Kayseri'de gezilecek yerler

Kayseri daha çok ticari itibarı ve lezzetli mutfağı ile bilinse de aslında binlerce yıl öncesine uzanan bir tarihe sahip. Hıristiyanlığın ilk yıllarında bir çok Hıristiyan için korunaklı bir yaşam alanı, 1200’lü yıllarda ise Selçuklular için en önemli kentlerden birisi olmuştur. Peki bir Kayseri turu yapacak olursanız nereleri mi es geçmemeli, işte Kayseri’de gezilecek yerler listesi.

Kayseri Gezilecek Yerler Listesi

Kayseri ve çevresinde tarihi yerler, mimari yapılar ve doğal güzellikler ile en güzel yerlerin bulunduğu görülmesi gereken yerler listesi;

Ali Dağı Yer Altı Şehri

Kayseri Ali Dağı Yer Altı Şehri

Kayseri’de gezilecek yerler listemize Ali Dağı Yer Altı Şehri ile başlıyoruz.Yeni keşfedilmiş ve henüz tamamı ziyarete açılmamış yerlerden birisi. Hıristiyanlığın yasaklandığı dönemlerde Hıristiyanlar’ın yaşamak için dağı kazarak inşa ettiği bu şehir, insanoğlunun hangi süreçlerden geçtiğini, isterse neler yapabileceğini görmek adına kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisi. Eğer giderseniz sizi oldukça zor bir gezi bekliyor. Kimi zaman çömelerek, kimi zamanda su üzerinde botla bile gezebilirsiniz şehri.

Erciyes Dağı

Kayseri Erciyes Dağı

Kayseri’de gezilecek yerler listemizde bulunan ve Kayseri’nin sembolü haline gelen Erciyes, artık kayak turizmi ile de ön plana çıkmış durumda. Biraz daha mütevazi ve ekonomik bir kayak tatili istiyorsanız Erciyes’e gelebilirsiniz. Ya da kış aylarında bir Kayseri ziyaretiniz olacaksa günübirlik bile gidip gelmeniz mümkün.

Gevher Nesibe Şifahanesi (Tıp Müzesi)

Kayseri Gevher Nesibe Şifahanesi

Yıllarca atıl durumda kalsa da değeri geç de olsa anlaşılabilmiş önemli miraslarımızdan birisi. Türk tarihinin ilk akıl hastanesi olarak bilinen şifahanenin tarihi 1200’lü yıllara kadar uzanıyor. İsmini Kılıç Aslan’ın kızı olan Gevher Nesibe Hatun’dan alır; zira bizzat Gevher Nesibe Hatun’un vasiyetidir. İçinde hüzünlü bir aşk hikayesi, zamanının ötesinde imkanlar ve çok naif mimari detaylar barındırır. Daha fazla detay Gevher Nesibe Şifahanesi yazımızda yer alıyor.

Hunat Hatun Külliyesi

Kayseri Hunat Hatun Külliyesi

Alaeddin Keykubat’ın hanımı Hunat Hatun tarafından yaptırılan külliye, bugün hediyelik eşya satan esnaflar tarafından biraz amacından sapmış şekilde kullanılmakta. Külliye’nin yanında bulunan cami ise Selçuklular’dan günümüze kalmış en büyük camilerden birisi. Yine de Kayseri gezinizde burası ilk duraklarınızdan birisi olmalı. Daha fazla detay Hunat Hatun Külliyesi yazımızda yer alıyor.

Sahabiye Medresesi

Kayseri Sahabiye Medresesi

Selçuklu mimari eserleri arasında en iyi korunabilmiş olanlardan birisi. Günümüzde ise kitapçıların yer aldığı oldukça hareketli ticari alanlardan birisi. Gidecek olursanız özellikle kapısında bulunan ince işçiliğe dikkat etmelisiniz. Daha fazla detay Sahabiye Medresesi yazımızda yer alıyor.

Güpgüpoğlu Konağı

Kayseri Güpgüpoğlu Konağı

Güpgüpoğlu Konağı’da Kayseri’de gezilecek yerler listemizde.600 yıllık bir geçmişi olan konak, haremlik ve selamlık olmak üzere iki kısımdan oluşur. 1995 yılında yapılan değişiklikle birlikte de artık Etnografya Müzesi olarak hizmet vermeye ve misafirlerini ağırlamaya başlamıştır. Müzede Selçuklular’dan kalma eserleri görme şansınız vardır. Daha fazla detay Güpgüpoğlu Konağı yazımızda yer alıyor.

Soğanlı Harabeleri

Kayseri Soğanlı Harabeleri

Kayseri’de gezilecek yerler listemizde bir sonraki durağımız Soğanlı Harabeleri.Ürgüp ve Göreme’deki oluşumlara benzer özelliklerde inşa edilmiş bir medeniyet merkezi olan Soğanlı Harabeleri, daha çok 4. yüzyılda Hıristiyanlar için bir kaçış noktası olmuş ve burada onlarca farklı kilise inşa edilmiştir. Halen bazı kiliseler içerisinde Hıristiyanlığın ilk yıllarından kalma freskler bulunmaktadır. Kayseri geziniz uzun süreli ise kesinlikle bir gününüzü ayırmanız gereken yerlerden birisidir.

Kapuzbaşı Şelalesi

Kayseri Kapuzbaşı Şelalesi

Dünya’nın en yüksek 2. şelalesi olma özelliğini taşıması ile yerli turist kadar yabancı turistin de ilgisini çeken şelale, kendisini ilk defa görenlere ilginç bir heyecan verir. Doğada biraz vakit geçirip huzur bulmak istiyorsanız rotanızı bu tarafa çevirip şelaleyi de görme şansını bulabilirsiniz. Daha fazla detay Kapuzbaşı Şelalesi yazımızda yer alıyor.

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri’de gezilecek yerler listemizin sonuna geliyoruz.Çok fazla büyük olmasa da içerisindeki eserler oldukça etkileyicidir. Kayseri’nin geçmişi hakkında biraz bilgi sahibi olmuşsanız gezinizi müze ziyareti ile sonlandırıp tam anlamıyla bilgilerinizi özümseyebilirsiniz. Daha fazla detay Kayseri Arkeoloji Müzesi yazımızda yer alıyor.

Kayseri’nin gezilecek yerlerini sizlere Kayseri gezi rehberi olması amacıyla sunduk.Kayseri gezilecek yerler listemize sizlerde kendi paylaşımlarınızı konu altına yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz