PAYLAŞ

Odunpazarı Evleri Hakkında Bilgi

Odunpazarı Semti kentin güney kesiminde tepenin üzerinde kurulmuştur. Özellikle Osmanlı örneklerini koruyan kent kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli cumbalı evleri ile örf adet ve gelenekleri koruyarak günümüze bir bütün olarak taşınmıştır. Odunpazarı semti içerisinde yer alan konutlar genellikle iki tip olarak modellenmiştir. İlk vereceğimiz konut tipi sokaktan girişleri ve arka tarafındaki yer alan bahçeleri ile ünlüdür. İkinci tip konut tipleri ise geniş bahçe ve konutların bahçe içerisinde yer alması ile tanınmaktadır. İkinci tip konutlar genellikle bir, iki veya üç katlı olarak yapınmışlardır. Konutlar etrafında ki odalar ve bir sofa bölümünden oluşmaktadır. Yapılan yapılardan çok katlı olan konuklar zemin katların mutfak, depo gibi ihtiyaçları adına, yaşamın ise üst katta idare edildiği yer etmektedir. Konutların ön tarafı iki bölgeye pencereli köşe tarafı ile yapıların en önemli yerler arasında yer etmektedir.

Odunpazarı evleri Eskişehir tarafından dünya kültür mirasına eklenen en önemli eserler arasında yer almaktadır. Eskişehir açısından önemli turizm merkezi bırak işleyen Odunpazarı evleri, Evliya çelebi’nin içinde bulunduğu birçok gezgin tarafınca övgüyle bahsedilmektedir. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan bu tarihi evler belediye tarafından restore edilmiş kültürümüzü bir bütün halinde günümüze taşımıştır. Çok kısa bir süre de gerekli üne kavuşan Odunpazarı evleri, Eskişehir yolu üzerine düşen her gezgin tarafınca ziyaret edilmektedir.

Odunpazarı Evleri Resimleri

Odunpazarı Evleri Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Odunpazarı evleri Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olarak Odunpazarı semtinde Osmanlı döneminden kalma tarihi yerler olarak günümüze kadar gelmektedir. Eskişehir’in odunpazarı semtinin güney kesiminde tepelerin üzerinde yer alan Odunpazarı evleri bademlik denilen bölgeye kadar uzanır.

Pekala Odunpazarı evlerine nasıl gidilir? Eğer otobüs ile Eskişehir merkezine kadar geldiyseniz Odunpazarı’na ulaşmak için öncelikle tramvayı kullanarak Atatürk lisesi durağına kadar ilerlemeniz gerekmektedir. Eğer tren ile Eskişehir meydanına geldiyseniz çarşı durağından tramvaya binip yine Atatürk Lisesi durağından kadar ilerlemelisiniz. Atatürk Lisesi durağından gelip indiğiniz takdir de yukarıya doğru 2 dakikalık bir yürüyüş mesafesi sonucunda tarihi Odunpazarı evlerine ulaşmış olacaksınız.

Odunpazarı’nda Hediyelik Ne Alınmalı ve Ne Yemeli?

Şehirde el işçiliği ile süslenen lületaşı ürünler oldukça ün kazanmıştır. Odunpazarı evleri içerisinde imalat yapan ve aynı zamanda satışını gerçekleştiren küçük lületaşı hediyelik dükkanları vardır. Buradan bir biblo, kolye veya bir pipo satın alabilirsiniz.

Kırım tatarlarının en çok göç ettikleri şehirlerden biri olan Eskişehir de yemeden dönülmemesi gereken lezzetler vardır. Bunların başında çibörek ve Balaban Kebabı gelmektedir. Bu iki lezzette Odunpazarı’nda tadabileceğiniz nefis yiyeceklerdir.

Turistlik bir bölge olması nedeni ile Odunpazarı evleri civarında çibörek porsiyonu 10 TL olarak satılırken, Balaban Kebabı porsiyon fiyatı 15 ile 20 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Odunpazarı Evleri Ulaşım Haritası

Eskişehir gezileriniz ve seyahatlerinizde, Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerin listesi bulunan Eskişehir Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizlerde Odunpazarı Evleri gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here