Hunat Hatun Camii ve Külliyesi

I.Alaeddin Keykubad’ın eşi ve I. Gıyaseddin Keyhüsrev’in annesi olan Mahperi Hunat Hatun tarafından, 1238 yılında Kayseri ilinin şehir merkezinde yaptırılmış olan Külliye, Hunat Hatun Camii ve Külliyesi olarak bilinmektedir.

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi Hakkında Bilgi

I. Gıyaseddin Keyhüsrev, kız kardeşinin genç yaşta ölümü üzerine vasiyeti doğrultusunda Gevher Nesibe Hatun şifahanesini yaptırmış ve ardından kendini hayır işlerine adamıştır. 1238 yılında süre gelen yaşamı boyunca, bu etkilerin altında cami ve külliyesini inşa ettirmiştir.

Hunat Hatun Camii Dışı

Hunat Hatun Külliyesi ve Camii, hamam, medrese ve türbe bölümlerinden meydana gelmektedir. Külliyede bulunan camiinin minaresi, II. Abdulhamit tarafından yaptırılmış bulunmaktadır. Günümüzde külliyenin dikdörtgen biçiminde plana sahip olan medrese kısmı, Kayseri Etnografya Müzesi olarak kullanımda bulunmaktadır. Külliyede yer alan piramit biçimindeki sekizgen türbenin içerisinde, üç sanduka bulunmaktadır. Külliyede yer alan hamam, çifte hamam olarak bilinmektedir. Hamamın hem kadınlar bölümünün, hem de erkekler bölümünün kubbe kısımları tuğla olarak inşa edilmiştir. Yapılan restorasyon çalışmalarında, hamam bölümünde bazı çiniler ortaya çıkmıştır.

Külliyedeki merkez yapı camiidir. Camii, mihraba paralel durumda bulunan, sekiz adet sahından meydana gelmektedir. Yapıda mihrap ile taç kapı kısmi süslemeler içermekte olup, geometrik bezeme sistemi kullanılmıştır. Medrese kısmı dış yüzeyden bakıldığında kale görünümünde bulunmak ile birlikte, zaman içerisinde burç kısımları yıkılmıştır. İki eyvanlı ve açık avlulu olarak inşa edilen, tek katlı medrese içerisinde geometrik süslemeler hakim durumdadır.

Hunat Hatun Camii içi

Uzun yıllar arkeoloji müzesi olarak hizmet veren medrese, Kayseri Arkeoloji Müzesinin hizmete açılmasından sonra, 1998 yılına kadar Etnografya Müzesi olarak kullanılmış günümüzde ise, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne devredilerek hediyelik eşya alış verişlerinin yapıldığı çarşı olarak hizmete girmiştir ve halende bu şekilde kullanılmaya devam edilmektedir.

Tüm Selçuklu camilerinin iç kısmında bulunan minber ve mihraplar süslemesiz bir yapıda iken, Hunat Hatun Camii mihrabı önemli bir unsur olarak görülmüştür. Geometrik örgüler ile çevrelenen ve istiridye kabuğu biçiminde motiflendirilen üç adet nişten oluşmaktadır. Nişlerin her iki yanında döner mermer sütunlar yer almaktadır.

Hunat Hatun Camii
Hunat Hatun Camii Minberi

Fotoğraf Galerisi

Hunat Hatun Camii Nerede?

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi İç Anadolu Bölgesinde bulunan Kayseri ilinin merkezinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Merkezde bulunması nedeni ile ulaşım oldukça kolaydır. Otogardan kalkan minibüsler ile şehir merkezine inebilirsiniz. Ayrıca kendi aracınız ile geliyor iseniz şehir merkezi tabelalarını izleyebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Ayrıca Kayseri hakkında olan ve gezileriniz için bir liste bulunduran Kayseri’de Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilir ve Kayseri gezilerinizde, gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz