PAYLAŞ

Kayseri Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi

Kayseri ili tarih öncesi ve tarih sonrasında büyük ve oldukça önemli gelişmelere sahne olmuş ve bu neden ile il içerisinde müzeciliğin geçmişi tarih öncelerine dayanmıştır. Kayseri Arkeoloji müzesi inşaatına, 1965 yılında başlanmış ve 1969 yılında tanzim ve teşhir çalışmaları bitirilerek hizmete açılmıştır. Arkeoloji müzesi, 8704 metrekarelik bir bahçe içerisinde, 580 metrekarelik iki katlı bir kullanım alanı üzerinde bulunmaktadır.

Tamamı ile arkeolojik eserlerden meydana gelen müzedeki eserlerin teşhir edilmesi maksadı ile kronolojik bir düzenleme getirilmiştir. Eserler, müzede yer alan iki büyük salon ile bahçede sergilenmektedir. Birinci salonun giriş kısmında, eski tunç çağına ait boyasız ve boyalı seramikler, mermer idoller yer almaktadır. Salonun ilerleyen bölümlerinde, Asur Ticaret Kolonileri dönemine ait eserler, yine tipolojik bir şekilde sergilenmektedir. Bu eserler arasında, pişmiş topraktan yapılan testiler, çivi yazılı tabletler, çömlekler, meyvelikler, vazolar, hayvan şeklindeki içki kapları, madeni eşyalar ile kalıplar yer almaktadır. İkinci salonun geçiş bölgesinde, Firig çağına ait boyasız ve boyalı seramikler sergilenmektedir.Salon içerisinde ise, Bizans, Roma ve Helenistik çağlarına ait Kayseri bölgesinde bulunmuş eserler, mezar hediyeleri, Urnalar ve Herakles Lahdi yer almaktadır. Bahçe bölümünde ise, yine Bizans, Roma ve Helenistik dönemine ait mermer heykeller, lahitler ve pişmiş topraktan imal edilmiş olan iri küpler sergiye sunulmaktadır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi, Kayseri yöresinin özelliklerini yansıtmakta olan Türk kültürüne ait, silah, çini, el yazma, maden, kilim, kadın ve erkek giysileri, süs ve takı eşyalarının sergilendiği bir bölümdür.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Resimleri

Kayseri Arkeoloji Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kayseri Arkeoloji Müzesi, Kayseri iline bağlı, Melikgazi ilçesinin Gültepe Mahallesi, Kışla Caddesinde yer almaktadır. Şehrin tam merkezinde kalan Kayseri Arkeoloji müzesinin önünden neredeyse şehrin içini dolanan tüm otobüsler ile ulaşmak mümkündür. Şehir mezarlığının tam karşısında yer alan Müze’ye otogar, istasyon veya havaalanından kalkan tüm şehir merkezi otobüsleri ile ulaşmanız mümkündür. Otoparkı da bulunan müzeye dilerseniz özel aracınız ile de gidebilirsiniz.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Açılış – Kapanış (Yaz ve Kış Dönemi) : 08:00- 17:00
Müze yılın tüm aylarında aynı saatlerde ve haftanın her günü hizmet vermektedir.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Ziyaretlerde müzeye girişte alınan ücret 5 TL olarak belirlenmiştir. Müzeye ziyaretlerde Müzekart kullanımına imkan tanınmaktadır. 1 yıl süre ile Müzekart ile 2 sefer, Müzekart+ seçeneği ile ise sınırsız ziyaret imkanı sağlanmaktadır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Ulaşım Haritası

Ayrıca Kayseri hakkında olan ve gezileriniz için bir liste bulunduran Kayseri’de Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilir ve Kayseri gezilerinizde, gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde Kayseri Arkeoloji Müzesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here