Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi, içerisinde binlerce oyuncağın sergilendiği eşsiz bir müze olarak hizmet veriyor.Yazımızda müze hakkında detaylı bilgiler ile ziyaret saatleri, giriş ücreti, nerede ve ulaşım bilgileri yer alıyor.

Antalya Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgiler

Antalya Oyuncak Müzesi İçerisi

Antalya, Kaleiçi mevkiinde yer alan araştırmacı yazar ve aynı zamanda şair olan Sunay Akın’ın öncülüğünde Antalya Oyuncak Müzesi açıldı. 23 Nisan 2011 tarihinde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramında açılan oyuncak müzesi, birbirinden farklı ilginç yaklaşık üç bin antika oyuncağın sergilendiği bir müzedir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin büyük bir kültür mirası olarak bırakacağı bu proje Antalya’ya gelen yerli ve yabancı birçok turist tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Antalya Kaleiçi’nde bulunan bu müze, İstanbul oyuncak müzesi ve İzmir’den sonra Türkiye’nin üçüncü oyuncak müzesi adını taşıyor. Ayrıca bir oyuncak müzesi de Gaziantep ilimizde yer alıyor.

1860’lı Yıllardan 1980’li yıllara, hatta günümüz değerli oyuncak eserlerine de yer vermekte olan bu müze Antalya’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Antalya’ya gitmişken bu değerli antika oyuncaklar ile süslenmiş ve daha birçok serginin ve eserin sizi beklediği bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İç tasarımı ve mimari dekorasyonu ünlü sahne tasarımcısı Ayhan Doğan tarafından yapılmış olan müze, bahçesinde iç palmiye olan bir handan giriş yaptığınızda kâğıttan bir gemi ile sizi karşılıyor. Bu kâğıttan olan geminin anlamı ise tarihi liman ile Antalya’nın dokusunu anlatan medeniyetin ve kültürün bir simgesi olarak yer alıyor.

Birçok farklı çizgi film karakterlerinin oyuncaklarına yer verilen müzede Micky Mouse, Red Kit, Şirinler, Keloğlan, Kül Kedisi, Nasreddin Hoca, Temel Reis ve daha birçok çizgi film karakterlerinin büyük ya da küçük boyutlarda figürlerini görebilirsiniz.

700 Metrekarelik bir alanda kurulan bu müzenin içerisinde birbirinden farklı atölye çalışmalarının yapıldığı, sergilerin düzenlendiği, etüt merkezi ve açık hava etkinlikleri için ayrılan amfi şeklinde tiyatrosuyla kültür ve eğitim merkezi olarak da hizmet vermeye devam ediyor.

Antalya Oyuncak Müzesi Aktiviteler

Antalya Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti

Giriş ücreti yoktur, girişler ücretsizdir.Bazı kaynaklarda giriş ücreti olduğuna dair bilgiler bulunuyor ancak kurum ile görüşmemizde giriş ücreti olmadığı belirtildi.GİRİŞLERDE HES KODU soruluyor.

Ziyaret Saatleri

Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan bu müzenin çalışma saatleri hafta içi 09:00 ile 18:00 arasındadır.

COVİD-19 sebebiyle hafta sonları ise 11:00 ile 18:00 arasında ziyarete açıktır.Hafta sonu saatleri ve pandemi nedeniyle ziyaret saatlerinde farklılıklar oluşabilir.Gitmeden önce kurum ile iletişime geçmenizi öneririz.

İletişim Bilgileri

Telefon : 0242 248 49 33 / 34 
Adres : Selçuk Yat Limanı Sok No:112 07000 Muratpaşa/Antalya

Antalya gezilerinizde görülecek en güzel yerler ile hazırladığımız Antalya’da gezilecek yerler listemize mutlaka göz atın.

Antalya Oyuncak Müzesi Nerede?

Müze, Antalya ilinin Kaleiçi Yat Limanı bölgesinde bulunan İskele Caddesinde yer alamaktadır.

Nasıl Gidilir?

Müzeye toplu taşıma ile gitme imkânınız bulunuyor. Antalya Kepez’den kalkan CV14 adlı otobüs ile yarım saat içerisinde. Konyaaltı’ndan kalkan 522 numaralı minibüs ile ardından TCS46 adlı otobüs ile yarım saat içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Sizlerde müze gezilerinizi, tecrübelerinizi veya sorularınızı yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz