Hababam Sınıfı Müzesi

İstanbul, Üsküdar’da bulunan Adile Sultan Kasrı içerisinde yer alan Hababam Sınıfı Müzesi, ziyaretçilerini ağırlıyor. Bir başyapıt olan filmin çekildiği bu yerde bulunan müze hakkında detaylı bilgiler, tarihi, müzede neler var ile nerede ve ulaşım bilgileri gibi düm detaylara yazımızda yer verdik.

Bu arada Adile Sultan Kasrı ile Adile Sultan Sarayı birbirleri ile karıştırılıyor. Müze Adile Sultan Kasrı içerisinde yer almaktadır. Saray farklı bir konumda yer alıyor ve detaylarına Adile Sultan Sarayı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hababam Sınıfı Müzesi Hakkında Bilgiler

Adile Sultan Kasrı
Resimleri

Rıfat Ilgaz’ın eseri ve Ertem Eğilmez’in yönetmenliğinde çekilen ve oldukça değerli bir başyapıt sayılacak Yeşilçam klasiklerinden Hababam Sınıfı filmleri, 4 seri film şeklinde çekilmiştir. 1975’te serinin ilk filmi olan Hababam sınıfı yayınlanmış olup, 1976 da Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı yayınlanmıştır. Ardından 1977 de Hababam Sınıfı Uyanıyor ve 1978 de Hababam Sınıfı Tatilde filmleri çekilmiştir.

Bu başyapıt olan Yeşilçam filmlerinin çoğu sahnesi Adile Sultan Kasrı‘nda geçmiştir.  Günümüzde ise sarayda dizinin çekildiği oda müze olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Müzede 2 tane giriş bulunmaktadır. Bunlardan birisi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi girişi bir diğeri ise Öğretmenevi girişidir.

Müzenin duvarlarında ise filmlerin çekilmesi sırasında çekilen birbirinden farklı görülmemiş fotoğraflar sergilenmektedir. Diğer bir silikondan yapılış bal mumu heykeli ise Hafize Ana karakterine aittir.

Karakteri filmde Adile Naşit canlandırmış ve hafızalarda elindeki zil ile okul koridorlarında koşması canlanmaktadır. Kapının sol tarafından bakıldığında ise sınıf içerisindeki kara tahta, hocanın kürsüsü, İskele ve çekim esnasında kırılmış olan sandalyeyi bile görebilirsiniz. Aynı şekilde bu tarafta da filmden pek çok farklı kareler sizleri bekliyor.

Müzedeki dördüncü ve son heykel ise dizinin ses getiren ve oldukça değerli karakteri İnek Şaban karakterine aittir. Bu en bilindik karakteri canlandırmış olan Kemal Sunal’ın bal mumu heykeli müzede konukları karşılamaktadır. Heykeller üzerinde karakterlere ait kartpostallar yer almakta ve karakterlerin özelikleri açıklanmaktadır. 

Hababam Sınıfı Müzesinde Neler Var?

Hababam Sınıfı Müzesinde Neler Var
Forotğrafları

Müze içerisinde Hababam Sınıfı severlerin daha önce görmediği fotoğraflar ve filmde kullanılan tüm eşyalar günümüze kadar korunmuş ve sergilenmeye devam etmektedir.

Filmde en sık gördüğünüz sınıf ortamını gerçekte müzeyi gezerek de gözlemleyebilirsiniz. Bu müze Yeşilçam klasiği olan Hababam Sınıfı filmlerinin hayranları için oldukça dikkat çekici ve önemli bir sinema film müzesidir.

Hababam Sınıfı müzesi içerisinde siz değerli konukları filme ait birbirinden farklı eşyalar, anılar, resimler, heykeller ve bal mumundan yapılmış heykeller beklemektedir. Filmde rol almış oyunculardan dördünün bal mumu heykelleri müzede sergilenmektedir. Bunun yanı sıra müze odasına ilk girdiğiniz anda sağ tarakta Soba içerisinde ve kopya çekmeye çalışan Güdük Necmi karakteri, onu yakalayan Mahmut Hoca karakterinin silikondan yapılmış bal mumu heykelleri sizi beklemektedir. 

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti 2024

Müzeye giriş ücreti 20₺ olarak alınmaktadır. Özel aracı ile gelenler için otopark ücreti 50₺.

Müzenin ziyaret saatleri ise haftanın her günü sabah 09:00 ile akşam 17:00 arasında ziyaretçilerine açıktır. Müzeye gelmişken de Validebağ korusunda yaklaşık 3 saat süren bir gezi yapabilirsiniz.

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede?

Müze, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde ve Barbaros Mahallesi, Tophanelioğlu Caddesinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Üsküdar Eminönü iskelesinden kalkan mavi minibüslere binerek ya da 6 numaralı İETT otobüsüne binerek Haydarpaşa durağında inip müzeye ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Bölgeye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde müzeye yaptığınız gezileri ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Üsküdar gezinizde, müzeye uğramadan önce bir kahvaltı planı yapmayı düşünüyorsanız, Üsküdar Kahvaltı Mekanları yazımız ile bölgede kahvaltı yapılacak en iyi yerleri ve ücretlerini keşfedebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz