre hazırlanması gereken vize başvuru evraklarının doğru bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. VFS Global Norveç web sitesi üzerinden başvuru sahibi adına randevu alınması gerekmektedir.

Randevu tarihi geldiğinde; hazırlanmış vize başvuru evraklarının teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize harcının ödenmesi gerçekleştirilmektedir. VFS Global üzerinden yapılan Norveç vizesi başvuruları, değerlendirilmek üzere Norveç dış temsilciliğine iletilmektedir.

VFS Global Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

VFS Global Norveç vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Norveç vize başvuru formu: Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesinden edinilen vize başvuru formu online olarak doldurulduktan sonra başvuru sahibinin mail adresine bir örneği gönderilmektedir ve bu örneğin çıktısı alınarak VFS Global’e teslim edilecek evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Norveç vizesi kapak mektubu: Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesi üzerinden doldurulan başvuru formuna ait bir örnek başvuru sahibine mail olarak gönderildiğinde aynı zamanda kapak mektubu (ön yazı) bulunmaktadır. Norveç vizesi kapak mektubu, başvuru sahibi tarafından imzalanarak teslim edilmelidir ve ilgili yere başvuru sahibinin fotoğrafının yapıştırılması gerekmektedir.
 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait pasaportun planlanan Norveç seyahatinin bitiş süresinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Norveç vizesinin kabulü durumunda kullanılmak üzere en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir ve varsa eski seyahat damgalarının ve vizelerinin olduğu sayfalara ait fotokopi çekilmelidir.
 • Vize harcı dekontu: Norveç vize başvurusu için belirlenen ücretin Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesi üzerinden ödendiğini gösteren dekontun vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35×45 mm ölçülerindeki biyometrik fotoğrafın eklenmesi gerekmektedir.
 • Norveç seyahat sağlık sigortası: Norveç’te ve diğer tüm Schengen bölgesinde geçerli olan, vize başvuru sahibine ait tıbbi tedavi ve acil bakım masraflarını karşılar nitelikte olan 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: Planlanan Norveç seyahati için alınması planlanan uçak biletlerine yönelik rezervasyon belgelerinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonu: Vize başvuru sahibinin Norveç’teki tüm seyahat programını kapsayan otel rezervasyonlarını veya diğer konaklama belgelerini sunması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmilli aile nüfus kayıt örneği barkodlu olarak e-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Vize başvuru sahibine ait son üç aya ait maaş bordrosu, son üç aya dönük banka hesap dökümü ve diğer düzenli gelire ait belgelerin sunulması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen Norveç vizesi için gerekli olan evraklar, her başvuru için gerekli olan standart evraklar olup başvuru sahibinin yaşına, çalışma ve meslek durumuna göre farklılıklar göstermektedir.

VFS Global Norveç Vize Randevusu Nasıl Oluşturulur?

VFS Global Norveç vize randevusu alabilmek için VFS Global’in web sitesi üzerinden veya çağrı merkezi aranarak kayıt oluşturulmalıdır. VFS Global sitesinden vize başvuru sahibi adına bilgiler girilerek randevu kaydı oluşturmak için müsait tarih seçilmektedir. Randevu alındıktan sonra, sistem bir randevu mektubu oluşturmaktadır ve bu belgenin randevu tarihinde Norveç vize başvuru merkezine teslim edilmesi gerekmektedir.

VFS Global Norveç vize başvuruları randevusuz olarak alınmadığı için başvurudan önce randevu alınması zorunludur. Vize başvuru sahipleri Norveç vize randevu tarihinde vize başvuru merkezinde erken saat vize başvurusu, fotoğraf çekimi, çıktı veya fotokopi alma gibi ek hizmetlerden faydalanabilmektedir.

Norveç VFS Global randevu alma ekran görseli aşağıda paylaşılmıştır.

Norveç VFS Global randevu alma ekran görseli
Norveç VFS Global randevu alma

Norveç vize başvuruları Vizem.net danışmanlığında yapıldığında başvuru sahibi adına uygun olunan en erken tarih için randevu alınmaktadır. Vize başvuru sahibinin talebi üzerine Norveç vize başvurusu için alınmış randevu tarihinde değişiklik yapma veya iptal etme işlemi de Vizem.net danışmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Norveç VFS Global Vize Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Evet, Norveç VFS Global vize randevusu iptal edilebilmektedir. Randevu oluşturulan kullanıcı bilgileri ile sisteme giriş yaparak mevcut randevu için tarih değişikliği yapılabilmekte veya tamamen iptal edilebilmektedir.

VFS Global Norveç Vize Ücreti Ne Kadardır?

VFS Global Norveç vize ücreti; başvurulan vizenin kısa süreli (C tipi) veya uzun süreli (D tipi) vize olmasına, başvuru sahibinin yaşına ve uyruğuna göre farklılık göstermektedir.

2022 yılında kısa süreli (C tipi) Norveç vizesi için başvuru harç ücreti; 12 yaşından büyük olan yetişkin bireyler için 80 euro, 6- 12 yaş arasındaki başvuru sahipleri için 40 euro ve 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz olarak belirlenmiştir. 

Uzun süreli Norveç vize ücreti çalışma, eğitim veya aile birleşimi gibi vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Uzun süreli (D tipi) Norveç vizesi kategorileri olarak değerlendirilen aile birleşimi için Norveç vize ücreti 10.500 NOK, Norveç çalışma vizesi başvuru ücreti 6.300 NOK, Norveç eğitim vizesi başvuru ücreti 5.900 NOK ve Norveç Au Pair vizesi başvuru ücreti ise 9.100 NOK olarak uygulanmaktadır.

Norveç vize başvuru ücreti haricinde, her başvuru için VFS Global’e servis ücretinin ödenmesi gerekmektedir. 

VFS Global Norveç Vize Servis Ücreti Ne Kadardır?

VFS Global Norveç vize servis ücreti 2022 yılı itibariyle 21 euro olarak uygulanmaktadır. VFS Global servis ücreti ödemesi, vize başvuru merkezinde nakit olarak euro cinsinden yapılabilmektedir.

VFS Global Norveç Vize Başvuru Merkezi Ek Hizmetleri Nelerdir?

VFS Global Norveç vize başvuru merkezi ek hizmetleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kurye hizmeti: Vize başvuru sahibinin teslim etmesi gereken belgelerin VFS Global kuryeleri tarafından başvuru sahibinin verdiği adresten alınması sağlanmaktadır.
 • Başvuru sonrası kurye hizmeti: Vize başvurusundan sonra vize başvurusu sonuçlanan kişilere ait pasaportun talep edilen adrese gönderilmesi sağlanmaktadır.
 • Erken saat vize başvurusu: Vize başvurusu için alınan randevu saatinden önce işlem yapabilmek ve sıra beklemeden başvuruyu gerçekleştirebilmek için erken saat vize başvuru hizmeti verilmektedir.
 • Fotoğraf çekimi: Vize başvurusu için gerekli olan biyometrik fotoğrafın evrak teslimi esnasında unutulması halinde veya biyometrik fotoğraf kriterlerinin karşılanmadığı tespit edilirse VFS Global vize başvuru merkezinde fotoğraf çekilmek mümkündür.
 • Belge yazdırma ve çıktı alma: Vize başvuru sahipleri, vize başvuru merkezindeyken dijital olarak bulundurdukları belgelerin çıktısını alabilirler.
 • Fotokopi çekme: Vize başvurusu esnasında mevcut belgelerin fotokopisi sayfa başına ücretlendirme ile çekilebilmektedir.

VFS Global vize başvuru merkezlerinin tamamında yukarıda belirtilen hizmetlerin tamamı olmayabilmektedir; verilen hizmetler açısından vize başvuru merkezleri arasında farklılıklar olabilmektedir.

Norveç Vizesi İçin VFS Global Ek Hizmet Ücretleri Ne Kadardır?

Norveç vizesi için VFS Global ek hizmet ücretleri aşağıda verilmiştir.

Ek hizmetÜcret
Kurye hizmeti160 TL
Başvuru sonrası kurye hizmeti160 TL
Erken saat vize başvurusu140 TL
Fotoğraf çekimi40 TL
Belge yazdırma2,5 TL (Sayfa başına)
Fotokopi çekme2,5 TL (Sayfa başına)

VFS Global Norveç Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

VFS Global Norveç vize takip işlemi çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. VFS Norveç vize takip servisine erişebilmek için internet sitesi üzerinden vize başvuru merkezi tarafından verilen referans numarası kullanılmaktadır. 

Uzun süreli D tipi ulusal Norveç vize başvurlar ise UDI başvuru sayfası üzerinden takip edilebilir.

VFS Global üzerinden Norveç vizesine başvuru randevusu almak için hesap oluşturulduğunda başvuru sahibine özel referans numarası tanımlanmaktadır ve başvuru sahibine e-mail ile iletilmektedir. Norveç vize takip işlemi başvuru sahibinin adına özel olarak yapılmaktadır.

VFS Global Norveç vize takip işlemine ait ekran görseli aşağıda verilmiştir.

VFS Global Norveç vize takip işlemi
VFS Global Norveç vize takip işlemi

Vizem.net danışmanlığında yapılan Norveç vizesi başvurularında takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

VFS Norveç Vize Başvuru Merkezi Hangi İllerde Bulunur?

VFS Norveç vize başvuru merkezinin bulunduğu iller aşağıda listelenmiştir.

 • VFS Global Ankara
 • VFS Global İstanbul
 • VFS Global Antalya
 • VFS Global İzmir

Norveç Ankara Vize Başvuru Merkezi

Norveç Ankara Vize Başvuru Merkezi
Norveç Ankara Vize Başvuru Merkezi

VFS Global Ankara Norveç vize başvuru merkezi, İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 57/A Çankaya Ankara 06530- Regnum Sky Tower adresinde bulunmaktadır. Norveç Ankara vize başvuru merkezinde başvuru saatleri pazartesiden cumaya 08:30- 12:00 ve 13:00- 15:30 saatleri arasında iken pasaport teslim saatleri pazartesiden cumaya 13:00- 17:00 saatleri arasındadır.

İstanbul Norveç Vize Başvuru Merkezi

İstanbul Norveç Vize Başvuru Merkezi
İstanbul Norveç Vize Başvuru Merkezi

İstanbul Norveç vize başvuru merkezinin adresi Hacıahmet Mah. Kurtuluş Deresi Cad. No: 29/B (Ofton Plaza) Beyoğlu İstanbul’dur. İstanbul Norveç vize başvuru merkezinde başvuru saatleri pazartesiden cumaya 08:30- 12:00 ve 13:00- 15:00 saatleri arasında iken pasaport teslim saatleri pazartesiden cumaya 15:00- 17:00 saatleri arasındadır.

Norveç Antalya Vize Başvuru Merkezi

Norveç Antalya Vize Başvuru Merkezi
Norveç Antalya Vize Başvuru Merkezi

VFS Global Antalya Norveç vize başvuru merkezi Yeşilbahçe Mah. 1489 Sok. Ülker Apt. No: 42/ B Antalya adresinde yer almaktadır. Norveç Antalya vize başvuru merkezinde başvuru saatleri pazartesiden cumaya 08:30- 12:00 ve 13:00- 14:30 saatleri arasında iken pasaport teslim saatleri pazartesiden cumaya 15:00- 16:30 saatleri arasındadır.

İzmir Norveç Vize Başvuru Merkezi

İzmir Norveç Vize Başvuru Merkezi
İzmir Norveç Vize Başvuru Merkezi

İzmir Norveç vize başvuru merkezi geçici olarak kapalıdır. İzmir Norveç vize başvuru merkezi Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. Reyent İş Hanı No:1/C İzmir adresinde bulunmaktadır ve pazartesiden cumaya 13:00- 16:30 saatleri arasında pasaport teslimi gerçekleştirilmektedir.

Norveç VFS Global Telefon Numarası Nedir?

Norveç VFS Global telefon numarası +90 (212) 373 58 16’dır ve çağrı merkezi pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 08:30- 12:00 ile 13:00- 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

VFS Global Norveç Vize Başvuru Merkezi Mail Adresi Nedir?

VFS Global Norveç vize başvuru merkezi mail adresi info.notr@vfshelpline.com’dur.

Eğer Brüksel’e gitmeyi planlıyorsanız, Brüksel’e Gitmek İçin Vize Başvuru İşlemleri yazımızı da inceleyerek başvuru sürecine dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Norveç seyahati planlıyorsanız, Norveç Gezisi yazımızada mutlaka göz atın. Kuzey kutbuna doğru bir gezi planlıyorsanız, Kuzey ışıkları yazımız ilginizi çekebilir.

Norveç vizesi başvurusuyla ilgili yaşadığınız deneyimleri paylaşmak veya merak ettiğiniz konularda sorularınızı sormak için yazımızın altındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Sizden gelen yorumları okumaktan ve deneyimlerinizi paylaşmaktan mutluluk duyarız!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz