Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir bir öğrenci kenti olarak bilinse de hem tarihi değerleri, hem de son dönem ülkemize kazandırmış olduğu kültürel değerleri ile kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden birisi.Eskişehir gezilecek yerler listemiz ile şehrin görülmesi gereken tarihi, doğal, kültürel ve eğlenceli en güzel yerlerini keşfedebilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler Haritası

Eskişehir Gezilecek Yerler Haritası

Şehrin gezilecek yerlerini Google Maps ile hazırladık.Haritadan rota oluşturabilir ve gezi listenizi düzenleyebilirsiniz.Haritaya ulaşmak için tıklayın.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Şehrin görülmesi gereken en güzel yerleri ile oluşturduğumuz Eskişehir’de gezilecek yerler listesi;

Porsuk Çayı & Adalar

Eskişehir Porsuk Çayı & Adalar

Eskişehir’de gezilecek yerler listemizin başında Porsuk Çayı ile başlıyoruz.Sakarya Nehri’nin en uzun kolu olan Porsuk Çayı’nın Eskişehir’de şehir merkezine rastlayan kısmı Adalar olarak adlandırılır ve Eskişehir’de en canlı, en hareketli yerlerin başında gelir. Eskişehir’de hayata birebir tanık olmak için uğranılması gereken ilk yerlerden birisidir.Detaylar Porsuk Çayı yazımızda.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Odunpazarı’nda bulunan ve henüz oldukça yeni olan müze, İngiltere’de neredeyse 200 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan Madame Tussauds Müzesi’nin bir benzeri ve Türkiye’de bir ilk.

160 kadar balmumu heykelin bulunduğu müze; size hem oldukça duygusal hem de oldukça ilginç zamanlar yaşatacaktır.

Odunpazarı Evleri

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Odunpazarı’na kadar geldikten sonra buradan Odunpazarı Evleri’ni görmeden dönmek olmaz. Eskişehir’in en eski yerleşim birimlerinden birisi olan Odunpazarı’ndan Evliya Çelebi dahi bahsetmektedir. Bugünse restore edilen evler artık tam anlamıyla bir açık hava müzesini andırmaktadır.Detaylar Odunpazarı Evleri yazımızda.

Sazova Parkı

Eskişehir Sazova Parkı

Sazova Parkı, Eskişehir gezilecek yerler listemizde bulunuyor.Eskişehir’in, hatta Türkiye’nin en büyüklerinden birisi olan park, sadece büyüklüğü ile değil, oldukça huzur verici doğası ve sahip olduğu teması ile de ilgi çekicidir.

Asıl adı Sazova Kültür ve Sanat Parkı olan alanda amfi tiyatro, bilim deney merkezi, uzay evi ve korsan gemisi gibi ilgi çekici oldukça fazla detay bulunmakta. Eğer parka gitmeyi düşünüyorsanız en azından gününüzün yarısını buraya ayırmanızda yarar var.Detaylar Sazova Parkı yazımızda.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve Sualtı Dünyası

Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve Sualtı Dünyası

Takvimler 2017’yi gösterdiğinde, Eskişehir halkı için olduğu gibi şehri yeni keşfedecek olanlar için de etkileyici bir hayvanat bahçesi inşa edildi. Son dönemin en dikkat çekici alanlarından bir tanesi ve ziyaret ettiğinizde sizler de daha önce hiç görmediğiniz hayvanlar ile karşılaşabilecek ve onlarla tanışma fırsatı elde edeceksiniz.

Hayvanat bahçesi bünyesinde yer alan ve yine ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başaran Eti sualtı dünyası da görülmeye değer. Sualtı dünyasının hali hazırda bir bölümü hizmete açılmış durumda ve çalışmaların devam ettiğini de belirtmekte fayda var.Detaylar Eskişehir Hayvanat Bahçesi yazımızda.

Atlıhan Çarşısı

Eskişehir Atlıhan Çarşısı

Eskişehir gezilecek yerler listemizde bir başka durağımız Atlıhan Çarşısı.Odunpazarı’da uğramanız gereken yerlerden birisi daha. Eskiden han olarak kullanılan yapı, bugün daha çok hediyelik eşya satanlara ve sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Eskişehir’in meşhur lüle taşından yapılma hediyelik eşyalardan alıp geri dönmek için buraya uğrayabilirisiniz.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Eskişehir Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Mimar Sinan’dan bir önceki mimar başı olan Acem Ali’nin imzasını taşıyan yapının inşasında 1517 yılında başlanmıştır ve 1525 yılında yapımı tamamlanmıştır. 7 bölümden oluşan yapının içinde ayrıca bir de El Sanatları Müzesi vardır ve buraya gelenlerin ziyaretine de açıktır.Detaylar Kurşunlu Camii yazımızda.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Henüz 2007’de açılmış olan müze, son dönem Türkiye’de faaliyete girmiş en başarılı müzeler arasında gösterilmekte. Müzede yüzden fazla sanatçının cama hayat verdiği eseri sergilenmektedir. Müzeye gittiğiniz takdirde cama olan bakışınız tamamıyla değişecektir.

Eskişehir Lületaşı Müzesi 

Eskişehir Lületaşı Müzesi

Eskişehir civarında 5 bin yıldır bilinen ve kullanılan Lüle taşı için Odunpazarı belediyesince bir müze açıldı.Odunpazarı’na gelen çoğu turistin ilgisini çekiyor Lüle taşı müzesi.Eğer Odunpazarı’na gittiyseniz Lüle taşı müzesini de gezebilirsiniz.Detaylar Eskişehir Lületaşı Müzesi yazımızda.

Kentpark

Kentpark Eskişehir

Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerden biriside içerisinde yapay plaj bulunan Kentpark.İçerisinde yer alan havuz ve yapay plajlarda serinleyebilir ve parkın içerisinde bulunan sosyal alanlardan faydalanabilirsiniz.Detaylar Kentpark yazımızda.

Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler listemizin son noktası Eti Arkeoloji Müzesi.Eskişehir ve civarında çıkarılmış olan bir çok esere ev sahipliği yapan müze, Türkiye’nin en yüksek teknolojisine sahip müzelerinden birisidir. Müzeye gidecek olursanız ayrıca ODTÜ ve TUBİTAK’ın beraber geliştirmiş olduğu dijital sergi uygulaması ile oldukça farklı bir deneyim de yaşayabilirsiniz.Detaylar Eti Arkeoloji Müzesi yazımızda.

Şelale Park

Şelale Park Eskişehir Gezilecek Yerler

Şehrin büyük parklarından birisi olan Şelale Park, içerisinde yapay bir şelale ve çocuk oyun alanları bulunuyor.Harika şehir manzarasına sahip olan park, manzara eşliğinde kahvaltı veya yemek yemek için oldukça uygun.Detaylar Şelale Park yazımızda.

Esminyatürk

Esminyatürk Eskişehir Gezilecek Yerler

Minyatür yapılara ev sahipliği yapan ve yakın geçmişte ziyarete açılan Esminyatürk, sahip olduğu konsept ile birlikte şehri bir adım öne taşımayı başarmış durumda.Türk Dünyasına ait 32 önemli eserin minyatürleri ile sergilendiği bu alan, Sazova Parkı içerisinde yer alıyor ve yarım saatinizi ayırdığınız takdirde sizler de ilgili eserleri keşfetme fırsatı elde ediyorsunuz.Kısa süre içerisinde binlerce insana ve ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu alan görülmesi gereken yerler arasında.

Alaaddin Camii

Alaaddin Camii Eskişehir

Türk dünyasının önemli yapılarından biri olan cami, 1267 yılında yapıldığı biliniyor.Anadolu Selçuklu mimarisinin örneklerinden bir tanesi olan cami, günümüze kadar yapılan yenilemeler ve değişiklikler sonrası Selçuklu mimarisi özelliğini kaybetmiştir.Şehrin en eski camileri arasında bulunan Alaaddin Camii, 1944-1951 arasında müze olarak kullanılmış.Onarım işlemleri sonrasında da ibadete açılmış.

Devrim Otomobili

Devrim Otomobili Eskişehir

Ülkemizin ilk yerli ve bu bağlamda tek otomobili olan Devrim otomobilinin hikayesini biliyor musunuz? Dramatik bir hikayeden bahsetmek mümkün ve hali hazırda bu hikayeye ortak olmak isteyenler için Eskişehir’de karşımıza çıkıyor. Sanayi ve teknoloji alanında olduğu gibi otomotiv alanında da attığımız en önemli adımlardan bir tanesi ancak ne yazık ki bu başarımızın devamı gelmedi.

İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi Eskişehir

Restoran, mağaza ve çeşitli dükkanlara ev sahipliği yapan bölge, Eskişehir halkının İstiklal Caddesi özlemini gidermeyi başarıyor. Dışarıdan bakıldığında benzerlik gösterdiğini de belirtmek gerekiyor ve şehri henüz ziyaret edenlerin de ilgi odağı olmuş durumda. Caddenin sonuna kadar ilerlediğiniz takdirde o meşhur Porsuk Çayı ve adalar bölgesi ile karşı karşıya geleceksiniz. 

Burası günün erken saatlerinde olduğu gibi gece geç saatlerde de bir hayli kalabalık bir görüntü sergiliyor. Sizler de keşfetmek adına yola koyulabilir ve kalabalığın içinde kaybolabilirsiniz. Alış veriş yapmanız için ihtiyacınız olan sayısız dükkan da sizlere eşlik edecektir. 

Ayrıca Eskişehir gezilerinizde sizlere nerde, ne yenir konulu yazımız olan Eskişehir’de Ne Yeni Nerede Yenir yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Daha detaylı bir seyahat planı için Enuygun.com seyahat uzmanlarının hazırladığı Eskişehir’de görülmesi gereken tüm yerler listesine göz atabilirsiniz.

Eskişehir gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik.Sizlerde Eskişehir’de gezilmesini ve görülmesini düşündüğünüz yerler varsa bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Sarıcakaya yolu üzeri 24. km de şirin ismet amcanın kayı obası var. Sessiz sakin orman içine kurulmuş kimsenin bilmediği ucuz fiyatları olan bir oba. Kamp filanda kurabiliyorsunuz. Sarıcakaya dolmuşlarıyla gidip çayınızı içip dönersiniz 10 liraya mal olur.
    Bide siteleri var burdan kurcalarsınız

  2. Eskişehirde balmumu müzesinin 25 metre ilerisinde turistik elsanatları merkezinde kültürümüzle ilgili lületaşında yarım asır emek vermiş mehmet başsav’ın eserleri sanat evinde kişisel müzede ücretsiz sergilenmektedir ünlü türk büyükleri tarihi yerlerin rölyefleri. Hediyelik kısmında yalnız oraya ait üretilen hediyelikler bulunmaktadır eskişehirde gezmeye değer bir yer portre ustası mehmet başsavı trt.türk büyük ustalar 10. Programda seyredin ustayla tanışın sanatsal hediyeliklerin üretimini görün iyi gezmeler

  3. Eskişehir’i tanıttığınız için sizlere öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bizlerde Eskişehir ile ilgili bir proje gerçekleştiriyoruz ve sizlerinde bu değerli yazınızdan gerçekten etkilendik. Güzel Eskişehir’imizin herkesin bilmesi dileğiyle teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz