Cunda Adası Ayvalık

Cunda adası, bir diğer adı olan Ali Bey Adası olarak da bilinmektedir. Ada, Ayvalık koyunca yer alan 22 adadan biridir ve bu 22 ada arasında yerleşime açık olan tek ada olarak bilinmektedir. Adanın kendi has ayrı hoş bir havası vardır. Dar sokaklar, ada meydanı, taş kahve, ve leziz ayvalık tostu bu adaya farklı bir tat katmaktadır. Ege denizinde yer alan dördüncü en büyük adadır.

Cunda Adası Hakkında Bilgiler

Ada, son derece fazla turist çekmektedir. Adanın nüfusu 3.000 olarak bilinmektedir fakat yaz aylarında bu sayı 20-25.000 arasında artmaktadır. Adada yunanlardan kalan bir esinti hissetmek mümkündür. Birçok taverna adada yer almaktadır. Buraya geldiğinizde ilk başta ada meydanına gelirsiniz. Daha sonrasında adada yer alan butik pansiyonlardan birinde konaklayabilirsiniz. Adanın arka tarafında koylar bulunmaktadır, ön kısmında ise teknelerin yanaştığı ufak bir liman ve çeşitli kafeler bulunmaktadır. Adada en çok ilginizi çekebilecek yemekler ise balık, ayvalık tostu ve lokma olacaktır.

Cunda Adası

Taş evler ile harika bir yaz keyfi yaşamak istiyor iseniz bu ada tam da size göre olacaktır. Eşsiz deniz havası ve adanın kendine has ruhu sizi büyüleyecek ve bu inanılmaz manzara ile birleşince buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Zeytincilik ve balıkçılık adada hakim olan geçim kaynaklarıdır. Adada çeşitli leziz zeytinleri tadabilir ve doğal zeytin yağının tadına bakabilirsiniz. En ilginç olanı ise çeşitli pansiyonlarda kahvaltıda yumurta isterseniz, zeytin yağının içerisinde yüzen bir yumurta ile karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında da bir kaşı gelir ve zeytin yağını içebileceğinizi söylerler. İlk başta çok garip gelse de aslında inanılmaz güzel ve doğal bir tadı vardır.

Cunda Adası Koyları

Cunda Adası Gezilecek Yerleri

Taksiyarhis Kilisesi, adada gezilecek en önemli yerler arasında yer almaktadır. Kilise, adanın üst kısmında yer almaktadır ve Rahmi Koç tarafından müzeleştirilmiştir. Kiliseye dar yollardan yürüyerek ulaşıyorsunuz ve adanın en tepe bölgesine çıkıyorsunuz. Kilisenin önünde tüm ada manzarasını izleyebileceğiniz harika bir cafe bulunuyor. Kilisenin içi hem müze hemde bir kütüphane olarak kullanılıyor. Çeşitli kitapları inceleyebilir hatta bunlardan bir tanesini alıp eşsiz manzara karşı okuyabilirsiniz. Aşıklar tepesinin üzerinde yer alan kilisenin yanında bir de değirmen bulunmaktadır.

Despot Evi, bölgede turistler tarafından ilgi gören başka bir yer olarak biliniyor. Ev sarımsak taşından yapılmıştır ve 1862 senesinde inşa edilmiştir. Evin adı ise evin sahibinden gelmektedir. Despot adında biri bu evi cunda sahiline yaptırmıştır ve Yunanistan devlet haline geldiğinde bu evde oldukça büyük paralar kazanmıştır. Bir inanışa göre ise Despot evin içerisinde iken eve hırsızlar girmiş ve yaklaşık 15.000 Osmanlı lirasını çalarak Despot’u öldürüp kaçmışlardır. Bir dönem ev, öksüz yuvası olarak kullanılmıştır. Daha sonrasında ise çevre tarafından ev bir harabeye döndürülmüştür.

Çevrede birçok ada bulunmaktadır ve bu adaların her birinde oldukça ilgi çeken manastırlar bulunmaktadır. Bu manastırların yanı sıra kiliseler de oldukça fazla dikkat çekmektedirler. Ayışığı Manastırı, Panagias Tis Lekai Manastırı gibi birçok manastır gerçekten gezilmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Taş Kahve’ de sahilde gitmeniz gereken önemli yerlerden biridir. Burada bir türk kahvesi içmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda sahil yolunun sonuna doğru harika bir ahşap atölyesi bulunmaktadır. Burada yıllardır çalışan Deniz bey ile harika bir sohbet edebilir ve şirin atölyesinde ürettiği eserleri inceleyebilirsiniz.

Cunda Adası Sokakları

Cunda Adası Nerede Kalınır?

Adada konaklama için birçok farklı pansiyon bulunmaktadır. Bu pansiyonlar arasında Duru Butik Otel, Altay Butik Otel, Kuleli Konak, Adalı Pansiyon yer almaktadır. Bu butik otellerin birçoğunda son derece konuk sever insanlar sizleri karşılayacak ve sizlere harika bir tatilin kapılarını açacaklardır.

Adaya gelen turistler genellik ile ufak pansiyonları tercih etmektedirler. Bu pansiyonların geneli son derece temiz ve şıktır. Pansiyon fiyatları ise 110 ile 180 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat genellik ile oda başına alınmaktadır.

Cunda Adası’nda Ne Yenir ve Nerede Yenir?

Cunda, ada olduğundan dolayı  burada balıkçılık hakimdir. Bölgede, sahil kenarında birçok balıkçı yer almaktadır ve bunların her biri eşsiz lezzetler sunmaktadırlar. Sizlerde burada bir akşam yemeğinde balığı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda adanın biraz iç kısımlarında çeşitli ev yemeği yapan yerler bulunmaktadır. Buradaki yemeklerin tadı doğal malzemeler ile birleşerek son derece hoş bir lezzet oluşturmaktadırlar.

Aynı zamanda çeşitli lüks restoranlar da bölgede bulunmaktadırlar. Sahilin biraz ilerisinde son derece lezzetli bir pizza yiyebilirsiniz. Bunların haricinde bölgeye has olan ayvalık tostunu, zeytin yağını ve lokmayı kesinlik ile tatmanızı tavsiye ederiz.

Cunda Adası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Alibey adası, Balıkesir, Ayvalık ilçesinde bulunmaktadır. Ayvalık bölgesinde geldiğiniz zaman otogardan çeşitli minibüs ve dolmuşlar ile adanın meydanına kadar gelmeniz mümkün olacaktır. Deniz yolu ile İDO’yu kullanarak Ayvalık bölgesine ulaşabilir ve yine buradan çeşitli dolmuşlar ile adaya gelebilirsiniz. Çeşitli otobüsler de bölgeye seferler düzenlemektedirler. Özel aracınız ile de Balıkesir, Bursa, İstanbul, İzmir ve Eskişehir’den gelebilirsiniz.

Cunda Adası Haritası

Alibey Adası için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Cunda adası yakınlarında yer alan Sarımsaklı bölgesini de gezebilirsiniz.Sarımsaklı ile ilgili Sarımsaklı plajı ve gezilecek yerleri hakkında olan yazımızı inceleyebilirsiniz.Ayrıca Ayvalık gezilerinizde sizlere rehber olabilecek Ayvalık gezilecek yerler yazımızı inceleyebilir ve gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde Cunda Adası gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz