Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Müzede Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan eserler sergilenmektedir. Yaklaşık 22.500 eserin bulunduğu müzede, eserlerin sadece 2.000’i ziyaretçilerine sergilenmekte olup kalanı müzenin deposunda korunmaktadır. Eskişehir’e yolunuz düşerse ya da kısa bir gezi yapmayı planlıyorsanız gezip göreceğiniz yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Eti Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi

Eti Arkeoloji Müzesi, isminden de anlaşılacağı gibi, özel sektör desteğiyle açılmış ülkemizdeki ilk müzedir. 1945’te taşınır kültür varlıklarının Alaeddin Camii’nde depolanan eserler, 1966 yılında Kurşunlu Camii Külliyesi’nde Eskişehir Müze Müdürlüğü tarafından resmen sergilenmeye başlamıştır. Müzenin Akarbaşı Mahallesi, Atatürk Bulvarına taşınması ise 1974 yılına dayanır. Günümüzde hizmet veren binanın yapımı sırasında, Eti Şirketler Grubu Yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile anlaşma sağlayıp müzenin sponsorluğunu üstlenmiştir. 

Eti Arkeoloji Müzesi İçi

Eti Arkeoloji müzesinin iki sergi salonunda hassas eserlerin teşhiri gerçekleştirilmektedir. Bahçedeki açık sergi alanında ise tarihi değere sahip çeşitli yapıtlar bulunmaktadır. Müzenin bir başka dikkat çekici yanı ise ODTÜ ve TÜBİTAK’la birlikte gerçekleştirilen dijital sergi uygulamalarıdır.

Eti Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Eti Arkeoloji Müzesi’nin giriş ücreti 6 TL‘dir. Öte yandan Eti Arkeoloji Müzesi’ne, müze kart ile giriş de sağlanabilmektedir. Müzeyi ziyaret etmeden önce güncel fiyatları müzenin resmi sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Kimi özel günlerde müzeyi ücretsiz olarak gezmek mümkün olabilmektedir.

Eti Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz aylarında ziyaret saatleri 08.00 – 19.00 arasındadır. Kış aylarında ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret etmek mümkündür. Müzenin kapıları ziyaretçilerine her gün açıktır.

Eti Arkeoloji Müzesi Eserleri

Eti Arkeoloji Müzesi Nerede?

Müze, Eskişehir ilinin Akarbaşı Mahallesi, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunur.  Eskişehir’in en popüler müzelerinden biri olan Eti Arkeoloji Müzesi’ne ulaşımınızı, şehir içi otobüsler ve tramvay vasıtasıyla sağlayabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Müze İletişim Bilgileri

Adres : Akarbaşı Mahallesi Atatürk Bulvarı No:64 Odunpazarı / Eskişehir
E-Posta : muze2603@kulturturizm.gov.tr
Telefon : +90 (222) 230 13 71

Bölgede Gezilecek Yerler

Müze yakınında gezilecek yerler arasında Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Şelale Park ve Eskişehir Lületaşı Müzesi yer alıyor. Ayrıca şehrin diğer görülmesi gereken yerlerine Eskişehir’de gezilecek yerler listesinden ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.