Haydarpaşa Garı

Tarihi Haydarpaşa garı, son çıkan yangın sonrası restorasyon çalışması için kapanmıştı.Yazımızda İstanbul’da yer alan tren garının tarihi, hakkında bilgileri ve ulaşım ile ziyaret detaylarını sizlere sunacağız.

Haydarpaşa Garı Hakkında Bilgi

Haydarpaşa Garı’nın yapımına 1906 yılında II. Abdülhamit döneminde başlanılmış ve 1908 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir. Bir Alman şirketince inşa edilen gara, III. Selim’in paşalarından olan Haydar Paşa’nın ismi verilmiştir. İnşa ediliş amacı, İstanbul Bağdat demiryolu hattının başlangıç noktası oluşturması olarak düşünülmüştür. Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanlarında ise, Hicaz demiryolu seferleri yapılmaya başlanılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının ana istasyonudur. Ayıca banliyö hattı seferleri ile kent içi ulaşımda önemli bir yer tutmaktadır.

Haydarpaşa Garı Tarihi

Haydarpaşa Garı’nın yapımına, 30 Mayıs 1906 yılında II. Abdülhamit döneminde başlanılmıştır. 1906 yılında yapımına başlanılan gar, 19 Ağustos 1908 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. İnşası Anadolu Bağdat isminde bir Alman şirketi tarafından gerçekleştirilen Haydarpaşa Garı’nda, Anadolu’dan gelmekte olan ya da Anadolu’ya gidecek olan vagonların içerisinde bulunan ticari eşyaların boşaltma ve yükleme işlemleri maksadı ile tesislerde bulunmaktadır.

Helmuth Cuno ile Otto Ritter tarafından hazırlanmış olan proje yürürlüğe girerek, projenin uygulanma aşamasında İtalyan ve Alman taş ustaları kullanılmıştır. 1917 yılında çıkan büyük yangın nedeni ile garın büyük bir kısmı hasar görmüştür. Bu hasardan sonra onarılarak günümüz şekline kavuşmuştur. 1979 yılında Haydarpaşa açıklarında meydana gelen bir tanker ile geminin çarpışması neticesinde oluşan patlama nedeni ile sıcak havanın etkisi, kurşun vitrayların hasara uğramasına neden olmuştur. 28 Kasım 2010 tarihinde, Haydarpaşa Garı’nın çatısında çıkan büyük yangın nedeni ile garın çatısı çökmüş ve binanın dördüncü katı kullanılamaz hale gelmiştir.

Haydarpaşa Garı Resimleri

Haydarpaşa Garı Ziyaret Saatleri

2010 yılında çıkan büyük yangından sonra kullanılamaz hale gelen Haydarpaşa Garı’nda, bahse konu tarihten bu yana tren seferleri yapılmamaktadır. Garın onarım faaliyetleri devam etmekte olmak ile birlikte, 19 Haziran 2013 tarihinde kent içi banliyö seferleri de devre dışı bırakılmıştır. Gerek Büyükşehir Belediye Başkanının, gerek ise dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamalarda, Haydarpaşa Garı’nın iki yıl boyunca ulaşıma kapatılacağı belirtilmişti.

Haydarpaşa Garı henüz bir müze statüsünde bulunmamakta olduğundan dolayı, ziyaret faaliyetleri gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Haydarpaşa Garı Ne Zaman Açılacak

Tarihi tren garının restorasyon çalışmaları halen devam etmektedir.Son dönemde çalışmalar bir hayli ilerlemiş durumda. Yangından zarar gören kuleleri yenilendi. Diğer bölümlerinde ise çalışmalar devam ediyor.

Marmaray CR3 projesinde yer alan çalışmaların tamamlanmasından sonra gar artık Yüksek Hızlı Tren Garı olarak hizmet verecek.Garın açılış tarihi ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor.

Haritası ve Konumu

Gar için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz