Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi

Kayseri’nin tarihi yapılarından biri olan Güpgüpoğlu Konağı, Etnografya Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Osmanlı dönemine ait bir konak olan Güpgüpoğlu Konağı, geleneksel Türk evleri mimarisinin güzel bir örneği olarak önemli bir yer tutmaktadır. Bu yazıda, Kayseri Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi hakkında detaylı bilgiler ve gezi rehberi yer almaktadır.

Kayseri gezileriniz için görülmesi gereken en popüler yerler için Kayseri’de Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilir ve Kayseri gezilerinizde, gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi Hakkında Bilgiler

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi İçi

Haremlik ve selamlık olarak iki bölümden meydana gelen Güpgüpoğlu Konağı Etnografya müzesi, 1417 ile 1419 yılları arasında inşa edilmiş mimari bir eserdir. Son dönemlerde yeni eklemeler ile genişletilen ve 1995 yılı itibari ile Etnografya Müzesi olarak kullanılmaya başlanan konak, 1998 yılında ziyarete açılmıştır.

Güpgüpoğlu Konağı’nın ikinci katında müze yer almaktadır ve müzeye ahşap korkuluklu taş merdivenler aracılığı ile çıkılmaktadır. Mimari yapıya bakıldığında, orta holün çevresinde düzenlenmiş halde odalar görülmektedir. Ayrıca, holün kuzey bölgesinde, yarı açık bir köşk yer almaktadır. Holün doğu kısmında yer alan büyük odada ise, çini, cam madeni ve ahşap eserler yer almaktadır.

Selamlık bölümü, haremlikten daha sonra yapılan bir bölümdür. Konağın doğu kısmında, dış kale duvarlarına yaslı bir vaziyette bulunmakta ve iki katlı yoğun bir kitleye sahip durumdadır. Selamlık bölümünün alt katı hayvanlar ile hayvan yiyeceklerinin depolanması maksadı ile ayrılmıştır. Yer alan odaların tavanları ahşap kaplamalar ile süslenmiştir. Haremlik bölümü üç ana bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümler ana mutfak, harem odası ve sofadır. Ana mutfağın kuzey bölgesinde kadın konuklar için daha sonradan eklenmiş olan bir misafir odası bulunmaktadır.

Kayseri Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi

Günümüzde halen faaliyette bulunmakta olan, tamamı arkeolojik değeri bulunan eserler, konaktaki iki salon ve bahçede teşhir edilmektedir. Birinci salonun giriş kısmında, kalkolotik ile eski tunç devrine ait monokrom ve polikrom seramik eserleri ile su mermeri yer almaktadır.

Büyük salonda ise, 1948 yılından itibaren yapılmakta olan, düzenli kazılarda çıkartılmış olan Asur ticari kolonileri dönemine ait eserler tipolojik bir şekilde sergilenmektedir. Bu eserler arasında pişmiş topraktan yapılmış yuvarlak testiler, meyvelikler, vazolar, çivi yazılı tabletler, mühürler, madeni eşyalar, kaya kabartmaları yer almaktadır. İkinci salonda, Kayseri bölgesinden toplanmış olan, Roma Helenistik ve Bizans dönemlerine ait eserler yer almaktadır. Eserler arasında kıymetli madenlerden yapılmış olan ziynet eşyaları, mermer heykeller, bronz figürler, kolyeler ve Herakles Lahdini görmek mümkündür.

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi Neler Var

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz ve kış saati uygulaması olan müzede ziyaret saatleri şu şekildedir;

  • 15 Nisan – 2 Ekim Yaz Açılış saati : 09:00
  • 15 Nisan – 2 Ekim Yaz Kapanış Saati: 19:00
  • 3 Ekim – 14 Nisan Kış Açılış Saati: 08:00
  • 3 Ekim – 14 Nisan Kış Kapanış Saati: 17:00

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 20₺‘dir. MüzKart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi Eserler

Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi Nerede?

Güpgüpoğlu konağı, Kayseri iline bağlı, Melikgazi ilçesinin Cumhuriyet mahallesinde ve Tennuri sokakta yer almaktadır. Kültür Bakanlığınca kamulaştırılarak korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı statüsünde tescil edilmiştir.

Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma kullanarak gitmek isteyenler için, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Hacılar-Kocasinan güzergahında çalışan otobüsleriyle veya tramvay hattı ile Kocasinan Belediyesi Düvenönü durağında inerek müzeye yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Özel araçla gitmek isteyenler ise, şehir merkezinden Melikgazi ilçesine doğru ilerleyip, Cumhuriyet Mahallesi’ne ulaşabilirler. Müzenin bulunduğu Güpgüpoğlu Konağı, Cumhuriyet Mahallesi’nde yer almaktadır. Araçlarınızı müzenin önündeki otoparka bırakarak müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz