Porsuk Çayı Eskişehir

Eskişehir‘in en önemli simgesi olan Porsuk Çayı, Sakarya nehrinin bir kolu. Şehrin ortasından geçen çay hakkında detaylı bilgiler yer alan gezi rehberi yazımızda, Adalar bölgesi, çay üzerinde gondol ve tekne turları fiyatlarına ve detaylarına yer verdik.

Eskişehir gezilerinizde görülmesi gereken en güzel yerlerin bulunduğu Eskişehir gezilecek yerler listemize mutlaka göz atmalısınız.

Porsuk Çayı Hakkında Bilgiler

Porsuk Çayı, aynı zamanda Sakarya Irmağının en uzun kolu. Eskişehir’in tam da ortasından geçen Porsuk, halk arasında Adalar ve Köprübaşı olarak da biliniyor ve bu şekilde isimlendiriliyor. Sıradan bir çay görüntüsü sergilemek yerine yapılan çalışmalar ile birlikte eşsiz bir planlamaya imza atıldığını belirtmek gerekiyor.

Çay etrafında konumlanmış olan cafe ve farklı birçok işletmeler sayesinde manzarayı karşınıza alarak vakit geçirmeniz mümkündür. Porsuk Çayı için birçok kaynak “Türkiye’nin Venedik’i” benzetmesi yapıyor.

Porsuk Çayı’nın etrafı da eşsiz bir görüntüye sahip ve özel yeşillendirme çalışmaları ile birlikte doğal bir görüntü elde edilmiş durumda.

Su toplama havzası oldukça dikkat çekici ve 11.325 km2 gibi bir rakam karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra su debisinin yıllık 300 milyon m3 olduğu ifade ediliyor. Porsuk Çayı’nın asıl kullanım amacı tarımsal sulama ve bununla birlikte evsel su teminidir ve bu konuda da taleplere yanıt verdiğini belirtmek gerekiyor.

Porsuk Çayı’nın 1948 yılında hizmete girdiğinden bahsediliyor ve bu bilgi öyle zannediyoruz ki düzenlemelerin yapıldığı tarihi işaret ediyor. Son dönemde gerçek bir belediyecilik örneği ile daha eşsiz bir görüntüye sahip olan Porsuk Çayı, Adalar ile birlikte daha değerli hale gelmiştir.

Eskişehir Adalar Bölgesi

Eskişehir Adalar Bölgesi

Şair Fuzuli ve Doktorlar Caddesi arasındaki bölgenin halk arasında Adalar olarak adlandırıldığını belirtmek gerekiyor. Bölgenin bu ismi alması şehrin havasını da değiştirmiş durumda ve Adalar Bölgesinde, çay etrafında konumlanmış olan çok sayıda işletmenin hizmet verdiğini ve bölgeye renk kattıklarını da görebiliyoruz. Yerli halkın yanı sıra üniversite öğrencileri de Adalar’da çok daha fazla vakit geçiriyor ve yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da bu bölgede nüfus bir hayli fazladır.

Porsuk Çayı Gondol ve Tekne Turu

Porsuk Çayı Tekne Turu

Porsuk Çayı’nın eşsiz güzelliğini ve bölgeyi daha detaylı bir şekilde incelemek ve keşfetmek isterseniz eğer gondol ve tekne turlarını tercih edebilirsiniz.

Gondol turları hafta içi 10:00-18:00 ve hafta sonu 10:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Turlar en az 15 kişi ile hareket ediyor. Turda yer alan ve görülmesi gereken yerler arasında bulunan Kentpark Eskişehir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Eskişehir Gondol Turu Fiyatları 2024

Şehir içi turu seçeneği ile 15 dakika süren ring turu yapılıyor. Kişi başı ücret 50 TL olarak belirlenmiş.

Yaz ve bahar aylarında her gün Gondol turu bulunuyor. 2024 Gondol turu ücreti ise 300 TL ve uzun tur ise 600 TL’dir. Gondol turları 4 kişilik. Tüm turlarda 6 yaş ve üzeri çocuklar ücrete tabi oluyor. Tüm turlarla ilgili güncel ve detaylı bilgilere belediyenin şu adresinden ulaşabilirsiniz.

Porsuk Çayı Gondol Turu

Porsuk Çayı Nerede?

450 km’lik bir uzunluğa sahip olan Porsuk Çayı’nın bir kolu da Eskişehir ilinden geçiyor… “PorsukKütahyaEskişehir” Karayolu rotasını takip eden çay, Eskişehir’in tam ortasından geçiyor. Eskişehir’den de geçen çay, Eskişehir ilçe sınırları içerisinde yer alan Odunpazarı ilçesini kapsıyor. Porsuk Çayı ilçe merkezini ikiye bölüyor ve her iki taraf “Adalar” olarak anılıyor.

Haritası ve Konumu

Ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Yakınında gezilecek yerler arasında bulunan Kentpark Plajı yazımıza da göz atabilirsiniz. Şehirde görülmesi gereken yerler için Eskişehir’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz