Lületaşı Müzesi

Lüle taşı, Eskişehir civarında yaklaşık 5000 yıldır biliniyor ve kullanılıyor.Bu müze sayesinde, lüle taşından yapılan harika eserler turistlere sergileniyor.

Eskişehir gezilerinizde görülecek en güzel yerlerin tanıtıldığı Eskişehir Gezilecek Yerler yazımıza da mutlaka göz atmalısınız.

Odunpazarı gezilerinizde burada yer alan evler hakkında bilgiler için Odunpazarı Evleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Lületaşı Müzesi Hakkında Bilgi

Tarihi Odunpazarı Evleri’ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk adresi artık Lületaşı Müzesi haline geldi.Turistlerden gelen yoğun ilgi bölgeyi oldukça etkilemiş durumda. Odunpazarı Belediyesinin bu müze sayesinde amaçladığı şey ise, lüle taşının tekrardan dünyaya tanıtılması ve pazarlanması.

Eskişehir Valiliği tarafından her yıl düzenlenen uluslararası Lületaşı festivali ve yarışmalarda sergilenen eserlerin İl Özel idaresi tarafından alınması ile Lületaşı müzesinin ilk eserleri sağlanmış oldu. Müzesinde altmış civarında sanatçı tarafından yapılmış 400 üzeri eser bulunmaktadır.

Müzede birçok nesnenin lüle taşından yapılmış halini bulabilirsiniz. Özellikle lüle taşı pipoları ve lüle taşından yapılan takılar, heykelcikler bulunmakta.

Lületaşı Müzesi Eserleri
Görsel kaynak

Lületaşı Müzesi Giriş Ücreti

Eskişehir Lületaşı Müzesi’ne giriş ücretsizdir. Ziyaret saatleri 09.00 – 17.00 arasındadır. Bilgi almak için (0222) 233 77 57 nolu telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.

Lületaşı Müzesi Nerede?

Müze Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesinde yer almaktadır. Adres ve telefon bilgileri şu şekilde;

Adres : Odunpazarı İki Eylül Cad. Eskişehir Türkiye
Telefon : (0 222) 233 05 82 veya (0222) 217 30 30

Haritası ve Konumu

Müzeye ulaşım için için harita ve güzergah alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz