PAYLAŞ
Cennet Cehennem Mağaraları

Cennet Cehennem Mağaraları, iki adet çukur veya çöküntü diyebileceğimiz bu mağaralar son derece derin ve ilginç bir görünüme sahiptirler. Bölge antik çağlardan günümüze kadar ününü korumuştur. Mağaralar mitolojik anlamlar taşımaktadır. Mağaralar, Cennet Cehennem Çöküntüleri olarak da bilinmektedir. Bölge, zaman içerisinde yer altı sularının kireç tabakasını eritmesi sonucu meydana gelmiştir. Bölgeyi ziyaret eden bireyler üzerlerinde geçmişe ait bir his ile o bölgeden ayrılmakta ve sanki adeta o dönemlerin içerisinde bölgeyi gezdiklerini söylemektedirler.

Cennet Cehennem Mağaraları Hakkında Bilgiler

Cehennem Mağarası, Cennet mağarasına yaklaşık olarak 75 metre uzaklıktadır. Cehennem Mağarası olarak anılmasının sebebi ise mitolojide Zeus’un ateş püskürten ejderhayı burada yenmesidir. Cennet Mağarasının ise ağız kısmında bir kilise bulunmaktadır. Bu kilisenin çok eski çağlardan kaldığı görüntüsünden de belli olmaktadır. Kilise Meryem Ana’ya hitaben dine düşkün bir adam tarafından yapılmıştır. Kilisenin Meryem Ana’ya hitaben yazıldığı aynı zamanda kilisenin girişinde de yazılı bir şekilde belirtilmiştir.

Göz At : Tarsus Şelalesi

Mağaranın içerisinde yaklaşık olarak 452 basamak bulunmaktadır ve 300 basamak aşılınca kiliseye ulaşılmaktadır. Mağaranın içerisindeki nem oranı son derece fazladır. Bu sebep ile yaşlılar ve kalp hastaları özellik ile uyarılmaktadır. Mağaranın tüm basamakları inildiğinde yer altının sesi net bir şekilde duyulmaktadır. Aynı zamanda basınca da dikkat edilmelidir. Mağaraların biraz uzağında ise çeşitli restoranlar bulunmaktadır. Bu sebep ile gezintinizden sonra güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Bu restoranların çoğu salaş tiptedirler.

Cennet Cehennem Mağaraları Resimleri 

Cennet Cehennem Mağaraları Giriş Ücreti

Mağaralar giriş ücreti  15 TL olarak belirlenmiştir. Fakat her sezon fiyatın değişme ihtimali vardır bu sebep ile yaklaşık 13 ile 15 TL hazırlayarak buraya gidebilirsiniz.

Göz At : Mersin’de gezilecek yerler

Cennet Cehennem Mağaraları Nerede ve Nasıl Gidilir?

Cennet ve Cehennem mağaraları, Mersin Silifke’de bulunmaktadırlar. Silifke-Mersin kara yolunu takip ederken yolda gördüğünüz kuzeye dönen sapağa saparak mağaralara ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu sapak 20. kilometrede karşınıza çıkacaktır.

Silifke bölgesinde yer alan otelleri ve pansiyonları incelemek için tıklayın.

Cennet Cehennem Mağaraları Haritası

Sizlerde Cennet Cehennem Mağaraları ziyaretlerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here